Kantor internetowy »   Newsy »   Gdzie wymienić walutę Malezji?  

Gdzie wymienić walutę Malezji?

 
| 26.10.2016 12:34

Wybierając Malezję jako cel podróży zagranicznej, trzeba pamiętać, że jednostką płatniczą są tam trudno dostępne w naszym kraju ringgity (MYR lub RM). Gdzie najlepiej wymienić złotówki na tę walutę?


W Malezji płacimy ringgitami, których kod ISO to MYR; możemy też spotkać się z symbolem RM. Ringgity są oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji od 1967 roku, kiedy zastąpiły dolara malajskiego. Słowo „ringgit” w wolnym tłumaczeniu z malajskiego oznacza „poszarpany” i było używane do określenia srebrnych monet o nierównych krawędziach, którymi płacono w Malezji w XVI i XVII wieku, kiedy znajdowała się ona pod panowaniem portugalskim.

1 ringgit to 100 senów. W obiegu są następujące monety: 5, 10, 20, 50 sen, zaś banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 ringgitów.

Gdzie wymienić walutę Malezji?

Do Malezji nie warto zabierać polskiej waluty, ponieważ trudno będzie ją tam wymienić na ringgity. Natomiast popularne EUR i USD wymienimy w każdym banku lub w kantorze. Jeśli wwozimy lub wywozimy z tego państwa określoną kwotę (powyżej 1000 RM lub 2500 USD) będziemy musieli wypełnić odpowiedni formularz – Travellers Declaration Form (TDF). Jest on podzielony na dwie części: dla mieszkańców (niebieska) i dla odwiedzających (biała). Turyści są zobowiązani do tego, aby TDF trzymać przy sobie i przedstawić przy wyjeździe z Malezji.

Jak i czym płacić w Malezji?

W Malezji bankomaty są powszechnie dostępne. Akceptowane są też karty płatnicze, którymi zapłacimy w większości sklepów i restauracji, jednak zawsze warto mieć przy sobie gotówkę – najlepiej w euro lub dolarach.
Większość banków w Malezji jest czynnych od 9.30 do 16.00, również w soboty (oprócz pierwszej soboty miesiąca) od 9.30 do 11.30.

Malezja - kantor internetowy

Ciekawostki – co warto wiedzieć przed podróżą?

Malezja jest może być ciekawym celem podróży dla Polaków – poza licznymi atrakcjami turystycznymi (Petronas Towers w Kuala Lumpur czy plantacje herbaty w Cameron Highlands). Do podróży zachęcają też niższe niż w naszym kraju ceny towarów i usług.  Jeszcze mniej zapłacimy za towary w sąsiedniej Tajlandii i Kambodży. Więcej zapłacimy też za nocleg w hotelu i jedzenie, jednak w Malezji jest też wyższy standard życia.

Malezja to doskonałe miejsce na robienie zakupów. Można znaleźć tam absolutnie wszystko, od ubrań znanych marek po elektronikę. Zakupy można robić na targowiskach, na których warto się targować ze sprzedawcą oraz w centrach handlowych.
 

Tematy:

Wymiana

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>