Kantor internetowy »   Newsy »   Jakie są realne koszty wymiany walut?  

Jakie są realne koszty wymiany walut?

 
| 02.09.2016 17:52

Większość kantorów internetowych, kantorów tradycyjnych i banków oferujących wymianę walut pokazuje jedynie aktualne kursy. Niestety, prawdziwe koszty wymiany to nie tylko kurs. Gdzie można się spodziewać najniższych opłat? Na co zwracać uwagę przy wymianie walut, aby nie stracić?

 

Potrzebna będzie znajomość podstawowych pojęć – marża, spread i kurs waluty:

  • marża – to koszt klienta związany z wymianą waluty dla kantoru lub banku. Marża jest wliczona w kursy walut.
  • spread – to różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. W przypadku kantorów stacjonarnych średni spread wynosi około 2,50%, a w przypadku banków może być nawet czterokrotnie wyższy.
  • kurs –  to cena danej waluty, po której ją kupujemy lub sprzedajemy.
Kiedy znamy już te podstawowe pojęcia, możemy się zastanowić, jakie są realne koszty wymiany walut w danej firmie lub instytucji. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość kantorów i banków podaje aktualny kurs waluty, który zmienia się co kilka sekund. Poza kursem, ważna jest również marża, a tę można obliczyć samodzielnie.

Tutaj pojawia się kluczowe pytanie, które pomoże nam w ustaleniu ile naprawdę wynoszą koszty transakcji. Co porównywać – kurs czy spread?

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt wymiany walut, jest spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, na której zarabiają operatorzy transakcji walutowych. Jak obliczyć spread? Wystarczy, że odejmiesz kurs kupna od kursu sprzedaży waluty:

Spread = kurs sprzedaży-kurs kupna waluty

Jak obliczyć marżę?

Marża jest jednym z głównych fragmentów rynku walutowego, ponieważ wpływa na ostateczny kurs walutowy – ten, który wyświetlany jest na stronach internetowych banków i kantorów online. W trakcie jednej transakcji marża może wpływać na rachunek nawet kilku instytucji finansowych biorących udział w handlu, np.:
 

Klient kupuje walutę w kantorze, rozliczenie transakcji następuje pomiędzy:

  1. Klientem, czyli ostatnim ogniwem uczestników biorących udział w transakcji.
  2. Kantorem, który jako pierwszy pobiera marżę od klienta.
  3. Bankiem X, który dokonuje transakcji z kantorem.
  4. Bankiem Y, który dokonuje transakcje z bankiem X.
Przybliżoną skumulowaną marżę jaka będzie wynikała z powyższego przykładu możemy wyliczyć ze wzoru:
Marża = kurs sprzedaży w kantorze – kurs sprzedaży na rynku Forex

Np. kupiliśmy euro po 4,3510 a cena na rynku wynosi 4,3390. Marża, jaką uzyskali pośrednicy (kantor i banki), będzie wynosiła 120 (rozłożona niekoniecznie po równo).

Gdzie wymieniać waluty?

Banki, kantory stacjonarne, kantory internetowe… obecnie wiele firm i instytucji oferuje wymianę walut. Jednak coraz więcej ludzi zaczyna korzystać wyłącznie z usług e-kantorów. Powodem sąm.in. niższe koszty transakcji. Wymiana waluty online jest tania, a przy tym bardzo prosta, szybka i wygodna. W serwisie Rkantor.com nie musisz nawet zakładać dodatkowego konta w banku.

Porównajmy oferty w popularnych kantorach internetowych i bankach. Wyniki zaprezentowaliśmy w tabelach, uwzględniając przy tym kursy kupna i sprzedaży popularnych walut, takich jak frank szwajcarski (CHF), dolar amerykański (USD) oraz euro (EUR). Oczywiście walutą bazową jest polski złoty (PLN). Dane kursy obowiązywały 1 sierpnia 2016 roku o godzinie 13:07. Trzeba jeszcze dodać, że w przypadku ofert bankowych, dostępne na stronach internetowych kursy mogą się różnić od tych podanych po zalogowaniu na konto.

