Kantor internetowy »   Newsy »   Korekta po informacjach o koronawirusie zatrzymana. Co zdecyduje o dalszym kierunku ruchu?  

Korekta po informacjach o koronawirusie zatrzymana. Co zdecyduje o dalszym kierunku ruchu?

 
| 10.02.2020 11:59


W ostatnim tygodniu kursami walut targał strach, a później wzrost optymizmu związany z nadzieją na spadek zachorowań. Po gwałtownych spadkach kursów nastąpiła korekta i ruch w górę, który do piątku wyglądał na bardzo silny. Teraz znajdujemy się w kluczowym momencie – co zdecyduje o dalszym kierunku ruchu?


Nastroje związane z epidemią koronawirusa dobrze widać na wykresie CHF/PLN – w poniedziałek 3 lutego, kiedy rynki karmiły się informacjami o kolejnych ofiarach i szybkim rozprzestrzenianiu wirusa, za franka trzeba było zapłacić ponad 4 złote. Już dzień później, czyli w we wtorek 4 lutego, kurs CHF/PLN zaczął spadać, aby do środy stracić aż 4 gr. To wtedy pojawiła się m.in. informacja, że dzięki połączeniu leków stosowanych na grypę i HIV udało się zwalczyć wirusa u 70-letniej pacjentki. W ubiegłym tygodniu media powiadomiły też, że naukowcom udało się wyizolować koronawirusa w laboratorium, co jest ważnym krokiem na drodze przygotowania  szczepionki.

Wykres 1. Kurs CHF/PLN od 3 lutego 2020 do 10 lutego 2020.


Źródło: x-Station.

Jednocześnie od środy na głównych walutach w relacji do złotego mogliśmy obserwować korektę spadków. – Kursy USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN i CHF/PLN mocno odbiły – mówi Karol Adamiec, Kierownik Trading Roomu Rkantor.com. – Wydawało się, że będzie to bardzo silna korekta, gdyż tempo wzrostu kursów było szybkie – dodaje. Co sprawiło, że kursy zatrzymały się na obecnym poziomie?

Koronawirus – nowy czarny łabędź na rynku. Jak długo potrwają spadki na złotym?»  

Inwestorzy między informacjami o koronawirusie a dobrymi danymi makro

Z jednej strony na rynek napływają informacje o postępach w poszukiwaniach sposobu leczenia/ochrony przed koronawirusem, z drugiej – bilans zachorowań i ofiar wciąż się powiększa. Dziennikarze Bloomberga we wstrząsającym artykule na temat sytuacji w prowinicji Wuhan, zatytułowanym „Chiny poświęcają prowincję, aby ocalić świat przed koronawirusem”, opisali dramatyczną sytuację ludzi odciętych od świata zewnętrznego, stojących w długich kolejkach do punktów, w których można przebadać się na obecność koronawirusa w organizmie, przepełnionych szpitali i przemęczonych lekarzy. Spoza Chin także nie napływają optymistyczne wieści – wciąż zwiększa się liczba ofiar na zacumowanym poza Japonią statku wycieczkowym, a Hongkong i Singapur obejmują kwarantanną wybrane grupy zawodowe. Według prognoz, szczyt zachorowań w prowincji Wuhan może wynieść 500 tys. (w całych Chinach zarażonych jest ponad 40 tys. osób). Wszelkie informacje o dalszym rozprzestrzenianiu się koronawirusa, także poza Chinami, mogą wywołać panikę na rynku.

Ekonomiczne skutki koronawirusa 

Dziś, tj. 10 lutego 2020, pracę rozpoczęło część chińskich fabryk, a w nadchodzących tygodniach poznamy zapewne szacunki dotychczasowego wpływu epidemii na chińską i światową gospodarkę. Przewidywany jest spadek chińskiego PKB w I kwartale 2020 roku, jednak skutki będą zapewne daleko bardziej zakrojone i odczuwalne w innych gospodarkach, w tym w Polsce. Już teraz swoje obawy zgłasza branża mleczarska, która eksportuje swoje produkty do Państwa Środka. W rozmowie z Money.pl jej przedstawiciele zwracali uwagę, że  wykorzystanie eksportowanych z Polski produktów może być o wiele mniejsze ze względu właśnie na zamknięte fabryki i sieci gastronomiczne. Przypomnijmy również, że Chiny są drugim co do wielkości partnerem importowym Polski.

Te dane mogą wspierać wzrosty na dolarze

Na kursy walut wpływają nie tylko informacje o koronawirusie – inwestorzy w ostatnim tygodniu żywo reagowali na dane makroekonomiczne. Bardzo ważne były lepsze od oczekiwań odczyty z amerykańskiego rynku pracy:
 
  Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym Stopa bezrobocia Wzrost płacy godzinowej m/m Wzrost płacy godzinowej r/r
Oczekiwania 160 tys. 3,5 proc. 0,3 proc. 3,0 proc.
Odczyt 225 tys. 3,6 proc. 0,2 proc. 3,1 proc.
 
Wsparły one dolara, który w piątek po 14:30 poszybował na poziom 3,9..

Wykres 2. Kurs USD/PLN po ogłoszeniu danych z amerykańskiego rynku pracy:


Źródło: x-Station.

Inwestorzy pozytywnie zinterpretowali dane z amerykańskiego rynku pracy; są one też istotne dla amerykańskiego banku centralnego, od którego rynek w nadchodzących miesiącach nie oczekuje decyzji o obniżce stóp procentowych. Inaczej wygląda sytuacja w Europie.

Euro ugięło się pod ciężarem rozczarowujących PMI

Odbicie na parze EUR/PLN zahamowały niższe od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej, opublikowane w środę 5 lutego:
 
  Sprzedaż detaliczna m/m Sprzedaż detaliczna r/r
Oczekiwania -0,9 proc. 2,4 proc.
Odczyt -1,6 proc. 1,3 proc.
 
W obliczu rozczarowujących danych ze strefy euro oraz potencjalnych negatywnych skutków ekonomicznych epidemii koronawirusa wzrosły oczekiwania na kolejną obniżkę stóp procentowych przez EBC. Decyzję w tej sprawie poznamy 12 marca 2020 – na wtedy zaplanowano posiedzenie tej instytucji.

Kluczowe dla kursów walut wydarzenia w 2020 roku. Na co warto się przygotować?»  

Co zdecyduje o dalszym kierunku ruchu?

Kurs USD

Dla amerykańskiej waluty istotne będą dane na temat inflacji CPI (czwartek 13 lutego) i sprzedaży detalicznej w USA (piątek 14 lutego). Pozytywne odczyty mogą wspierać dolara.

Kurs EUR

W tym tygodniu istotne dla dalszego kierunku ruchu na euro będą publikowane w środę 12 lutego dane na temat produkcji przemysłowej oraz dane nt. PKB, które poznamy w piątek 14 lutego.

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.

5 rzeczy o inflacji, które powinien wiedzieć każdy Polak»
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Kursy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>