Kantor internetowy »   Newsy »   Jak założyć firmę w Niemczech? Warto wiedzieć...  

Jak założyć firmę w Niemczech? Warto wiedzieć...

 
| 20.04.2017 16:24

Jesteś zainteresowany założeniem działalności gospodarczej w Niemczech? Jeżeli poznałeś tamtejszy rynek i widzisz w nim potencjał, to czas zagłębić się w kwestie formalne.


Niemcy zajęły piąte miejsce w rankingu Resilience Index 2017, w którym państwa z całego świata są oceniane pod kątem tworzenia przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu. Autor raportu - Global FM - ustanowił trzy główne kryteria oceny: czynniki ekonomiczne, czynniki ryzyka, łańcuch dostawców. Polska w tym samym zestawieniu zajęła 26. miejsce.

Warto wiedzieć, że Niemcy zajęły 1 miejsce w rankingu US News&World Report w dziedzinie „przedsiębiorczość”. Pod uwagę brano:
 • łatwy dostęp do kapitału (ocena 7,8/10)
   
 • dobrze rozwiniętą infrastrukturę (ocena 9,8/10)
   
 • transparentne praktyki biznesowe (ocena 8.8/10)
   
 • wyedukowana populacja (ocena 9,5/10)
   
 • wykwalifikowana siła robocza (ocena 9,7/10)
   
 • przedsiębiorczość (ocena 8,1/10)
   
 • połączenie z resztą świata (ocena 9,4/10)
   
 • innowacyjność (ocena 7,8/10)
   
 • kompetencje technologiczne (ocena 9,2/10)
   
 • dobrze rozwinięta podstawa prawna (ocena 9,2/10)
 
W Polsce najwięcej przedsiębiorców decyduje się założyć jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnieni). Poza tym pozostają jeszcze spółki. Jak to wygląda w Niemczech? Możesz tam założyć:

 • działalność prowadzoną na własny rachunek,
   
 • przedstawicielstwo,
   
 • samodzielny oddział,
   
 • spółkę – decydując się na tę opcję, wybierasz wśród następujących spółek: cywilnej, jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Gdy mowa o działalności prowadzonej na własny rachunek, to pamiętaj, że będziesz zobowiązany do współpracy z więcej niż jednym zleceniodawcą. Dlaczego? W innym przypadku urzędnicy mogą uznać, że działalność została założona celem ominięcia podpisania umowy o pracę.

Zanim zabierzesz się za wypełnianie dokumentów…


Z pewnością masz świadomość, że chcąc prowadzić w Polsce np. sklep monopolowy, musisz posiadać koncesję na sprzedaż alkoholu. Również niemieckie prawo nakłada na przedsiębiorców pewne ograniczenia – część z nich musi wystąpić do urzędu o stosowne pozwolenia. Zanim zatem zaczniesz wypełniać dokumenty, powinieneś dowiedzieć się, czy i o jakie pozwolenia będziesz musiał wystąpić.

Aby prowadzić działalność gospodarczą na terenie Niemiec, musisz być zameldowany w tym kraju. Zanim zatem zaczniesz wypełniać dokumenty, pamiętaj o dokonaniu formalności z tym związanych.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby założyć firmę na terenie Niemiec?


Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, musisz wypełnić stosowny formularz i dołączyć do niego załączniki. Najczęściej są to kserokopie: paszportu i dowodu zameldowania. W zależności od branży, w której będziesz działać, możesz być zobowiązany do dołączenia również kserokopii otrzymanej koncesji lub dowodu o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej.

Ponieważ założenie spółki w Niemczech jest kosztowne i czasochłonne, przedsiębiorcy często decydują się założyć jednoosobową firmę. To doskonałe rozwiązanie na początek, bo żeby zacząć, nie jest potrzebny żaden kapitał. Gdy firma się rozwija, konieczne będzie jej przekształcenie w spółkę, a to dlatego, że jednoosobowa firma nie może zatrudniać pracowników.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Dodatkowo istnieje możliwość zwolnienia z podatku VAT – kwota wolna od podatku to 8 800 euro.

Jak założyć firmę w Niemczech - poradnik krok po kroku

 1. W przypadku działalności, do wykonywania której potrzebna jest koncesja, przed zgłoszeniem firmy w odpowiednim urzędzie trzeba postarać się o wspomniane zezwolenie. Informacje na ten temat można uzyskać u prawnika lub w niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Ważną informacją jest też, że przedstawiciele niektórych wolnych zawodów – np. prawników – muszą postarać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych na terenie Niemiec jeszcze przed zgłoszeniem działalności.
   
 2. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego firmy we właściwym dla jej siedziby rzędzie ds. Gospodarki lub Urzędzie Porządkowym gminy lub dzielnicy (Gewerbeamt lub Ordnungsamt). 
   
 3. Wpisanie firmy do Rejestru handlowego w Sądzie Rejestrowym (Amtsgericht) – procedura obowiązkowa dla spółek, dobrowolna dla jednoosobowej działalności gospodarczej.
   
