Kantor internetowy »   Newsy »   Koniec entuzjazmu ws. umowy dot. brexitu? Ważne dzisiejsze wystąpienie Elżbiety II  

Koniec entuzjazmu ws. umowy dot. brexitu? Ważne dzisiejsze wystąpienie Elżbiety II

 
| 14.10.2019 12:21

Koniec entuzjazmu ws. umowy dot. brexitu

Jeśli nie koniec, to na pewno jego osłabienie. Rozpoczęte w piątek negocjacje na linii UE-Wielka Brytania nie doprowadziły do konsensusu, jednak są nadal kontynuowane. Presja jest coraz większa, a kluczowe będą następne dwa dni.

Przedstawiciel UE w negocjacjach z Wielką Brytanią, Michael Barnier, podsumował zaproponowaną przez Borisa Johnsona umowę jako „zagrażającą jednolitemu rynkowi wspólnoty i czyniącą go podatnym na oszustwa”. Kwestią, która domaga się kompromisowego rozwiązania, jest granica celna z Irlandią Północną, dla której każda ze stron proponuje inny scenariusz:

 

  • UE: backstop, czyli pozostawienie Irlandii Północnej w unii celnej ze Wspólnotą i przestrzeganie przez nią większości zasad jednolitego rynku.
     
  • UK: Irlandia nie pozostanie w Unii Celnej ze Wspólnotą, jednak Wielka Brytania będzie stosować obowiązujące w UE przepisy celne dla towarów importowanych przez Irlandię Północną z Wielkiej Brytanii. Właśnie to rozwiązanie, określone przez Barniera jako zbyt enigmatyczne i pozostawiające zbyt wiele niedookreślonych kwestii, zaciążyło nad weekendowymi negocjacjami.
Zakończone w czwartek rozmowy między premierami Wielkiej Brytanii i Irlandii spowodowały umocnienie funta o 12 groszy w ciągu 24 godzin. Czytaj więcej»​ Dzisiaj, po bezowocnej turze negocjacji, inwestorzy zdają się wyczekiwać kolejnych informacji na temat potencjalnej umowy ws. brexitu:

Wykres 1. Kurs GBP/PLN od czwartku 10 października 2019 do poniedziałku 14 października 2019 roku.

Wykres GBP/PLN

Źródło: x-Station.

Brexit – czas na wypracowanie rozwiązania nieuchronnie się kończy

Do środy 16 października musi być już wiadomo, czy udało się wypracować porozumienie i czy jego szkic może być dyskutowany na szczycie UE, który rozpocznie się w czwartek 17 października i potrwa do piątku 18 października. Ewentualna umowa musi też zostać zaakceptowana przez brytyjski parlament, który dziś rozpoczyna prace po trzydniowej przerwie. Na sobotę 19 października zaplanowano specjalne posiedzenie parlamentu, na którym, jak ma nadzieję brytyjski premier, uda się zaakceptować wypracowaną z UE umowę.

Co jeśli nie uda się wypracować kompromisu UK-UE?

W takim przypadku premier Johnson jest zobowiązany przez brytyjski parlament do przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty do następnego roku.  Znając temperament i niechęć do realizacji takiego scenariusza przez Johnsona, który wciąż ws. brexitu trzyma się zasady „do or die”, następny tydzień może przynieść spore zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej, jak również spore wahania na funcie. Jedną z możliwości są też wcześniejsze wybory w Wielkiej Brytanii. Taki scenariusz wchodziłby w rachubę, jeśli parlament, w którym Johnson już stracił poparcie, zagłosowałby przeciwko wyrażonym w dzisiejszym wystąpieniu Królowej Elżbiety II kwestiom. Tzw. „Queen’s speech” to uroczysta przemowa królowej Elżbiety II na inaugurację nowego roku prac brytyjskiego parlamentu, która przypada dziś, w poniedziałek 14 października. Zostaną w niej przedstawione najważniejsze przedsięwzięcia i wyzwania, przed którymi stoi rząd. Są one następnie dyskutowane i głosowane w parlamencie, który zwykle akceptuje „propozycje” królowej. Jak podaje BBC, głosowanie przeciwko „Qeen’s speech” byłoby równoznaczne z odrzuceniem programu Johnsona dla rządu. W tej sytuacji – jak widać – jest mnóstwo możliwości, a każda z nich stanowi nowe wyzwanie dla brytyjskiej waluty.

Wymień funta po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>