Kantor internetowy »   Newsy »   KOMENTARZ EKONOMICZNY 27.02.2015  

KOMENTARZ EKONOMICZNY 27.02.2015

 
| 27.02.2015 10:00

KOMENTARZ EKONOMICZNY

Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za IV kw. ze szczegółową strukturą wzrostu. Dane nie powinny jednak wzbudzać już większych emocji, jako że z publikacji tzw. „szybkiego” szacunku wiemy, iż wzrost uplasował się na poziomie 3,0% r/r wobec 3,3% w kwartale poprzednim.

Firmy korzystają z Rkantor.com - najwygodniejsza wymiana walut

Z wstępnego szacunku PKB za cały rok 2014 mogliśmy natomiast wnioskować, iż za spowolnienie wzrostu odpowiadała nieco niższa dynamika popytu wewnętrznego (konsumpcji prywatnej o około 0,1-0,5 pp i inwestycji o około 1,0-1,2 pp) przy mniej więcej stabilnej ujemnej kontrybucji eksportu netto. Naturalnie dane mogą ulec nieznacznej rewizji, ale prawdopodobnie nie będzie ona na tyle znacząca, aby zmienić obraz gospodarki w ostatnim kwartale 2014 r.

KOMENTARZ WALUTOWY

W czwartek umocnienie złotego wobec euro ponownie nabrało tempa, przez co para dotarła poniżej wsparcia 4,15. Zyskiwały też inne waluty naszego regionu, przy słabości euro, które traciło wobec dolara czy franka. Na krajowym rynku trwało też umocnienie polskich obligacji, co z jednej strony jest efektem oczekiwań na cięcia stóp w przyszłym tygodniu, z drugiej pochodną poprawy nastrojów w Europie po ustabilizowaniu czynników politycznych, a przede wszystkim w oczekiwaniu na uruchomienie europejskiego QE. Ten pierwszy czynnik (stopy w Polsce) pozostaje hamulcem dla umocnienia złotego, podczas gdy drugi jest głównym determinantem ostatniej siły polskiej waluty.
Największe zmiany zanotował jednak wczoraj eurodolar, który ostatecznie nie tylko nie zdołał wybić się nad 1,14, lecz od początku sesji zniżkował, docierając do poziomu 1,12. Za ruch odpowiadała zarówno słabość euro, jak i odreagowanie dolara, któremu pomogły lepsze od oczekiwań dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Dziś warto zwrócić uwagę na rewizję (pierwszą) danych o PKB z USA za IV kw. Ewentualna duża skala rewizji może zadecydować o tym jak silna będzie próba odreagowania wczorajszych spadków EURUSD. Ograniczeniem dla zwyżki dziś powinno być dotychczasowe pasmo wsparć 1,1270-1,13.
Z kolei szczegółowe dane o PKB z Polski raczej nie będą miały znaczenia dla złotego, który wobec euro z uwagi na końcówkę tygodnia może skorygować wczorajsze umocnienie, wracając nad 4,15. Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż skala spadków eurodolara przeważyła wczoraj w notowaniach pary USDPLN, kierując ją na wyraźnie wyższe poziomy przy 3,70 i negując tym samym wcześniejszą próbę zejścia pod 3,65.

KOMENTARZ GIEŁDOWY

W czwartek zachodnioeuropejskie giełdy powróciły do wzrostów. Niemiecki DAX zyskał 1% i po raz kolejny ustanowił historyczne maksimum. W odmiennym kierunku podążał amerykański parkiet, gdzie indeks S&P500 stracił 0,2%. Dzisiaj na rynek napłynie kolejna porcja danych z USA z drugim odczytem danych o PKB na czele (godz. 14.30). Nie powinien on istotnie zaskoczyć, choć nawet odczyt nieco wyższy od prognoz może wystarczyć do tego, ponownie wyznaczył swoje nowe historyczne maksimum. Oprócz niego poznamy jeszcze m.in. odczyt indeksu Chicago PMI oraz indeksu Uniwersytetu Michigan.
Indeks polskich blue chipów zyskał wczoraj 0,3% i oddalił się od wsparcia przy poziomie 2350pkt, dzięki czemu ryzyko głębszej korekty w jego notowaniach zostało ograniczone. Z drugiej dopóki nie poznamy ostatecznej propozycji rozwiązania problemu osób posiadających kredyt we franku w jego notowaniach przestrzeń do wzrostów będzie ograniczona. Prezentowane dziś finalne dane o PKB Polski za IV kw. (godz. 10.00) nie powinny przynieść zaskoczenia i raczej nie wpłyną na notowania polskich aktywów. Dzisiaj wiele spółek z GPW publikuje wyniki. Poznaliśmy już m.in. raport Alior Banku. Zaskoczył on pozytywnie i powinien dziś lekko wspierać nastroje w polskim sektorze bankowym.

Czytaj dalej...

Tematy:

Alior

PKB

GPW

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>