Kantor internetowy »   Newsy »   Kurs euro a czwartkowe posiedzenie EBC: czy polityka przebije możliwy efekt decyzji monetarnych?  

Kurs euro a czwartkowe posiedzenie EBC: czy polityka przebije możliwy efekt decyzji monetarnych?

 
| 09.09.2019 14:10

Kurs euro a czwartkowe posiedzenie EBC

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie na rynku walutowym w tym tygodniu. Czy możemy spodziewać się znaczącego osłabienia EUR? Jakie skutki polityczne mogą mieć ogłoszone przez Draghiego decyzje, dla którego będzie to ostatnie posiedzenie w roli szefa EBC?

Ze strefy euro nadal napływają niepokojące informacje: wyhamowuje też budownictwo. PMI dla tego sektora w strefie euro spadło poniżej 50 pkt:

Wykres 1. PMI dla budownictwa w strefie euro.

PMI dla budownictwa w strefie euro
Źródło: Tradingeconomics.com.


Wolno rośnie też tempo wzrostu gospodarczego – w II kwartale tego roku wyniosło ono 1,2 proc. (0,1 proc. więcej, niż zakładali analitycy. Wstępny odczyt inflacji HICP za sierpień wskazuje na jej stabilizację na poziomie 1 proc. To zdecydowanie daleko od inflacyjnego celu EBC na poziomie 2 proc…

Gospodarka Niemiec ciągnie strefę euro w dół?

Odczyty gospodarcze naszych zachodnich sąsiadów mają ogromne znaczenie, gdyż niemiecka gospodarka odpowiada za 30 proc. PKB strefy euro. Opublikowane w ubiegły czwartek dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle mówią o spadku do poziomu -2,7 proc.

Wykres 2. Zamówienia w niemieckim przemyśle w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zamówienia w niemieckim przemyśle w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: Tradingeconomics.com.


Rozczarowują także dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej (w lipcu spadek o 0,6 proc. w porównaniu do czerwca); rynek czeka też na dane nt. tempa wzrostu PKB – jego spadek w kolejnym kwartale będzie oznaczał techniczną recesję. Według opublikowanych w niedzielę przez Związek Niemieckiego Przemysłu (Federation of German Industries, BDI) prognoz, tempo wzrostu niemieckiej gospodarki może wynieść 0,5 proc. r/r, a w przypadku twardego brexitu – 0 proc. Niemieckie władze nadal nie podjęły też decyzji co do wprowadzenia ewentualnej stymulacji fiskalnej, mimo że nadwyżka budżetowa kraju jest o prawie 3 mld EUR wyższa niż oczekiwali analitycy (20 mld EUR wobec 17,5 mld EUR).

Na rynkach strach przed kryzysem, ale o tym zjawisku niewiele się mówi. Czy mamy się czego obawiać?»

Jaką decyzję podejmie Europejski Bank Centralny w czwartek?

Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewają się obniżki poziomu stóp procentowych o 10 punktów bazowych (do poziomu -0,5 proc.) i rozpoczęcia programu skupu aktywów (QE, czyli quantitative easing). Prawdopodobieństwo tego ostatniego oceniono na 80 proc. Spekuluje się też na temat możliwości wprowadzenia tieringu, czyli różnego oprocentowania przechowywanych w EBC przez banki komercyjne środków. Dzięki temu część środków banków komercyjnych mogłaby zostać wyłączona spod wpływu ujemnych stóp procentowych. Taki krok EBC rozważało już w kwietniu tego roku, jednak zrezygnowało z niego po tym, jak uznało go za zbyt skomplikowany i niebezpieczny (jak podał wtedy Bloomberg, m.in. dlatego, że tiering może być uznany za sygnał, że ujemne stopy procentowe zostaną utrzymane przez dłuższy czas. Jednym ze wspomnianych ryzyk była też możliwość przerzucenia odpowiedzialności za zyski banków komercyjnych na bank centralny). We wrześniu rusza też III runda TLTRO, czyli ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (targeted longer-term refinancing operations). To długoterminowe pożyczki dla banków komercyjnych, które mają być bodźcem do zwiększenia akcji kredytowej dla firm i klientów indywidualnych w strefie euro. W dużym skrócie ich mechanizm działania można opisać tak: im więcej kredytów udzieli bank, tym więcej preferencyjnie oprocentowanych środków (do 30 proc. wysokości udzielonych konsumentom kredytów) może uzyskać on od EBC.

