Kantor internetowy »   Newsy »   Gorsze dane z rynku pracy USA, a dolar… rośnie w siłę. Ciekawa sytuacja na EUR/PLN  

Gorsze dane z rynku pracy USA, a dolar… rośnie w siłę. Ciekawa sytuacja na EUR/PLN

 
| 04.10.2019 16:21

Gorsze dane z rynku pracy USA

Publikacja z rynku pracy w USA wpisała się w paradoks, który obserwujemy w ciągu ostatnich miesięcy: informacje, które w teorii są niekorzystne dla dolara, umacniają go. Inną kwestią jest, że w obliczu napompowanych pesymistycznych oczekiwań rynku nieco gorsze od oczekiwań dane i tak przyniosły ulgę inwestorom.

Najgorsze od 3 lat dane z amerykańskiego sektora przemysłowego i gwałtowny wzrost prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych w USA w ostatnich dniach sprawiły, że rynek zaczął traktować dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy jako wyrocznię zarówno co do stanu amerykańskiej gospodarki, jak i dalszych kroków FED.

Jeśli porównać ogromne obawy przed recesją i nastawienie rynku na najgorszy scenariusz do gwałtownego huraganu, jaki oczekiwano na wykresie EUR/USD, to zakres wahań, który faktycznie wywołała dzisiejsza publikacja NFP, można porównać do lekkiego podmuchu. EUR/USD spadło o 50 pipsów:

Wykres 1. Kurs EUR/USD 4 października 2019.

Wykres EUR/USD 4 października 2019.
Źródło: x-Station.

Publikowany dwa dni przed danymi z amerykańskiego rynku pracy raport ADP w tym przypadku okazał się nieco bardziej optymistyczny niż payrolle – mówił o 135 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym, podczas gdy raport NFP w sektorze prywatnym wykazał wzrost na poziomie 114 tys. Dzisiejsza publikacja amerykańskiego Departamentu Pracy dostarczyła jednak szerszych danych, które przekazują ważne informacje na temat kondycji amerykańskiej gospodarki.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA

Prognozy przed dzisiejszą publikacją wynosiły 145 tys. nowych miejsc pracy, odczyt 136 tys. Obecnie na wykresie obrazującym zmiany w tym sektorze widać lekkie wyhamowanie, jednak rewizja w górę odczytu z poprzedniego miesiąca i niewielka różnica między prognozami a danymi nie zostały przez rynek odczytane negatywnie.

Wykres 2. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym od października 2018 do października 2019.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym
Źródło: Tradingeconomics.com.

Płaca godzinowa w USA

Po raz pierwszy od 2016 roku odnotowano brak wzrostu płacy godzinowej miesiąc do miesiąca (choć – jak widać na poniższym wykresie – w 2018 roku tempo wzrostu płacy godzinowej w USA było ujemne.

Wykres 3. Płaca godzinowa w USA m/m.

Płaca godzinowa w USA m/m
Źródło: Tradingeconomics.com.


W najniższym od roku tempie rośnie też płaca godzinowa w ujęciu rocznym.

Wykres 3. Płaca godzinowa w USA r/r.

Płaca godzinowa w USAŹródło: Investing.com.

Dane na temat tempa wzrostu wynagrodzeń mogą odzwierciedlać sytuację amerykańskiej gospodarki, która wykazuje oznaki spowolnienia. O rozczarowujących danych z amerykańskiego przemysłu piszemy już od jakiegoś czasu, jednak po wczorajszej publikacji ISM na inwestorów padł blady strach.

Usługi dołączają do spadków przemysłu?

To jedna z największych obaw inwestorów po publikacji indeksu ISM w tym tygodniu. ISM dla usług wyniósł 52,6 pkt wobec prognozowanych 55 pkt. To najniżej od 3 lat! Wywołało to obawy, że spowolnienie, które do tej pory było ograniczone do sektora przemysłowego, rozlało się na usługi i będzie preludium dla recesji w największej światowej gospodarce, jaką są Stany Zjednoczone. Odczyt ISM dla przemysłu z 1 października to 47,8 pkt wobec prognozowanych 50,1 pkt – był to najniższy od 10 lat wynik.

Zaskakująco dużo wniosków o zasiłek dla bezrobotnych we wrześniu, ale bezrobocie rekordowo nisko

Ta jaskółka nie wróżyła dobrze przed wrześniowym raportem z rynku pracy - cztery tysiące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu września mogło zaniepokoić, choć przyczyną takiego wzrostu mógł być strajk w fabryce General Motors (część strajkujących składała wnioski o zasiłek, choć teoretycznie im on nie przysługuje). Po publikacji NFP „pękł” kolejny rekord – bezrobocie w USA spadło do poziomu 3,5 proc. – to najniżej od lat 60. XX wieku!

Wykres 4. Poziom bezrobocia w USA.

Poziom bezrobocia w USA
Źródło: Tradingeconomics.com.

Dane z amerykańskiego rynku pracy kierunkowskazem dla FED

O tym jest przekonany rynek, który w ostatnich dniach, a szczególnie po publikacji danych ISM, wykonał gwałtowną woltę jeśli chodzi o wycenę prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych w USA. Jak widać na poniższym wykresie, takiej decyzji oczekuje rynek w październiku:

Wykres 5. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych według inwestorów.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych
Źródło: CME FED Watch Tool.

Jeszcze przed publikacją NFP wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo obniżek wynosiło prawie 90 proc., jednak po publikacji spadło do poziomu 76 proc. Można podejrzewać, że rynek nadal oczekuje obniżki stóp procentowych, gdyż dotychczasowe interwencje FED nie miały dużej siły oddziaływania – inwestorzy liczą może na to, że zwiększenie ich intensywności=zwiększenie skuteczności. Ciekawa będzie zatem interpretacja tych danych przez FED – czy amerykański bank centralny oceni je na tyle negatywnie, aby podjąć decyzję o kolejnej obniżce? Być może do sytuacji amerykańskiego rynku pracy odniesie się dziś szef Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, którego przemówienie rozpocznie się dziś o godz. 20:00.

Co – poza sytuacją na rynku pracy USA –musi wziąć pod uwagę FED?

Na pewno otoczenie międzynarodowe, tj. zwalniającą produkcję przemysłową w Chinach i w Europie. Donald Trump rozpoczął też nową wojnę handlową z Europą – nałożył cła m.in. na importowane z Europy samoloty oraz części do kamer i aparatów fotograficznych sprowadzanych z Niemiec i Anglii. To także odbije się zapewne na wynikach handlowych obu państw.

Analiza techniczna dla EUR/PLN: podręcznikowa formacja. Czy będą spadki w zakresie 8 gr?

Jak zwraca uwagę Karol Adamiec, Kierownik Dealing Roomu Rkantor.com, „warto zauważyć, że na parze EUR/PLN zbliżamy się do ciekawego poziomu. Zarysował się tutaj książkowy podwójny szczyt, który, przynajmniej w teorii, powinien skutkować spadkiem kursu do poziomu kolejnego wsparcia. Zaznaczyłem je na poniższym wykresie – potencjał do spadków wynosi tutaj aż 8 gr!” – zauważa Karol Adamiec.

Wykres 6. Kurs EUR/PLN od stycznia 2019 do 4 października 2019.

Kurs EUR/PLN od stycznia 2019 do 4 października 2019

Źródło: x-Station.

Zobaczymy, czy zaznaczona na wykresie formacja zostanie zrealizowana.

Czytaj również:Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>