Kantor internetowy »   Newsy »   Kolejny zwrot akcji na GBP i flauta na USD? Czym może zaskoczyć ten tydzień?  

Kolejny zwrot akcji na GBP i flauta na USD? Czym może zaskoczyć ten tydzień?

 
| 09.09.2019 13:35Ubiegły tydzień przyniósł oddech dla funta po tym, jak brytyjscy posłowie przegłosowali ustawę, która zmuszała Johnsona do podjęcia rozmów z UE ws. przesunięcia terminu brexitu. Weekend przyniósł jednak nowy zwrot akcji i twardy brexit staje się znowu realny. Dolara „uspokoiła” natomiast deklaracja o wznowieniu rozmów handlowych. Jak długo potrwa ten spokój? 

Brexitowa saga wydaje się nie mieć końca. Kiedy wydawało się, że ustawa obligująca  Borisa Johnsona do renegocjacji terminu brexitu w przypadku fiaska rozmów z UE zapobiegnie najgorszemu dla funta scenariuszowi (czyli twardemu brexitowi), okazało się, że Boris Johnson nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Mimo utraty większości w brytyjskim parlamencie i rezygnacji wielu znaczących członków Partii Konserwatywnej (w tym własnego brata), zacięcie realizuje swoją maksymę „do or die” dla wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dziś funt w relacji do złotego jest najwyżej od 2017 roku

Wykres 1. Kurs GBP/PLN od sierpnia 2019 do 9 września 2019.


Źródło: x-Station.

Co planuje Johnson?

Między innymi zaskarżenie uchwalonej przez brytyjski parlament ustawy do Sądu Najwyższego (to informacje Sunday Times). Dziś spotkał się on z premierem Irlandii, Leo Varadkarem, który domagał się gwarancji ws. granicy z Irlandią. Przypomnijmy, że twarda granica między państwami nie jest dla niego rozwiązaniem. Johnson planuje kontynuować rozmowy z Irlandią i za wszelką cenę doprowadzić do brexitu 31 października.

Czym może zaskoczyć Johnsona opozycja?

Podczas zaplanowanego na dziś spotkania partii opozycyjnych ma być dyskutowana kwestia terminu wyborów (propozycja wcześniejszych wyborów, której zwolennikiem jest Johnson, została odrzucona), a także… rozpoczęcia procedury impeachmentu wobec Borisa Johnsona. Ten tydzień będzie zatem rozwojowy zarówno na poziomie decyzji politycznych, jak i wstrząsanego niepewnością co do brexitu funta. Zapewne będzie on reagował dalszym osłabieniem na wszelkie sygnały działań, które zwiększą prawdopodobieństwo brexitu i destabilizacji na Wyspach.

Twardy brexit realny jak nigdy wcześniej. Możliwe ostre wahania funta [KALENDARIUM WYDARZEŃ]»

Spokój na dolarze

Amerykańska waluta znajduje się obecnie w konsolidacji po tym, jak w ubiegłym tygodniu ogłoszono, że rozmowy handlowe na linii USA-Chiny zostaną wznowione. Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy», mimo mniejszej niż oczekiwano liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (130 tys. wobec prognozowanych 160 tys.) zostały przyjęte pozytywnie ze względu na większe niż oczekiwano tempo wzrostu płacy godzinowej (0,4 proc. wobec oczekiwanych 0,3 proc.). Na dolarze nie obserwujemy zatem znaczących wahań:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 1 do 9 września 2019.


Źródło: x-Station.

Sytuacja może się zmienić w przypadku napływu nowych informacji z frontu wojny handlowej lub zdecydowanej reakcji Donalda Trumpa na decyzję, którą ogłosi w czwartek Europejski Bank Centralny» Rynek czeka też na posiedzenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które zakończy się 18 września, i po którym inwestorzy spodziewają się obniżki stóp procentowych o co najmniej 25 pb. Do tego czasu nie należy się też spodziewać wystąpień przedstawicieli FED – obowiązuje ich bowiem tygodniowy okres milczenia.

Wymień funta po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
   

Tematy:

Funt

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>