Kantor internetowy »   Newsy »   KOMENTARZ EKONOMICZNY 23.03.2015  

KOMENTARZ EKONOMICZNY 23.03.2015

 
| 23.03.2015 10:00
Na bieżący tydzień zaplanowana jest publikacja stopy bezrobocia za luty (wtorek). Podobnie jak konsensus rynkowy oczekujemy stabilizacji wskaźnika na poziomie ze stycznia, co jest zgodne również z szacunkami Ministerstwa Pracy. 
Dane ze strefy euro o Ten tydzień upłynie przede wszystkim pod znakiem publikacji wskaźników koniunktury. Już dzisiaj poznamy wskaźnik koniunktury Komisji Europejskiej, jutro wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług strefy euro, Niemiec i Francji, na środę natomiast zaplanowany jest odczyt indeksu Ifo dla Niemiec. Oczekujemy, że tendencja poprawy koniunktury w strefie euro i w Niemczech będzie kontynuowana, co powinno przejawić się we wzrostach wszystkich indeksów dla tych gospodarek. o Z danych warto zwrócić uwagę również na dynamikę podaży pieniądza M3 w strefie euro (czwartek), która pozwoli oszacować efektywność pobudzania akcji kredytowej przez Europejski Bank Centralny. 
Dane z USA o Wśród publikacji tego tygodnia na pierwszy plan wysuwa się odczyt zamówień dóbr trwałych za luty (środa). Po silnym wzroście zamówień w styczniu, który wspierały przede wszystkim zamówienia w transporcie, tym razem dynamika może ukształtować się poniżej zera, na co wpływ będzie miał słaby wynik zamówień Boeinga. o Ważny dla rynków będzie także odczyt inflacji za luty (wtorek), który będzie wpływał na oczekiwania w kwestii następnych kroków Fed. Oczekujemy, że w zeszłym miesiącu zarówno wskaźnik CPI, jak i inflacja bazowa pozostały na niemienionym poziomie. o W piątek opublikowana zostanie trzecia rewizja danych o PKB za IV kw., którego tempo wg drugiego odczytu uplasowało się na poziomie 2,2% kw/kw (zann.). Choć nie oczekujemy istotnych zmian, to wg konsensusu tym razem rewizja może wskazać na nieznacznie wyższą dynamikę amerykańskiej gospodarki w końcówce zeszłego roku. o Uwagę inwestorów mogą zwrócić również dane z rynku nieruchomości w postaci sprzedaży domów na rynku wtórnym (dzisiaj) i pierwotnym (wtorek).  
Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej przypomniała w piątek, że wraz z decyzją o 50-cio punktowej obniżce stóp procentowych podjętą na ostatnim posiedzeniu, Rada zadecydowała także o jednoznacznym zamknięciu cyklu obniżek. Podkreśliła, że w obliczu przyspieszającej dynamiki PKB, dobrej kondycji rynku pracy i zakładanego wzrostu inflacji nie ma miejsca na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. Przedstawicielka gremium stwierdziła, że obecnie nie widzi potrzeby zmiany celu inflacyjnego, ale nie wyklucza dyskusji na ten temat. Dodała, że perspektywa wstąpienia Polski do strefy euro „może być dobrym argumentem na rzecz ujednolicenia celu inflacyjnego” z 2%-owym celem, którym posługuje się Europejski Bank Centralny. Nadal zakładamy, że obecna RPP nie dokona już żadnych zmian kosztu pieniądza. Sądzimy, że w II połowie 2016r. nowa RPP rozpocząć może cykl podwyżek stóp procentowych. Także dopiero nowa Rada może ewentualnie podjąć konstruktywną debatę odnośnie zmiany celu inflacyjnego, jednak zmiana ta nastąpi raczej dopiero w kilkuletniej perspektywie.  

czytaj dalej...

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>