Kantor internetowy »   Newsy »   Jak spłacać niższe raty kredytu w walucie?  

Jak spłacać niższe raty kredytu w walucie?

 
| 01.06.2016 17:09

Masz kredyt w obcej walucie z i przerażeniem patrzysz, jak wzrasta jego rata? Jeśli nadal kupujesz walutę bezpośrednio od banku, poznaj sposób na obniżenie wysokości miesięcznego zobowiązania.


Kredyt w CHF lub innej walucie możesz spłacać niższym kosztem jeśli zdecydujesz się na jej zakup bezpośrednio w kantorze internetowym. Jest to rozwiązanie, które warto dokładnie przeanalizować. W wielu przypadkach pozwala bowiem na obniżenie wysokości raty kredytu nawet o kilka procent.

Ustawa antyspreadowa - krok w stronę niższej raty


Kredyt walutowy możesz obniżyć dzięki ustawie antyspreadowej, która weszła w życie w 2011 roku. Zgodnie z jej zapisami każdy kredytobiorca ma prawo kupić walutę we własnym zakresie i dokonać przelewu środków bezpośrednio na rachunek walutowy banku. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet 9,5% na spreadzie (średnia różnica między kursem w banku i kantorze internetowym Rkantor.com). Dotyczy to nie tylko kredytobiorców z kredytem mieszkaniowym, lecz także przedsiębiorców, którzy zaciągnęli kredyt w obcej walucie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Podpisz aneks do umowy i oszczędzaj


Możliwość zakupu waluty w kantorze i bezpośrednie spłacanie rat możliwe było już w 2009 roku w ramach Rekomendacji S II. Kredytobiorcy mogli podpisać z bankiem aneks do umowy, jednak to wiązało się to ze sporymi kosztami - wprowadzona wtedy rekomendacja nie regulowała kwestii związanych z opłatą za utworzenie aneksu. Niektóre banki wykorzystywały ten fakt, narzucając na kredytobiorców obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości nawet 500 zł.

Wszystko jednak zmieniło się wraz z wejściem w życie ustawy antyspreadowej. Jej wprowadzenie miało pomóc przede wszystkim "frankowiczom" zmniejszyć wysokość raty na skutek szybkiego wzrostu kursu CHF

By móc skorzystać z dobrodziejstwa, jakie przyniosła ustawa antyspreadowa, trzeba podpisać aneks do umowy z bankiem. Kredytobiorca musi zgłosić chęć przygotowania takiego dokumentu, np. wypełniając i składając wzór wniosku o spłatę walutowego kredytu hipotecznego do banku. Następnie należy zgłosić się do placówki i podpisać aneks. Zgodnie z obowiązującą ustawą, podpisanie aneksu jest bezpłatne. Powinien on zawierać informacje dotyczące sposobu spłaty kredytu walutowego przez kredytobiorcę, w tym - możliwość spłaty rat bezpośrednio w obcej walucie.

Należy przy tym podkreślić, że zwolniony z opłat jest nie tylko sam aneks. Zgodnie z ustawą antyspreadową, bank zobowiązany jest również bezpłatnie prowadzić rachunek walutowy w ramach spłaty zobowiązania kredytobiorcy.

Spłata rat kredytu walutowego w kantorze internetowym - czy to się opłaca?


Zastanawiasz się czy podpisywać kolejne dokumenty z bankiem by spłacać kredyt walutowy w kantorze internetowym? Na przykład wymieniając 350 CHF każdego miesiąca w Rkantor.com, po 30 latach oszczędzisz nawet do 14 729 zł*, czyli mniej więcej równowartość darmowych wakacji dla całej rodziny przez 3 lata*. Nadal zastawiasz się czy warto? 

* Kalkulacja do kursu CHF/PLN w PKO S.A. z dnia 18.08.2015

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>