Czy decyzje EBC znacząco wpłyną na kurs euro?

Co do tego zdania są podzielone, bo osłabienie euro wywołane oczekiwaną przez inwestorów obniżką stóp procentowych wydaje się już być w cenach. Rozpoczęciu programu QE także nie towarzyszą zbytnio napompowane oczekiwania, bo w wielu państwach, w tym zagrożonych recesją Niemczech, EBC znalazł się blisko narzuconych sobie limitów zakupu nie więcej niż 33 proc. obligacji danego państwa. Jeśli zatem QE nie stanie się głównym wsparciem dla największej europejskiej gospodarki, to jaka będzie jego siła oddziaływania? Oczywiście zmiany kursu euro mogą wywołać wszelkie informacje czy też stwierdzenia Draghiego, które będą niosły element zaskoczenia.

Jakie skutki polityczne może mieć decyzja EBC?

Mam na myśli reakcję Stanów Zjednoczonych, a konkretnie Donalda Trumpa, który podejmowane przez EBC działania w celu osłabienia EUR interpretuje jako wymierzone w amerykańskiego dolara i zmniejszające konkurencyjność handlu USA (słabsze euro jest korzystne dla eksporterów z Europy). Już 30 sierpnia, kiedy sympozjum FED w Jackson Hole zdominowała wiadomość o nowych cłach nałożonych przez Chiny na amerykańskie towary»​ Donald Trump krytykował FED za bezczynność, a osłabienie euro w tym czasie określił ogromną przewagą eksportową i przemysłową:
 

EUR/USD znalazło się wtedy najniżej od 2017 roku.

Wykres 3. Kurs EUR/USD od 2017 roku do 9 września 2019 roku.

Kurs EUR/USD od 2017 roku do 9 września 2019 roku
Źródło: x-Station.

To, czego obawiają się rynki, to reakcja Trumpa w postaci nałożenia ceł na sprowadzane z Europy, a konkretnie z Niemiec, samochody. Byłby to prawdziwy cios dla gospodarki strefy euro – już teraz produkcja samochodowa w Niemczech spada w zastraszającym tempie:


Źródło: Bloomberg.com.

Skalę takiego ciosu pokazuje też struktura eksportu Niemiec:

Eksport Niemiec
Źródło: Oec.world/en/profile/country/deu/

Decyzja EBC zostanie ogłoszona w kluczowym momencie – 12 września o godz. 13:30. Sześć dni później odbędzie się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, od którego rynek (i Donald Trump) także oczekuje decyzji o obniżce stóp procentowych. Dane z gospodarki USA nie są jednoznacznie negatywne», co oznacza, że FED może nie sprostać oczekiwaniom (np. w zakresie skali obniżki). Reakcja poirytowanego Donalda Trumpa będzie natomiast trudna do przewidzenia.

Obniżka stóp procentowych w Europie – co ze Szwajcarią?

Ewentualna kolejna obniżka stóp procentowych w strefie euro to wyzwanie dla Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB), bo niebezpiecznie zmniejsza ona dysparytet stóp procentowych między strefą euro a Szwajcarią, która już teraz utrzymuje rekordowo niski poziom stóp procentowych (-0,75 proc.). Taka sytuacja może godzić w szwajcarskich eksporterów i pozostawia otwartą kwestię dalszego luzowania polityki monetarnej przez SNB.

Newsy walutowe Rkantor.com - czytaj więcej»
 

Wymień euro po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Euro

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>