 4. Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności, ponieważ samo zgłoszenie firmy do Urzędu Gospodarki do tego nie upoważnia – potrzebny jest jeszcze wpis do Rejestru Rzemiosła lub uzyskanie Karty Rzemieślniczej.
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu spółki w Niemczech?
 1. Spółkę może założyć tylko jedna osoba, konieczne jest jednak potwierdzenie u notariusza.
   
 2. Minimalny kapitał zakładowy spółki to 25 tys. euro.
   
 3. Można założyć spółkę w tzw. trybie uproszczonym – dzięki niemu kapitał założycielski może być niższy niż 25 tys. euro, jednak liczba wspólników nie może przekroczyć wtedy 3 osób, a w zarządzie może zasiadać tylko jedna osoba.

Co ze składkami?
 

Polacy chętnie zakładają firmy na terenie Niemiec, a to z uwagi również na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jako przedsiębiorca masz prawo wybrać ubezpieczenie w jednej z firm prywatnych lub sektorze publicznym.

Niemiecki ustawodawca zupełnie inaczej niż polski podchodzi do kwestii ubezpieczenia emerytalnego przedsiębiorców. Opłacanie składek z myślą o przyszłej emeryturze jest dobrowolne.

Z czym wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec?


Prowadząc firmę w Niemczech, możesz współpracować zarówno z tamtejszymi podmiotami gospodarczymi, jak i polskimi firmami. W efekcie potrzebujesz dostępu zarówno do euro, jak i złotówek. Jak zapewnić sobie stały dostęp do takich walut? Ponieważ liczy się nie tylko atrakcyjny kurs, lecz także czas wymiany, warto sprawdzić możliwości, jakie dają kantory internetowe. W ostatnich latach pojawiło się ich całkiem sporo, zatem pozostaje pytanie, który wybrać.

Na tle działających kantorów internetowych wyróżnia się Rkantor.com. Poza atrakcyjnymi kursami, nie można zapomnieć, że jego działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), a jego właścicielem jest Raiffeisen Polbank – dzięki temu nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo transakcji. Co ciekawe, w Polsce tylko 6 kantorów internetowych (w tym Rkantor.com) uzyskało status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP).

 

Czytaj więcej w raporcie „Wymiana walut i przelewy online”>>


Czy faktycznie opłaca się wymieniać środki w Rkantor.com? Korzystając z poniższej tabeli, możesz sprawdzić wysokość spreadu w kantorach stacjonarnych, bankach i kantorach internetowych. Pamiętaj, że wysokość spreadu to dla ciebie koszt wymiany. W Rkantor.com spread wynosi 2,2 gr z możliwością negocjacji dla dużej liczby jednostek waluty.


Źródło: raport Rkantor.com "Wymiana walut i przelewy online".

Jak Rkantor.com wspiera przedsiębiorczych?


Atrakcyjne kursy, to nie wszystko, co Rkantor.com przygotował z myślą o przedsiębiorcach. Jako osoba potrzebująca euro i złotówek, powinieneś wiedzieć, że otwierając konto w tym kantorze, otrzymasz:

 • dostęp do Portfela Walutowego prowadzonego w 19 walutach,
   
 • możliwość negocjowania kursów walut (według specjalistów z Rkantor.com możesz w ten sposób zaoszczędzić do 75% na spreadzie),
   
 • możliwość wykonywania tanich przelewów zagranicznych (od 1 EUR do max. 15 zł niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty),
   
 • możliwość ustawienia zlecenia oczekującego – wymiana zostanie przeprowadzona tylko wówczas, gdy waluta osiągnie określony przez ciebie kurs,
   
 • możliwość wymiany crossów walutowych – do dyspozycji masz ponad 160 par walutowych,
   
 • możliwość wypłaty środków na wiele sposobów – poza przelewami, Rkantor.com proponuje klientom wypłatę pieniędzy m.in. w bankomatach i oddziałach Raiffeisen Polbank.

Rkantor.com rozdaje punkty


Wszyscy klienci Rkantor.com mają możliwość wymieniać walutę po najlepszym kursie na rynku, czyli bez spreadu. To właśnie umożliwiają punkty, które są naliczane w trzech sytuacjach:

 1. Za rejestrację.
 

 1. Za przeprowadzane transakcje.

   

  Jako przedsiębiorca z pewnością często będziesz korzystał z Portfela Walutowego, nabywając euro lub złotówki. Za każdą wymianę natychmiastową dokonywaną bez punktów promocyjnych otrzymasz dodatkowe punkty, które zostaną dopisane do twojego konta.


 1. Za polecenie Rkantor.com.

   

  Czy wiesz, że polecając Rkantor.com, również możesz zyskać? Wystarczy tylko, że nowy klient poda przy rejestracji twój kod polecający, a wasze konta zostaną zasilone dodatkową pulą punktów (każde po 500 punktów).

 


Wszystkie zgromadzone na koncie punkty są ważne przez 6 miesięcy, a aby je wykorzystać, wystarczy tylko zaznaczyć opcję „Chcę wykorzystać punkty” przed dokonaniem wymiany.
 
 

Tematy:

Wymiana

ekantor

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>