Kantor internetowy »   Newsy »   Jastrzębie sygnały z EBC wspierają euro  

Jastrzębie sygnały z EBC wspierają euro

 
| 05.07.2018 09:32

·        Dziś publikacja minutek z czerwcowego posiedzenia Fed
·        Końcowy odczyt PMI ze strefy euro nieco lepszy od oczekiwań
·        Jastrzębie sygnały EBC podbijają EURUSD
·        Poprawa notowań złotego. Ryzyko pogorszenia sentymentu do rynków wschodzących wciąż jest jednak zagrożeniem dla polskiej waluty

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dzisiaj uwaga skupi się na publikacjach makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. W przypadku odczytu wskaźnika ISM z sektora usługowego możliwy jest nieduży spadek. Indeks ten powinien pozostać jednak na wysokim poziomie powyżej 57.0 pkt, sugerując bardzo dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki w II kwartale. Wieczorem zaplanowana jest natomiast publikacja minutek z czerwcowego posiedzenia Fed. Wydźwięk dokumentu powinien wpisywać się w scenariusz zakładający kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych w USA, w tym kolejną na wrześniowym posiedzeniu.

·        Końcowy odczyt wskaźnika PMI ze strefy euro za czerwiec okazał się nieco lepszy od wstępnego wskazania. Indeks composite za ubiegły miesiąc wyniósł 54,9 pkt. wobec 54,1 pkt w maju. Za poprawę odpowiedzialny było przede wszystkim odbicie PMI w usługach (55,2 wobec 53.8 w czerwcu) przy stagnacji wskaźnika w przemyśle (54,9 pkt w czerwcu). Wskazania indeksów PMI sugerują wzrost gospodarczy w strefie euro w drugim kwartale okolicy 0,5 % kdk, czyli nieznacznym przyspieszeniu w porównaniu do wyniku 0,4 % kdk odnotwanego w pierwszym kwartale.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsza sesja na rynkach akcyjnych nie przyniosła dużych zmian. Przyczyniał się do tego dzień wolny w Stanach Zjednoczonych. Przy braku sygnałów z Wall Steet na plusach zakończyły sesję zarówno indeks Euro Stoxx jak i WIG 20. Nieco bardziej negatywny wydźwięk ma kończąca się czwartkowa sesja na parkietach azjatyckich, gdzie główne indeksy tracę blisko 1,0 %. Nieznacznie minusy prawdopodobne są dlatego na otwarciu giełd europejskich a czynnikiem powstrzymującym kupujących są oczekiwania na wprowadzenia ceł przez USA oraz Chiny w handlu w piątek.

·        Na rynku walutowym większość wczorajszej sesji przebiegała pod znakiem niedużych zmian kursu EURUSD. Dzisiaj rano presja na jego wzrost powraca a przyczyniają się do tego nieoficjalne informacje agencji Bloomberg, mówiące o tym, że część członków Rady EBC, jest zaniepokojona przesuwającymi się w czasie oczekiwaniami na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w strefie euro, która ich zdaniem powinna mieć miejsce we wrześniu lub październiku przyszłego roku najpóźniej. Dodatkowo lepsze od oczekiwań były poranne dane nt. zamówienia w niemieckim przemyśle maju (wzrost o 2,6 % mdm wobec oczekiwanego wzrostu o 1,1 %). W dalszej części sesji impulsów dla notowań pary może dostarczyć wieczorna publikacja minutek Fed.

·        Technicznie oporem pozostaje okolica 1,17. Wzrost do powyżej tego poziomu będzie sugerował kontynuację ruchu w kierunku czerwcowego szczytu w okolicy 1,184.  Fundamentalnie paliwa do tego ruchu dostarczyć mogą ewentualne sygnały zaniepokojenia Fed toczącym się sporem handlowym lub ewentualne negatywne zaskoczenia w jutrzejszych danych z rynku pracy w USA.

·        Środa przyniosła odreagowanie wcześniejszego silnego osłabienia złotego. Kurs EURPLN zszedł w okolicę 4,37 a pozytywny wpływ na notowania złotego miała między innymi stabilizacja chińskiego juana (osłabienie chińskiej waluty psuło sentyment do rynków schodzących na początku tygodnia. Korzystny wpływ na notowania złotego ma również obserwowane dzisiaj rano osłabienie dolara.

·        Technicznie poziom 4,37 jest istotnym krótkoterminowym wsparciem, przebiega tutaj bowiem linia przyspieszonego trendu wzrostowego, w której kurs utrzymuje się od połowy czerwca. Zejście poniżej może dostarczyć impulsu do szybkiego spadku nawet w okolicę 4,34. Do tego ruchu konieczne będzie raczej jednak wyraźne wybicie się kusu EURUSD do powyżej 1,17. Podwyższona zmienność notowań polskiej waluty może utrzymać się do końca tygodnia zagrożeniem dla notowań złotego pozostaje bowiem wciąż możliwość ponownego pogorszenia się sentymentu do rynków wschodzących związana z planowanym nałożeniem ceł na chiński import do USA w piątek.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

FED

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>