Kantor internetowy »   Newsy »   Jak może zachować się dolar po publikacji NFP w kwietniu 2018?  

Jak może zachować się dolar po publikacji NFP w kwietniu 2018?

 
| 06.04.2018 10:56

Amerykańskie indeksy giełdowe notują spadki, a dolar… na razie się umacnia. Na razie, bo dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy może dużo zmienić. Na co warto zwrócić uwagę i dlaczego liczba „3” będzie w tym miesiącu tak istotna?

Na amerykańskim rynku finansowym dużo się dzieje: indeksy giełdowe spadają, rentowności obligacji rosną, a dolar… umacnia się. Dzisiejsza publikacja non-farm payrolls (NFP), czyli danych z amerykańskiego sektora pozarolniczego, może trochę „namieszać”. Na te informacje czekają inwestorzy oraz amerykański bank centralny, który bierze je pod uwagę wydając decyzje o poziomie stóp procentowych.

Dużą zmienność można zwykle obserwować zaraz po publikacji (ta zaplanowana jest na piątek 6 kwietnia, na godz. 14:30). Największy potencjał wywołania ruchów na rynku mają dane sprzeczne z oczekiwaniami inwestorów (zarówno „pozytywne”, jak np. większy niż zakładano wzrost liczby nowych miejsc pracy, jak i „negatywne”, czyli wyniki niższe od oczekiwanych).

Co może spowodować wzrosty na dolarze?

  • informacja o wyższej niż spodziewana liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (konsensus to 198 tys.). Opublikowany już w tym miesiącu raport ADP wypadł powyżej rynkowego konsensusu (mówił o 241 tys. nowych miejsc pracy), jednak opinie co do metodologii stosowanej przez ten prywatny instytut badawczy są podzielone. Warto poczekać na publikację NFP, zwaną też payrollami, przygotowywaną przez jednostkę rządową – Departament Zatrudnienia USA.
     
  • 3% wzrost płacy godzinowej rok do roku – to dlatego liczba „3” jest w dzisiejszej publikacji tak kluczowa. Ostatnie tempo wzrostu na tym poziomie odnotowano w 2009 roku. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 2,7%, jednak NFP nie raz zaskakiwały – kto wie, jak będzie tym razem? Mówi się, że wzrost płacy godzinowej na poziomie 3% mógłby być argumentem za czwartą w tym roku podwyżką stóp procentowych dla FED, amerykańskiego banku centralnego. Te spekulacje zweryfikują twarde liczby publikacji.
     
  • niższa niż oczekiwana stopa bezrobocia – konsensus rynkowy zakłada spadek z 4,1% na 4% - to historycznie niski poziom – takie dane obserwowaliśmy ostatnio 18 lat temu. Co ciekawe, FED oczekuje spadku stopy bezrobocia do 3,8% do końca 2018 roku.

Co może wywołać spadki na dolarze?

Poza informacjami odwrotnymi do tych opisanych wyżej  (niższa od oczekiwań liczba miejsc pracy, niższy wzrost pracy godzinowej, wyższa stopa bezrobocia) istotne będą informacje na temat wprowadzanych przez USA ceł i ewentualnej wojnie handlowej. O tym, jak bardzo są one ważne dla rynku, mogliśmy się przekonać podczas ostatniego posiedzenia FED. Informację o podwyżce stóp procentowych, która w teorii powinna umocnić dolara, przyćmiły wiadomości dotyczące zmiany polityki celnej USA – reakcja rynku była natychmiastowa:

Wykres 1. Wykres EUR/USD w marcu 2018, białą strzałką zaznaczono ruch w dniu posiedzenia FED – 21 marca 2018.


Źródło: platforma xStation.

Czytaj więcej:Tematy:

Dolar

Notowania

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>