Kantor internetowy »   Newsy »   Konto bankowe w Norwegii – jak założyć? [Praca w Norwegii cz. II]  

Konto bankowe w Norwegii – jak założyć? [Praca w Norwegii cz. II]

 
| 06.03.2019 12:00

Po zalegalizowaniu pobytu i uzyskaniu wszystkich dokumentów związanych z rozpoczęciem pracy w Norwegii czas na kolejne formalności – tym razem wyjaśniamy jak założyć konto bankowe.

 
O dokumentach niezbędnych do pracy w Norwegii pisaliśmy w pierwszej części cyklu artykułów – teraz pora na konto bankowe.
 

Jak założyć konto bankowe w Norwegii?

Konto w norweskim banku mogą założyć  osoby posiadające zezwolenie na pobyt tymczasowy i stały. Warto pamiętać, że zdolność kredytową mają wyłącznie osoby identyfikujące się za pomocą F-nummer.
 
Aby podpisać umowę z bankiem, należy wcześniej skompletować wszelkie niezbędne dokumenty. Przede wszystkim trzeba posiadać D-nummer lub F-nummer, o który wniosek składałeś wcześniej w Skatteetaten. Podczas wizyty w banku można wziąć ze sobą papierowe poświadczenie nadania takiego numeru. Oprócz niego warto również zabrać:
 
  • potwierdzenie rejestracji pobytu w kraju,
  • potwierdzenie zatrudnienia,
  • umowę najmu lub (jeśli taką posiadasz) kupna nieruchomości. Nie zawsze są one wymagane, warto jednak zabrać je ze sobą na wszelki wypadek.
     

Niezbędny jest natomiast paszport.

Procedura zakładania konta może w niewielkim stopniu różnić się w zależności od wybranego banku, jednak co do zasady wskazane dokumenty powinny być wystarczające. Dobrze być przygotowanym na to, że pracownik banku może zapytać o wysokość wynagrodzenia oraz czas obowiązywania umowy o pracę.
 

Karta płatnicza do konta w Norwegii

Do konta może zostać przydzielona karta płatnicza, która jest wysyłana  na adres korespondencyjny w ciągu ok. 2-3 tygodni. Jest to co prawda karta debetowa (debetkort), jednak żeby zaciągnąć na niej debet, należy podpisać z bankiem odrębną umowę. Ta karta może pełnić w wielu sytuacjach formę legitymacji, jako że znajduje się na niej przydzielony numer personalny oraz podstawowe dane posiadacza.
 
Wybierając bank, warto zwrócić szczególną uwagę na koszty prowadzenia konta. Kluczowe jest, aby dowiedzieć się, jak wysoka jest opłata za jego prowadzenie oraz ile trzeba zapłacić za posiadanie karty płatniczej. Osoby, które regularnie wykonują przelewy na polskie konta, powinny również przyjrzeć się opłatom za takie usługi. Dobrze jest również upewnić się, czy bank przydzieli ci w ramach umowy numer identyfikacyjny, pozwalający na korzystanie z bankowości mobilnej oraz internetowej, tak zwany bankID.
 

Tematy:

ekantor

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>