Kantor internetowy »   Newsy »   Jutro posiedzienie Fed  

Jutro posiedzienie Fed

 
| 02.05.2017 10:57
KOMENTARZ EKONOMICZNY

Inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2,0% r/r i okazała się zgodna z naszą prognozą i medianą rynku.

Tym samym wskaźnik pozostał na poziomie z marca i potwierdził scenariusz stabilizacji dynamiki cen, który powinien obowiązywać nawet do III kwartału br. Nastepnie wskaźnik może znów przyspieszyć w stronę środka celu NBP tj. 2,5% r/r. Pełna struktura danych opublikowana będzie dopiero w połowie maja. Już teraz przypuszczamy jednak, że inflacja bazowa zanotowała w kwietniu niewielkie przyspieszenie do 0,7% r/r, co jednak nadal jest niską wartością. Z punktu widzenia RPP kwietniowe dane nie wnoszą zatem wiele nowego i najprawdopodobniej z tego powodu nie wywołały reakcji rynku. Oceniamy, że członkowie gremium zaczynają już powoli patrzeć w stronę lipcowej projekcji inflacyjnej. Jej wskazania nie powinny jednak istotnie różnić się od opublikowanych w marcu w związku z czym zmiana retoryki możliwa jest najwcześniej w IV kwartale br. a do podwyżek stóp może dojść najwcześniej wiosną przyszłego roku.

Dzisiaj rano poznamy natomiast indeks PMI za kwiecień. Oceniamy, że wskaźnik zanotował spadek do 53,1 pkt, głównie za sprawą wolniejszego wzrostu nowych zamówień. Mediana rynku wskazuje na lekki wzrost, do poziomu 53,9 pkt. Odczyt PMI jest jedyną istotną publikacją makroekonomiczną z Polski w tym tygodniu.

KOMENTARZ RYNKOWY

Jeszcze przed długim weekendem zmienność na rynkach była stosunkowo niewielka. W piątek poznaliśmy m.in. pierwsze odczyty PKB z Wielkiej Brytanii i USA. W obu przypadkach wyniki były niższe od konsensusu.  Zwłaszcza dane ze Stanów Zjednoczonych były obserwowane ze względu na trwający cykl podwyżek stóp procentowych za oceanem. Należy mieć jednak na uwadze, że pierwszy kwartał jest jednym ze słabszych dla amerykańskiej gospodarki a annualizowany wzrost, który jest często pokazywany zaburza nieco obraz gospodarki. Ponadto, w piątek poznaliśmy dane o inflacji CPI w Polsce. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Wczoraj na rynek napływały przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, które rozczarowały. Zarówno indeks ISM dla przemysłu, wydatki na inwestycje budowlane oraz wydatki i dochody amerykańskich gospodarstw domowych były niższe niż przed miesiącem. Nie miało to istotnego znaczenia dla EURUSD, który dzisiejszego poranka pozostał nieco powyżej 1,09. W tym tygodniu zdecydowanie najważniejszymi danymi dla ów pary będą informacje na tematy sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Oczekujemy, że po rozczarowaniu w zeszłym miesiącu i utworzeniu  98 tys. etatów w marcu, wzrostu liczby etatów o 240 tys., czyli wyraźnie powyżej rynkowego konsensusu. Jeśli nasz scenariusz się sprawdzi to będzie to czynnik, który będzie wspierający dla podniesienia koszty pieniądza przez Fed np. podczas czerwcowego posiedzenia. Najbliższe spotkanie amerykańskiego banku centralnego będzie miało miejsce jutro, jednak nie oczekujemy zmian parametrów obecnie prowadzonej polityki pieniężnej. Jutro Fed opublikuje tylko oświadczenie po podjętej decyzji, natomiast nie będzie konferencji. Wśród komunikatu warto zwracać uwagę na to jak opisywany będzie rynek pracy i czy zdaniem FOMC osiągnięto już tzw. pełne zatrudnienie. Dodatkowo rynek będzie przyglądał się również temu jak opisywane będą ryzyka dla wzrostu gospodarczego.
Wśród danych z Europy rynek będzie dzisiaj zwracał uwagę na finalne odczyty indeksów PMI. W tym o 9:00 poznamy PMI dla polskiego przemysłu. Wśród innych danych warto będzie zwrócić uwagę na odczyt PKB ze strefy euro. Czynnikiem, który będzie oddziaływał na rynki w bieżącym tygodniu są również wybory prezydenckie we Francji. Druga tura wyborów będzie miała miejsce już w najbliższą niedzielę. Liderem sondaży pozostaje E. Macron, który nadal ma około 20 pkt. proc. przewagę nad M. Le Pen.
Czynnikiem, który ostatnio pomaga rynkom akcyjnym są publikowane wyniki spółek w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał. W większości dochodzi do pozytywnych zaskoczeń. Na zysku netto średnie zaskoczenie wynosi nieco powyżej 6%. Co ważne obserwujemy nie tylko bicie oczekiwań, ale również wyraźny wzrost zysku na akcję. Wzrost na wyniku netto wynosi po opublikowaniu 60% wyników średnio 15,7% r/r. Dziś prawdopodobnie na polskich aktywach będziemy obserwować niewielką aktywność w związku z przedłużonym długim weekendem dla wielu osób. Na rynku akcyjnym zapowiada się udana sesja. EURPLN prawdopodobnie dzisiaj pozostanie w przedziale 4,21-4,24.

Tematy:

FED

PKB

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>