Kantor internetowy »   Newsy »   Jak wymienić dużą ilość waluty?  

Jak wymienić dużą ilość waluty?

 
| 14.02.2017 12:58

Chcesz zapłacić za fakturę od zagranicznego kontrahenta? Planujesz nadpłatę kredytu hipotecznego w innej niż złotówki walucie i potrzebujesz wymienić dużą ilość pieniędzy? Dowiedz się jak przeprowadzić taką transakcję z korzyścią dla siebie.


Jeszcze kilkanaście lat temu osoby zainteresowane wymianą walut miały dwie możliwości – mogły skorzystać z oferty banku lub tradycyjnego kantoru. Dziś jest ich więcej, bo w internecie działalność zaczęły również kantory internetowe i społecznościowe giełdy wymiany walut. Jeżeli chcesz wymienić dużą ilość waluty, warto porównać oferty tych usługodawców. 

Ile możesz zaoszczędzić?

Załóżmy, że dotychczas wymieniałeś drobne kwoty (np. 200 zł), bo obcej waluty potrzebowałeś wyłącznie do opłacenia zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Wówczas mogłeś nie zwracać szczególnej uwagi na kurs czy dodatkowe koszty, na przykład związane z prowizją za przewalutowanie, pobieraną przez popularne serwisy do płatności online. Sytuacja zmienia się jednak gdy mowa o większych sumach. Ile możesz zaoszczędzić?

Załóżmy, że chcesz zakupić 20 000 CHF, bo właśnie tyle potrzebujesz, aby spłacić pozostałą część kredytu hipotecznego. Jakiej kwoty będziesz potrzebował? Korzystając z oferty Rkantor.com dokładnie 80 878 zł (kurs kupna CHF/PLN z dn. 14.02.2017, godz. 11:31 = 4,0439 zł). Nabywając z kolei walutę w banku PKO BP, zapłacisz 82 492 zł (kurs kupna CHF/PLN z dn. 14.02.2017, godz. 11:31 = 4,1246 zł ). Różnica wynosi aż 1 614 zł! Za te pieniądze możesz wyjechać na wakacje, prawda? Skoro różnica jest tak duża, to może czas dowiedzieć się, jak najkorzystniej wymienić dużą ilość waluty?

Oblicz swoje oszczędności teraz:
Oblicz
CHF / PLN
Rkantor.com
80468,00
PLN
(4,0234)
-
Pekao SA
78918,00
PLN
(3,9459)
Zyskujesz:
=
1550,00PLN
[wróć do kalkulatora]

Bank, kantor stacjonarny czy kantor online?

Jeśli chcesz wymienić dużą sumę pieniędzy, społecznościowe platformy wymiany walut wydają się najmniej wygodnym rozwiązaniem, gdyż trudno może być Ci znaleźć zlecenie opiewające na dokładnie taką kwotę, jakiej potrzebujesz. Być może będziesz musiał zlecić kilka lub kilkanaście transakcji, co wiąże się także z ryzykiem zakupu różnych kwot po różnym kursie.

Wymieniając walutę w banku, musisz liczyć się ze stosunkowo wysokim spreadem, czyli kosztem wymiany dla klienta (spread to różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty). Rkantor.com dokonał porównania średnich spreadów, biorąc pod uwagę oferty m.in. banków. Okazało się, że w przypadku CHF średni bankowy spread wynosi aż 22 gr (te i poniższe dane pochodzą z raportu „Wymiana walut i przelewy online 2017”).

Niższe niż w banku spready oferują kantory stacjonarne (średni dla CHF to 10 gr). Warto jednak pamiętać, że wymienioną walutę dostaniesz w gotówce, o której bezpieczny transport musisz zadbać sam. Możesz wynająć np. firmę ochroniarską, jest to jednak kolejny koszt, który będziesz musiał uwzględnić.

Jak się okazuje, najtaniej wymienisz walutę w kantorach internetowych. Czy ma znaczenie, w którym kantorze online zakupisz walutę?


Tabela pochodzi z raportu Rkantor.com "Wymiana walut i przelewy online 2017".

W którym kantorze internetowym będzie najtaniej?

Średni spread na CHF w kantorach internetowych wynosi 4,1 gr. W Rkantor.com to zaledwie 2,2 gr. To jednak nie jedyny powód, aby właśnie tam wymieniać waluty.

Rkantor.com przygotował specjalną ofertę dla klientów, którzy wymieniają duże kwoty. Każdy z nich ma swojego opiekuna – dealera walutowego, z którym negocjuje stałą zniżkę na wymianę walut. Dzięki temu klienci (m.in. przedsiębiorcy) nie muszą negocjować zniżki na spreadzie dla każdej transakcji – jest ona wprowadzana przez dealera walutowego do systemu, dzięki czemu obowiązuje podczas każdej transakcji wymiany walut.

Dodatkowym atutem są ceny na przelewy zagraniczne do ponad 200 państw na świecie – od 1 euro do max. 15 zł niezależnie od wysokości przelewanej kwoty. Korzystanie z Rkantor.com nie wiąże się też z koniecznością zakładania dodatkowego konta w banku – po rejestracji otrzymasz dostęp do Portfela Walutowego, w którym wymieniasz i zlecasz przelewy w 19 dostępnych w ofercie walutach.

Może masz obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji zlecanych w internecie? W Rkantor.com możesz czuć się bezpiecznie – to jeden z sześciu działających na polskim rynku kantorów online, który ma status krajowej instytucji płatniczej (KIP), co oznacza, że jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Właścicielem Rkantor.com jest Raiffeisen Polbank. Transakcje w Rkantor.com są potwierdzane SMS-em i szyfrowane przy użyciu protokołu TLS 1.2, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.
 


Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>