Kantor internetowy »   Newsy »   Funt najtańszy od stycznia – co się dzieje?  

Funt najtańszy od stycznia – co się dzieje?

 
| 04.06.2019 14:32

Zmęczeni niekończącą się brexitową opowieścią inwestorzy są coraz mniej wrażliwi na wahania kursu tej waluty. Zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej raz podbija, raz osłabia funta. Dziś sięgnął on półrocznych minimów, a przyczyny takiego ruchu są już warte uwagi.

Funta mogliśmy dziś kupić za 4,8205 zł na rynku międzybankowym.

Wykres 1. Kurs GBPPLN od stycznia 2019 roku do czerwca 2019 roku.


Źródło: x-Station.

Na funta mocno wpływają napięcia polityczne – premier May zrezygnowała ze stanowiska i pod koniec miesiąca poznamy nazwisko jej następcy. Emocje wywołują już jednak  potencjalni kandydaci, a w ich charakterystykach ważną rolę odgrywa podejście do sprawy rozwiązania brexitu. Oficjalną listę osób, które będą ubiegać się o tekę premiera poznamy w tygodniu po 10 czerwca, jednak już teraz faworytem został okrzyknięty Boris Johnson z Partii Konserwatystów. To były minister spraw zagranicznych w rządzie May, który z hukiem zrezygnował ze stanowiska w proteście przeciwko planowi wyjścia z UE zaproponowanemu jesienią przez brytyjską premier. Jego plan na brexit jest prosty – najpierw negocjacje, a jeśli zakończą się one niepowodzeniem, twardy brexit 31 października tego roku. To jeden z gorszych scenariuszy dla funta, a prawdopodobieństwo jego realizacji osłabia brytyjską walutę. W maju analitycy BNP Paribas zwiększyli prawdopodobieństwo takiego rozwoju wypadków z 20 proc. do 40 proc.

Protest przedstawicieli brytyjskich przedsiębiorców

Takiego rozwiązania obawiają się też inwestorzy i przedstawiciele biznesu, bo stawia on pod znakiem zapytania umowy handlowe. W liście otwartym do wszystkich kandydatów na premiera UK, który ukazał się 30 maja tego roku, Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (Confederation of British Industry, CBI) ostrzegła, że „krótkoterminowy zamęt i długoterminowa szkoda dla brytyjskiej konkurencyjności będą bardzo poważne, jeśli Wielka Brytania opuści Unię bez umowy. Większość firm nigdy nie będzie przygotowana na taki scenariusz”. Johnson znany jest jednak z lekkiego podejścia do potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców – w 2018 roku w kontekście brexitu miał powiedzieć do jednego z europejskich dyplomatów „f*** business”.

To, że zamieszanie wokół brexitu rykoszetem odbija się na brytyjskich przedsiębiorcach, pokazują m.in. opublikowane dziś dane dla sektora budowlanego – PMI dla tej branży wyniósł 48, 6 pkt (prognoza: 50,6 pkt), czyli poniżej uważanych za przejście między recesją i rozwojem 50 pkt…

Kogo ucieszy twardy brexit?

Gorącym zwolennikiem opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej bez umowy jest… Donald Trump, który, co nie jest zaskoczeniem, popiera kandydaturę Borisa Johnsona na premiera Wielkiej Brytanii, a w roli odpowiedzialnego za wyjście Wielkiej Brytanii z UE widziałby Nigela Farage, lidera Brexit Party, która zwyciężyła wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii. Farage zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, takich jak „Anglia dla Anglików”. Od wczoraj Donald Trump przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii i bez ogródek wyraża swoje zdanie na temat najlepszego sposobu postępowania – jego zdaniem Wielka Brytania powinna opuścić UE bez umowy i bez negocjacji, a Stany zaproponują wtedy „wielką umowę handlową”.

Niedowartościowany funt cierpi przez politykę?

Tak stwierdził w rozmowie z Bloombergiem George Papamarkakis z North Asset Management: „Pracuję w finansach od 30 lat i po raz pierwszy mam do czynienia z sytuacją, że polityka odgrywa większą rolę niż ekonomia przez przedłużający się okres”. Funt znajduje się obecnie na poziomach z 2016 roku, kiedy miało miejsce głosowanie ws. brexitu, i niebezpiecznie blisko poziomów z czasów kryzysu finansowego w 2008 roku.

O możliwych konsekwencjach brexitu dla funta pisaliśmy też w tym artykule»

Wykres 2. Kurs funta od 2008 do 2019 roku.


Źródło: x-Station.

Na obserwowany dziś spadek kursu funta może mieć też wpływ silniejszy złoty, wspierany przez euro. Europejskiej walucie pomaga z kolei osłabienie dolara, który zaczął odczuwać konsekwencje przedłużającego się braku porozumienia ws. wojny handlowej.

Wykres 3. Kurs EURUSD od początku 2019 roku.


Źródło: x-Station.

Przed jakimi wyzwaniami stała Europa przed wyborami do europarlamentu? Czytaj więcej»

Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
   

Tematy:

Funt

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>