Kantor internetowy »   Newsy »   Głosowanie ws. brexitu – sądny dzień dla funta?  

Głosowanie ws. brexitu – sądny dzień dla funta?

 
| 15.01.2019 09:58

Dzisiejsze głosowanie w brytyjskim parlamencie to „być albo nie być” dla brexitu. Choć jeszcze miesiąc temu wydawało się to nieprawdopodobne, jeden z możliwych scenariuszy zakłada nawet pozostanie Wielkiej Brytanii w strukturach UE! Czy powtórzą się kilkudziesięciogroszowe wahania na funcie, które obserwowaliśmy podczas referendum w 2016 roku?

Dzisiejsze głosowanie dotyczy wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia z Unią Europejską z 25 listopada 2018 roku. Wzbudziło ono w Wielkiej Brytanii duże kontrowersje, m.in. z powodu odsunięcia od rozmów czołowych brytyjskich polityków (w tym ministra ds. brexitu). May ujawniła treść porozumienia dopiero po jego przyjęciu, w momencie, kiedy UE nie zgodziła się na wprowadzenie doń jakichkolwiek zmian. Jednak to nie tylko sposób prowadzenia negocjacji, lecz także ich efekt, jest dla wielu brytyjskich parlamentarzystów niesatysfakcjonujący. Kluczowe kwestie sporne to:

 • Tzw. backstop, czyli procedura awaryjna, która ma zapobiec wprowadzeniu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, będącą częścią Wielkiej Brytanii. „Twarda granica” oznacza m.in. kontrole celne na granicy między Irlandią Płn. i Pd. Została ona zniesiona w 1998 roku na mocy porozumienia wielkopiątkowego w Belfaście, a jej przywrócenie wzbudza obawy o utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa w regionie. Krytycy porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May zwracają uwagę na zapis umożliwiający pozostanie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w unii celnej z UE w przypadku braku wypracowania porozumienia co do zasad handlu po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie (w 2020 roku). Według przeciwników tego rozwiązania oznaczałoby to utratę integralności i ekonomiczne oddzielenie Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii.
   
 • Koszty „członkostwa” w UE w okresie przejściowym do 2020 roku – zarówno opozycja, jak i członkowie partii May, zwracają uwagę na zobowiązanie do finansowania pensji urzędników oraz programów unijnych, których Wielka Brytania jest częścią, także w okresie przejściowym. Koszt ten szacowany jest na 39 mld funtów.
   
 • Zapis o pozostaniu Wielkiej Brytanii częścią wspólnego rynku UE do czasu zakończenia tzw. „okresu przejściowego”, a nawet wydłużenia tego okresu, jeśli do 2020 roku nie zostaną wypracowane akty prawne regulujące współpracę handlową na linii Wielka Brytania-UE.
   
 • Przykład Norwegii – podnosi go wielu polityków, którzy widzą go jako najlepsze dla Wielkiej Brytanii rozwiązanie. Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak pozostaje członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Jakie wahania kursowe wywołała wiadomość o zawarciu porozumienia ws. brexitu? Czytaj tutaj»

Time is of the essence

Istotnie, czas odgrywa tu kluczową rolę. Mimo że porozumienie z UE zostało zawarte 25 listopada 2018 roku, May przesunęła termin głosowania z grudnia 2018 na styczeń tego roku. Wszystko po to, aby uniknąć druzgocącej porażki – w grudniu porozumienie nie miało szans na poparcie. Przeciwko miała głosować nie tylko opozycja, lecz także 100 posłów z partii May (torysi). Wkrótce po przesunięciu terminu głosowania na 15 stycznia torysi próbowali również… obalić urzędującą premier i złożyli wniosek o wotum nieufności.

Brexit - harmonogram

Mimo że wtedy Theresie May udało się utrzymać stanowisko i doprowadzić do głosowania nad porozumieniem, które jest efektem jej dwuletnich starań, przestrzeń na dalsze działania wyznaczają ograniczenia czasowe:

 • W przypadku odrzucenia przez parlament porozumienia z UE ws. brexitu May ma trzy dni na zaproponowanie innego rozwiązania.
   
 • 29 marca 2019 – to termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jeśli do tego momentu nie zostaną przyjęte ustawy określające plan działania, zrealizuje się scenariusz twardego brexitu. Należy pamiętać, że nawet w przypadku przyjęcia porozumienia, musi ono zostać uchwalone w formie ustawy, a cały proces jej przyjęcia (m.in. czytania, prace w komisjach) musi zakończyć się przed 29 marca 2019 roku.
   
 • Przed 29 marca 2019 muszą zostać również wprowadzone alternatywne plany w przypadku odrzucenia forsowanego przez May porozumienia.

Co może wydarzyć się po dzisiejszym głosowaniu? [SCENARIUSZE]

Teoretycznie do 15 stycznia May miała wypracować większe poparcie dla swojego projektu, jednak jego odrzucenie uważa się za przesądzone. Jakie mogą być tego polityczne konsekwencje? Jaki może to oddziaływać na brytyjską walutę? Przypomnijmy, że po referendum ws. brexitu 24.06.2016 odnotowaliśmy aż 38 gr spadek na parze GBP/PLN!

