Kantor internetowy »   Newsy »   22.04.2016 Komentarz ekonomiczny  

22.04.2016 Komentarz ekonomiczny

 
| 22.04.2016 09:25

KOMENTARZ EKONOMICZNY

Po szeroko zakrojonym łagodzeniu polityki pieniężnej w ubiegłym miesiącu, w kwietniu Europejski Bank Centralny utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie ze stopą operacji refinansujących na poziomie 0,0%, a depozytu i kredytu w banku odpowiednio w wysokości -0,4% i 0,25%.

Bank potwierdził, że zgodnie z marcową decyzją zwiększył comiesięczną skalę skupu obligacji o 20mld euro do 80mld, a od czerwca w ramach powyższego limitu możliwy będzie także zakup obligacji przedsiębiorstw niebankowych (denominowane w EUR obligacje o zapadalności od 6M do 30Y z ratingiem inwestycyjnym). EBC szykuje się też do pierwszej serii tzw. programu TLTRO II, a więc taniego finansowania dla banków, które ma być przeznaczone na zwiększenie akcji kredytowej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw i które przy spełnieniu odpowiednich warunków może być nawet dostępne po ujemnej stopie procentowej. Podczas konferencji M. Draghi podkreślił coraz silniejszy pozytywny wpływ na podmioty gospodarcze ze strony podjętych już przez EBC działań. Szef EBC jednocześnie zaprzeczył, by rozważane były opcje bezpośredniego wsparcia gospodarstw i przedsiębiorstw (tzw. helicopter money), o czym spekulowano przed konferencją. Prawdopodobnie m.in. ta wypowiedź spowodowała, że komentarz został odebrany jako mniej gołębi niż oczekiwano, powodując przejściowe umocnienie euro wobec USD czy wzrost rentowności niemieckich 10-letnich obligacji.
Po stronie ryzyk EBC ponownie podkreślał niepewne otoczenie zewnętrzne, zaznaczając jednocześnie, że bez dokonanego od połowy 2014 roku łagodzenia polityki pieniężnej wzrost PKB w latach 2016-2018 byłby o 1,6pp niższy, a w tym roku w strefie euro obserwowalibyśmy deflację. Póki co EBC oczekuje, że o ile w pierwszej połowie roku wskaźnik HICP obrazujący dynamikę cen może jeszcze pozostawać na ujemnych poziomach, to w II połowie roku powinien być już dodatni i rosnąć. Niezmiennie głównym źródłem niskiej dynamiki cen są niskie ceny energii.
Zapytany o potencjalny wpływ tzw. Brexitu M. Draghi odpowiedział, że według badań EBC wpływ brytyjskiego „nie” na ożywienie w strefie euro byłby ograniczony, wstrzymując się z bardziej konkretnymi ocenami czy spekulacjami nt. wyników czerwcowego referendum.
Wczorajszą decyzję oceniamy jako spójną z dalszym łagodnym nastawieniem EBC, które oddaje stwierdzenie Banku, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub jeszcze niższym poziomie przez dłuższy czas. EBC jest gotowy na ewentualne dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, jeżeli będzie to konieczne. Póki co natomiast nie zaszły nowe zmiany sugerujące taki ruch, ale przede wszystkim Bank czeka jeszcze na efekt ogłoszonych już (a nie w całości uruchomionych) marcowych działań.

KOMENTARZ RYNKOWY

EURPLN kontynuuje wahania przy podwyższonej zmienności, co wczoraj przerodziło się w dynamiczne wybicie pary o ponad 6 groszy, niemal do poziomu 4,33.

Tym samym kurs zdołał przebić się przez testowaną w ubiegłym tygodniu barierę 4,30, a kolejny ważny opór to 100-sesyjna średnia przy 4,3330. Powinna ona przynajmniej dziś ograniczyć wzrosty pary, a wręcz prawdopodobny wydaje się lekki korekcyjny powrót bliżej 4,30. Wczorajszemu ruchowi nie sprzyjało m.in. umocnienie euro podczas konferencji EBC, która zdaje się nie dostarczyła tak gołębich sygnałów, jak oczekiwał rynek. Ponadto złotemu wciąż szkodzą czynniki lokalne, które pozostaną aktualne w najbliższych tygodniach i mogą skutecznie ograniczać powrót do umocnienia polskiej waluty. Kluczowe kwestie to aktualizacje ratingów Polski, w tym pierwsza (gdzie widzimy największe ryzyko obniżki samego ratingu, nie tylko perspektywy) to aktualizacja ze strony agencji Moody’s zapowiedziana na 13 maja. Ponadto nadal czekamy na rozstrzygnięcia ws. ustawy o kredytach walutowych, która także ciąży notowaniom polskich aktywów (zwłaszcza giełdom i PLN). Spore zmiany w trakcie sesji zobaczyliśmy też wczoraj w notowaniach eurodolara, który podczas konferencji EBC wzrósł przejściowo blisko 1,14. Ruch jednak został szybko zniesiony, co należy postrzegać jako dowód, że konferencja ostatecznie nie wniosła nowych istotnych informacji, a para zakończyła dzień blisko poziomów z poranka pod 1,13. Tu zaczyna się także dzisiejsza sesja. Choć wczorajsze ruchy zmniejszają szanse na szybki spadek do 1,12, pozostaje to najbardziej prawdopodobnym kierunkiem wahań na najbliższe dni. Po stronie czynników fundamentalnych prawdopodobnie rynki zdominuje natomiast wyczekiwanie na decyzję amerykańskiego Fed w najbliższą środę. Na rynkach akcji wczoraj z kolei zabrakło impulsów do większych zmian. Główne indeksy w większości notowały spadki, w tym w USA indeks S&P500 stracił ponad 0,6%, wracając pod poziom 2100pkt, co jednak wydaje się uzasadnione biorąc pod uwagę wysokie poziomy indeksu i jego wykupienie. W Europie natomiast niemiecki DAX zyskał niecałe 0,1%, pozostając na wysokich poziomach, natomiast polski WIG20 spadł o 0,6%, przy wciąż umiarkowanej przestrzeni do wzrostów z uwagi na bliskość silnej bariery w postaci 200-sesyjnej średniej ruchomej przy 1991pkt, jak i psychologicznej wartości 2000pkt.

czytaj dalej...

Tematy:

Notowania

mBank

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>