Kantor internetowy »   Newsy »   Koniec spadków na franku? (analiza techniczna)  

Koniec spadków na franku? (analiza techniczna)

 
| 23.10.2019 16:52

Koniec spadków na franku

Na rynku CHF/PLN mogliśmy dziś zaobserwować ciekawą formację, która może być sygnałem osłabienia złotego i wzrostu kursu CHF/PLN.

Mowa o prawidłowo uformowanym byczym pin-barze, będącym sygnałem wzrostowym i zarazem mother-barem dla konsolidacji formującej się wewnątrz świecy.

Wykres 1. Kurs CHF/PLN od sierpnia 2019 do 23 października 2019.

Kurs CHF/PLN od sierpnia 2019 do 23 października 2019.

Źródło: x-Station.

Co może oznaczać pin bar na wykresie CHF/PLN?

Pin bar, zwany też nosem Pinokia, to świeca mająca długi knot  (odzwierciedlający wysoką dzienną zmienność cen) i korpus znajdujący się bliżej jednego z końców wspomnianego knota. Korpus jest informacją na temat ceny otwarcia i ceny zamknięcia, a jego rozpiętość powinna stanowić ¼ całego knota. Korpus pin bara powinien znajdować się możliwie jak najbliżej górnego lub dolnego zakresu wahań cen, który sygnalizuje wspomniany długi knot. Byczy pin bar posiada korpus w górnej części knota świecy. Niedźwiedzi pin bar natomiast posiada korpus znajdujący się w dolnej części knota świecy. Pin bar jest sygnałem odwrócenia trendu, wskazującym na wypchnięcie uczestników z rynku. Często tworzy się w miejscach będących silnymi wsparciami i sygnalizuje możliwość potencjalnego odwrócenia trendu.

Inside bar to świece, które tworzą się jako konsolidacja (range) wyznaczona przez górny i dolny zakres wahań cen świecy matki, którą w tym momencie jest byczy pin bar. Wybicie inside baru górą w analizie technicznej daje silny sygnał wzrostowy.
 
Wykres 2. Pin bar i inside bar na wykresie CHF/PLN 23 października 2019.
 
Pin bar i inside bar na wykresie CHF/PLN 23 października 2019
Źródło: x-Station.

Co przemawia za powrotem do trendu wzrostowego CHF/PLN?

Za powrotem do trendu wzrostowego CHF/PLN przemawiają także wskaźniki RSI oraz MACD, które znajdują się przy swoich minimach, oraz fakt, że frank szwajcarski w relacji do złotego zbliża się do trwającego już 18 miesięcy trendu wzrostowego, od którego może nastąpić znaczące odbicie kursu. W przeciwnym wypadku przebicie tak silnego trendu wzrostowego, który historycznie był testowany, kilka razy może zapewnić znaczne umocnienie się PLN rozpoczynając okres spadkowy na CHF/PLN.

 

Wymień franka szwajcarskiego po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Frank

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>