SCENARIUSZ NR 1
Polityczny chaos – wybory albo drugie referendum


Wobec rosnącej niechęci dla May i jej propozycji, po odrzuceniu kształtu porozumienia z UE sama premier może rozpisać nowe wybory. Taki sam krok może przeforsować również opozycyjna Partia Pracy. Jak powiedział jej przedstawiciel John McDonnell w wywiadzie dla BBC, pytanie ws. wotum nieufności dla obecnego rządu „brzmi nie <czy>, tylko <kiedy>”. Pojawiają się także spekulacje na temat rozpisania kolejnego referendum ws. brexitu, które chcą przeforsować przeciwnicy May pod wodzą Dominica Grieve, byłego prokuratora generalnego w gabinecie premier.

Te wydarzenia, związane z dużą niepewnością, mają potencjał do osłabienia funta. W tym scenariuszu możliwe jest także głosowanie nad przedłużeniem terminu wyjścia z UE.
 

SCENARIUSZ NR 2
Wielka Brytania pozostaje w UE


Jak to możliwe? Dzięki orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanym w grudniu 2018 roku. Stwierdzono w nim, że państwo członkowskie może jednostronnie wycofać się z wniosku o opuszczenie Wspólnoty. Przyczyną jest brak regulujących tę kwestię zapisów w art. 50 Traktatu o UE, który przedstawia procedurę rezygnacji z członkostwa w UE, natomiast nie opisuje rozwiązań na wypadek odwołania tej decyzji. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał więc, że w ciągu dwóch lat po rozpoczęciu procedury opisanej w art. 50, kiedy państwo członkowskie może negocjować warunki opuszczenia wspólnoty, może ono także samodzielnie, bez zgody pozostałych państw UE, wycofać się z tej decyzji.

Pozostanie w UE – wg May najczarniejszy scenariusz

Brytyjska premier w wygłoszonym w przeddzień głosowania przemówieniu postawiła znak równości między odrzuceniem zaproponowanego przez nią porozumienia a pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ten drugi scenariusz uznała za najgorszy dla Zjednoczonego Królestwa oraz za zdradę milionów obywateli, którzy w 2016 roku zagłosowali za brexitem.
 

SCENARIUSZ NR 3
Twardy brexit, czyli ekonomiczna jazda bez trzymanki


Ten scenariusz może zrealizować się w przypadku odrzucenia wynegocjowanego przez Theresę May porozumienia z UE przez parlament i braku alternatywnego rozwiązania/decyzji w tej sprawie.
 

Prezes Banku Anglii nie pozostawia złudzeń – twardy brexit, czyli wyjście z UE bez porozumienia, może być dla Wielkiej Brytanii najtragiczniejszym pod względem ekonomicznym wydarzeniem od czasów II wojny światowej. Jeszcze w listopadzie 2018 roku Mark Carney na konferencji prasowej podkreślał, że jako szef banku centralnego przygotowuje się na najgorszy scenariusz twardego brexitu, który uwzględniał:

 • Ogromne wahania kursu funta i konieczność podnoszenia stóp procentowych nawet do 5,5 proc.
   
 • Spadek PKB o 8 proc. w ciągu roku (jak przypomina Bloomberg, w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku PKB Wielkiej Brytanii obniżyło się o 6 proc.).
   
 • Spadek cen nieruchomości o 30 proc.
   
 • Wzrost poziomu bezrobocia do 7,5 proc.
   
 • 6,5-proc. wzroście inflacji.
   
 • Zjawisko emigracji netto, czyli masowych wyjazdów z kraju, które przewyższyłyby liczbę imigrantów.
Jak sugerują fragmenty raportu, twardy brexit może skutkować osłabieniem funta – o tym jednak będziemy mogli przekonać się w tygodniach, które nastąpią po głosowaniu 15 stycznia 2019.

Co prawda część ekonomistów uznała raport Banku Centralnego Anglii za zbyt pesymistyczny i w odpowiedzi przypomniała tragiczne prognozy przed referendum ws. brexitu w 2016 roku, które na szczęście się nie sprawdziły. Należy jednak pamiętać, że zarówno w czerwcu 2016 roku, kiedy odbywało się referendum, jak i teraz, mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową, której ani ekonomiści, ani rynek, nie mieli szansy „przetestować”.

Jakie wyzwania ekonomiczne stoją przed Wielką Brytanią po podpisaniu porozumienia ws. brexitu? Czytaj tutaj»

Funt (nie)przygotowany na jutrzejsze głosowanie?

Reakcja rynków nadal pozostaje wielką niewiadomą i trudno oczekiwać jakiejkolwiek powtarzalności, bo to pierwsze takie wydarzenie w historii. Z tego samego powodu wydaje się też, że żaden z możliwych rozwojów wypadków nie został uwzględniony w cenach –każdy będzie dla inwestorów zaskoczeniem. We wtorek 15 stycznia 2019 funt może zatem żywiołowo reagować na napływające z brytyjskiego parlamentu doniesienia – aktualny kurs funta wyświetla się w poniższej tabeli, a o najbardziej spektakularnych wahaniach (także w stosunku do innych walut) będziemy informować na bieżąco w osobnych artykułach, których listę będziemy aktualizować poniżej.
 
 

Głosowanie rozpocznie się o godz. 20:00 polskiego czasu, ostateczna decyzja ma zapaść ok. godz. 21:30. Kantor internetowy Rkantor.com jest czynny do godz. 22:00.

 

Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>