Kantor internetowy »   Newsy »   Koniec czy tylko przerwa od rekordowych wzrostów na EUR i USD? Na jakie dane czeka złoty?  

Koniec czy tylko przerwa od rekordowych wzrostów na EUR i USD? Na jakie dane czeka złoty?

 
| 30.03.2020 12:35


Poniedziałek przyniósł lekkie umocnienie dolara w relacji do euro i spadki amerykańskich indeksów akcyjnych. Na EUR/PLN i USD/PLN nie obserwujemy znaczących wahań, co przy znacznej zmienności w ciągu ostatnich siedmiu dni może budzić pytania o dalszy kierunek ruchu. Co jeszcze – obok danych o rozwoju epidemii – może go wyznaczać?


Ostatnie siedem dni to na parze EUR/PLN wzrosty, które 23 marca zakończyły się powrotem do najwyższych od 2009 roku poziomów, kiedy za euro płaciliśmy ok. 4,53 zł. Od tego dnia rozpoczęło się odreagowanie, które trwa do dziś. Od kilku dni para EUR/PLN znajduje się w konsolidacji, a od momentu szczytu sprzed tygodnia dni straciła aż 10 groszy:

Wykres 1. Kurs EUR/PLN od 23 do 30 marca 2020.

Źródło: x-Station.


Wydaje się, że dane o wzrastającej liczbie zakażonych w Europie w kontekście ich możliwego wpływu na EUR/PLN zeszły na dalszy plan. Najgorsze w historii dane PMI ze strefy euro spowodowały co prawda 5-groszowy spadek na EUR/PLN, jednak te straty zostały odrobione w ciągu dwóch godzin.

Jakie informacje gospodarcze mogą być wyznacznikiem zmian kursów?

Wydaje się, że obecnie ogromne znaczenie będą miały informacje na temat skutków spowolnienia gospodarczego w największych gospodarkach, w kontekście Polski m.in. z Niemiec, które są naszym największym partnerem handlowym. Według prognoz Instytutu Gospodarki Światowej z Kilonii, skala spadków tempa rozwoju może wahać się w przedziale 4,5 – 9 proc. Rządowi doradcy w Niemczech obawiają się, że nadchodząca recesja może być dla ich kraju cięższa niż ta z 2009 roku.

Jak zwraca uwagę wielu analityków, w dobie szybko rozwijającej się pandemii okresowe dane z poszczególnych gospodarek mogą tracić na znaczeniu, gdyż negatywny wpływ rozprzestrzeniającego się szybko wirusa jest niejako „z góry” uwzględniany przez i tak pesymistycznie nastawionych inwestorów. Obecnie na pierwszy plan zdają się wybijać historyczne decyzje banków centralnych na niespotykaną jak dotąd skalę oraz sposób kształtowania polityki fiskalnej przez rządy poszczególnych państw. Oczywiście nadal kluczowe są też działania podejmowane w największej światowej gospodarce, czyli w Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu zostaną opublikowane dane, które mogą nie tylko zmienić układ sił na dolarze, lecz także pogłębić awersję do ryzyka, niekorzystną dla walut rynków wschodzących, do których zalicza się polski złoty.

Bądź na bieżąco z informacjami z rynku - czytaj nasz codziennie aktualizowany raport»  

Piątkowe dane z rynku pracy USA – czy pogrążą dolara?

Poniedziałek rozpoczął się od umocnienia dolara w relacji do euro. Od 20 marca obserwowaliśmy na tej parze trend wzrostowy, który dziś został przełamany:

Wykres 2. Kurs EUR/USD od 17 marca do 30 marca 2020 roku.

Źródło: x-Station.


W relacji do złotego dolar od tygodnia znajduje się w trendzie spadkowym, który dziś także został zatrzymany:

Wykres 3. Kurs USD/PLN od 9 do 30 marca 2020 roku.


Źródło: x-Station.


Dolarowi pomagają spadające ceny ropy naftowej – dziś ropa Brent była najtańsza od listopada 2002 roku, a spadek popytu na ten surowiec nie daje nadziei na szybką poprawę. Kluczowe w tym tygodniu będą dane z amerykańskiego rynku pracy, tzw. non-farm payrolls. Po znacząco niższym od oczekiwań odczycie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z czwartku (3 mln), rynek jest też pesymistycznie nastawiony co do piątkowych danych:
 
Dane Prognoza Odczyt sprzed miesiąca
Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym - 100 tys. 273 tys.
Liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym - 175 tys. 228 tys.
Stopa bezrobocia 3,9 proc. 3,5 proc.
Płaca godzinowa (m/m) 0,2 proc. 0,3 proc.
Płaca godzinowa (r/r) 3 proc. 3 proc.
 

- W piątkowym odczycie z amerykańskiego rynku pracy istotne będą twarde liczby – mówi Karol Adamiec, Kierownik Dealing Roomu Rkantor.com. W obecnych czasach, kiedy na rynku panuje duża nerwowość i podwyższona zmienność, prognozy – co pokazał czwartkowy odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – mogą być diametralnie różne od faktycznych wyników. W mojej ocenie piątkowy odczyt z rynku pracy USA to niewiadoma, która może być znacząco różna od prognoz – mówi Karol Adamiec.


Dane z amerykańskiego rynku pracy poznamy w piątek 3 kwietnia o godz. 14:30.

Jak wpływały na rynek walutowy poprzednie publikacje non-farm payrolls?»


Masz pytania do artykułu? Chciałbyś podzielić się z nami swoją opinią? Napisz do naszej Content Marketing Manager, Anny Korzec: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>