Rkantor.com:
 
Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 4,0408 PLN 4,0208 PLN
USD 3,9161 PLN 3,8961 PLN
EUR 4,3688 PLN 4,3488 PLN
 
Internetowykantor.pl:
 
Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 4,0214 PLN 4,0612 PLN
USD 3,8904 PLN 3,8904 PLN
EUR 4,3437 PLN 4,3738 PLN
 
Cinkciarz.pl:
 
Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 4,0226 PLN 4,0395 PLN
USD 3,8970 PLN 3,9138 PLN
EUR 4,3503 PLN 4,3672 PLN
 
GetinBank:
 
Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 3,9900 PLN 4,1311 PLN
USD 3,7132 PLN 4,1040 PLN
EUR 4,0594 PLN 4,4915 PLN
 

T-Mobile Usługi Bankowe:

Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 3,9168 PLN 4,1244 PLN
USD 3,7214 PLN 4,0778 PLN
EUR 4,1557 PLN 4,5526 PLN
 

Walutomat (to giełda społecznościowa, a nie kantor internetowy):

Waluta Kupno Sprzedaż
CHF 4,0337 PLN 4,0421 PLN
USD 3,9063 PLN 3,9100 PLN
EUR 4,3554 PLN 4,3611 PLN
 
Należy zaznaczyć, że giełda społecznościowa Walutomat działa inaczej niż kantory internetowe. W przeciwieństwie do banków i kantorów, zarabia na spreadzie i na prowizji, która jest naliczana od wartości transakcji; prowizja wynosi od 0,06% do 0,2%. W praktyce oznacza to, że im większą kwotę będziemy chcieli wymienić, tym mniej waluty otrzymamy.

Na stronie głównej serwisu Rkantor.com, dajemy Państwu możliwość skorzystania z kalkulatora korzyści. Wystarczy wpisać szczegóły transakcji i wybrać interesujący nas bank w celu porównania oferowanych tam kursów z Rkantor.com.Na przykład, sprzedając 1.000 EUR i kupując PLN, możemy zaoszczędzić nawet 293,50 PLN w porównaniu z Getin Bankiem!
 
Jak założyć konto w Rkantor.com i jak z niego korzystać?

Rejestracja konta w kantorze internetowym Rkantor.com jest bezpłatna. Zajmuje ona kilka chwil. Wystarczy odwiedzić stronę internetową kantoru, wpisać hasło i adres e-mail, na który przyjdzie link aktywacyjny. Po zaznaczeniu niezbędnych pól należy kliknąć przycisk „Zarejestruj się za darmo”.Po chwili na podany adres e-mail przyjdzie widomość z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć. Zostaniemy przekierowani na stronę, na której będziemy mogli uzupełnić niezbędne dane osobowe, w tym imię, nazwisko, numer telefonu oraz hasło zabezpieczające do dostępu telefonicznego. Uwaga: hasło powinno składać się z ciągu siedmiu cyfr.

Po tym dostaniemy wiadomość SMS z kodem, który należy wpisać na stronie.


Następnie należy uzupełnić kolejne dane, takie jak adres zamieszkania.To już wszystko! Po wykonaniu przelewu (wystarczy tylko 1 gr!), w którym należy podać wyświetlony na stronie tytuł operacji, Twoje konto w Rkantor.com zostanie aktywowane. Zostaniesz o tym poinformowany w wiadomości e-mail oraz SMS.
 
Jak wymienić waluty w Rkantor.com?

Po kliknięciu w ikonę Menu, zakładka „Kantor”, wybierasz rodzaj operacji: Natychmiastowa wymiana walut lub Wymiana walut z odroczoną wpłatą. Różnią się one tylko czasem na dostarczenie środków: w natychmiastowej wymianie walut pieniądze na transakcje są pobierane od razu z Twojego Portfela, natomiast w przypadku wymiany z odroczoną wpłatą sam wybierasz, kiedy dokonasz wpłaty: Rkantor.com daje Ci na to 2 dni robocze.

Po wyborze rodzaju transakcji zostaniesz przekierowany do panelu wymiany, gdzie podajesz kwotę i walutę, którą chcesz wymienić. Pamiętaj też, że możesz wykorzystać punkty promocyjne, klikając checkbox „Chcę wykorzystać punkty”. Już za samą rejestrację dostajesz 1000 pkt promocyjnych, dzięki którym wymieniasz waluty za darmo, czyli bez spreadu!

Pamiętaj, że minimalna liczba jednostek waluty, którą możesz wymienić to 10!Prawda, że proste? Teraz wystarczy już tylko kliknąć przycisk „Dalej” aby potwierdzić operację.

Zapraszamy do korzystania z serwisu!

 

Tematy:

Kursy

Waluty

Wymiana

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>