Kantor internetowy »   Newsy »   Inwestowanie w złoto, czy to się opłaca?  

Inwestowanie w złoto, czy to się opłaca?

 
| 27.07.2015 14:14

Czym jest złoto

Złoto jest jednym z najstarszych form płatności znanych na całym świecie. Złoto jako środek płatniczy funkcjonowało do początku lat 70. kiedy to prezydent USA Richard Nixon zniósł parytet złota do dolara i rozpoczął okres kursu płynnego. Również w Polsce istniała system walutowy oparty na złocie. W okresie międzywojennym, gdy na ziemiach Polskich funkcjonowały cztery obce waluty, rząd Polski podjął decyzje o stworzeniu nowej polskiej waluty. W tym okresie powstał Polski Złoty oparty o ten szlachetny metal.

Wykorzystanie złota w systemie walutowym pozwalało na stabilizacje kursu waluty oraz zapobiegało nadmiernej podaży pieniądza, która mogła prowadzić do nadmiernej inflacji. Ilość emisji nowego pieniądza była uzależniona od posiadanego złota.
Poniżej przedstawiamy wykres cen złota z a uncje od XIX w. aż do okresu kiedy został zniesiony parytet złota do dolara.
Źródło: kitco.com

Dlaczego złoto jest tak popularne wśród inwestorów

To właśnie dzięki stabilności złoto jest tak popularne wśród inwestorów na całym świecie. W głównej mierze służy tezauryzacji, czyli zabezpieczeniu swoich oszczędności. Warto dodać, że złoto w okresach wojen i kryzysów było akceptowalnym środkiem płatniczym, w sytuacjach, gdy standardowy pieniądz potrafił nie mieć żadnej wartości. Dlatego też kurs złota wzrasta w momentach wysokiej niepewności politycznej oraz  zawirowań na rynkach finansowych. 
Poniżej przedstawiony jest wykres złota od początku ostatniego kryzysu, który rozpoczął się upadkiem banku Lehman Brothers 15 września 2008 roku.

Przez kolejne 4 lata cena złota osiągała kolejne historyczne maksima osiągając prawie trzykrotnie większą wartość niż przed upadkiem banku Lehman Brothers. Przykład ten pokazuje jak bardzo inwestorzy cenią sobie złoto w czasach kryzysu.
Bardzo często do opisania wartości złota w czasie podaje się przykład rewolucyjnego wynalazku Henry`ego Forda, Forda T. Na początku XX wieku za egzemplarz Forda T trzeba było zapłacić 300$ co w tamtym okresie wynosiło około 15 uncji złota(15 uncji x 20$). Po 100 latach za kwotę 300$ możemy wyposażyć samochód co najwyżej w nowe felgi z oponami. Gdybyśmy chcieli wykorzystać złoto, po naszym pradziadku, wartość 15 uncji wyniosłaby ok. 18.000$. Za taką kwotę jesteśmy w stanie iść do dealera samochodowego i wyjechać nowym egzemplarzem Forda.
Przykład Forda doskonale pokazuje dlaczego warto inwestować w złoto, w szczególności, gdy myślimy o przyszłości naszych najbliższych.

Jak inwestować w złoto

Samo pojęcie inwestowania w złoto ma dwojaki charakter, ponieważ część inwestorów lokuje swoje środki w kontrakty notowane choćby na giełdzie w Chicago inni kupują sztaby lub monety kolekcjonerskie. Jaka jest różnica pomiędzy tymi formami inwestowania?

Inwestowanie w kontrakty terminowe ma zazwyczaj charakter krótkoterminowy i polega na spekulacji. Inwestor prognozuje zmianę ruchu cenowego w najbliższej przyszłości w celu osiągnięcia zysku na różnicy kursowej. Tego typu podejście do inwestowania w złoto daje duże możliwości osiągnięcia wysokiej stopy zwrotu, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem i nie ma charakteru zabezpieczenia oszczędności.

Kupując złoto fizyczne, horyzont naszej inwestycji ma charakter długoterminowy, a głównym celem jest zabezpieczenie naszego majątku przed niekorzystnymi zawirowaniami w gospodarce krajowej lub globalnej. Tego typu formy inwestycyjne są bardzo popularne w krajach azjatyckich. W Chinach, gdzie w ostatnich latach obserwujemy wzrost zamożności obywateli Państwa Środka, popyt na złoto dynamicznie wzrasta. 

Głównymi konsumentami w Chinach na złoto są tzw. „ciotki”, czyli starsze kobiety kupujące ogromne ilości biżuterii. Nie tylko wzrost zamożności ale również pamięć o spadku wartości pieniądza w przeszłości determinują Chińczyków do lokowania swoich środków w złoto.

Oprócz biżuterii warto zastanowić się choćby nad monetami czy sztabkami czystego złota. Monety oprócz wartości surowca mają również wartość numizmatyczną. Warto jednak pamiętać, że często przy zakupie płacimy za tą dodatkową wartość. To czy wartość dodana zawarta w monecie zwróci nam się z czasem zależy od wielkość emisji danych monet. Za monety, których emisja była nieduża zapłacimy więcej.
Dlatego warto zastanowić się nad czystymi sztabkami złota, które nie posiadają wartości kolekcjonerskiej ale z pewnością zagwarantują nam to co jest najważniejsze w inwestowaniu w złoto.

Czym się kierować przy zakupie


Osoby, które chcą stać się posiadaczami szlachetnego metalu mają wiele możliwości zakupu. Bardzo popularne są aukcje internetowe, firmy specjalizujące się w sprzedaży złota, banki czy też tradycyjne lombardy i sklepy z biżuterią.

Należy pamiętać, by przy wyborze naszej inwestycji kierować się nie tylko ceną ale źródłem pochodzenia. Kupując złoto przez Internet, bez wcześniejszego kontaktu z produktem oraz od niesprawdzonego sprzedawcy dużo ryzykujemy.

Dlatego warto korzystać z usług pewnych podmiotów, które zajmują się handlem. Do zakupionego przez nas towaru (mowa o sztabkach) ważne jest by był dołączony certyfikat autentyczności produktu.

Warto zwrócić również uwagę na tzw zawartość czystego złota.
Poniżej przedstawiamy, jak odczytywać wartości znajdujące się na produktach ze złota:
  • próba 999 zawiera 99,9% czystego złota
  • próba 960 zawiera 96,0% czystego złota
  • próba 750 zawiera 75,0% czystego złota
  • próba 585 zawiera 58,5% czystego złota
  • próba 500 zawiera 50,0% czystego złota
  • próba 375 zawiera 37,5% czystego złota
  • próba 333 zawiera 33,3% czystego złota
Oczywiście im większa próba tym dany produkt ma większą wartość.
 

Podsumowując..

Zakup złota jest na pewno inwestycją dla cierpliwych jednak daje posiadaczom pewność, że zgromadzone środki wraz z upływem czasu będą zachowywać się stabilnie oraz będą akceptowane, jako forma płatności w każdym czasie i na całym świecie.

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>