Kantor internetowy »   Newsy »   KE przecenia złotego  

KE przecenia złotego

 
| 13.09.2017 09:15

Inflacja bazowa opublikowana wczoraj przez NBP obniżyła się do 0,7% r/r (konsensus: 0,8% r/r, poprzednio: 0,8% r/r). Taki odczyt wskaźnika wspiera ‘gołębią’ retorykę Rady Polityki Pieniężnej.


KOMENTARZ EKONOMICZNY

        Jednak spodziewamy się, że wewnętrzna presja inflacyjna będzie powoli narastać w kolejnych kwartałach skłaniając Radę do pierwszych podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie 2018r.

        Dziś poznamy dane nt. rachunku obrotów bieżących w lipcu. Oczekujemy niewielkiego ograniczenia deficytu do -820 mln EUR przy dwucyfrowych dynamikach eksportu oraz importu.

KOMENTARZ RYNKOWY

        Pierwsze dwa dni bieżącego tygodnia są bardzo dobre dla notowań ryzykownych aktywów, natomiast nieco gorzej radzą sobie tzw. bezpieczne przystanie dla kapitału. Rynek walutowy pozostaje dość stabilny. Główna para walutowa, czyli EURUSD pozostaje w okolicy 1,20 i możliwe są w tym tygodniu próby powrotu ponad ten poziom, czyli jeszcze przed przyszłotygodniowym posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego.

        Wczoraj wzrósł natomiast kurs EURPLN. Należy przypisywać to dwóm czynnikom. Nieco niższemu odczytowi inflacji bazowej w Polsce za sierpień oraz przede wszystkim drugim krokiem procedury podjętym przez Komisję Europejską ws. naruszenia prawa przez Polskę. Polskie władze mają miesiąc na ustosunkowanie się do dokumentów KE w tej sprawie. W razie kontynuacji postępowania następnym krokiem może być skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jeśli to by się wydarzyło to istnieje zagrożenie nałożenia kary finansowej na Polskę przez tą instytucje. EURPLN pozostaje pomiędzy 100-sesyjną średnią ruchomą a 200-sesyjną średnią ruchomą i jest to obecnie z technicznego punktu widzenia zakres, w którym poruszać się może para także dzisiaj.

        We wtorek wyraźnie umacniał się brytyjski funt, czego powodem był wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji na wyspach. Jest to czynnik, który ponownie rozbudzi dyskusję na temat tego czy powinno się w Wielkiej Brytanii podnieść stopy procentowe by obniżyć inflację. Obecnie wycenia się najbliższą podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na pierwszy kwartał 2018 r. Dziś o 10:30 poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy (stopa bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych), jednak nie powinny one mieć silnego przełożenia na rynki.

        Istotne wzrosty w ostatnich dniach obserwowaliśmy na światowych giełdach, w tym na rynkach rozwiniętych. Indeks S&P500 osiągnął wczoraj nowy rekord wszechczasów. Najbliższym oporem dla indeksu jest obecnie psychologiczny poziom 2500 pkt. Amerykańskiego parkietu nie zachwyciła prezentacja nowego iPhone’a przez spółkę APPLE, która przeceniła się o 0,4% podczas wczorajszej sesji. Na początku wtorkowej sesji dobrze radziły sobie natomiast duże spółki w Warszawie, jednak późniejsze informacje o podjęciu kolejnego kroku przez KE ws. potencjalnego naruszenia prawa przez Polskę sprzyjało przecenie na krajowym rynku. Spadki WIG20 były ograniczane przez zachowanie się branży odzieżowo obuwniczej, natomiast na minus odznaczała się branża energetyczna.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ >>>Tematy:

Euro

Notowania

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>