Kantor internetowy »   Newsy »   Kurs funta po wyborach: „znajdujemy się w kluczowym momencie”  

Kurs funta po wyborach: „znajdujemy się w kluczowym momencie”

 
| 19.12.2019 15:26


W zaledwie 4 dni od ogłoszenia wyników wyborów do brytyjskiego parlamentu funt odbija z poziomów osiągniętych 12 grudnia i ponownie testuje „okrągłą piątkę”. W tej chwili znajdujemy się w kluczowym dla omawianej pary walutowej momencie.


Ostatni raz kurs GBP/PLN bronił tego poziomu 2 grudnia 2019, skąd skutecznie poprowadził kwotowania w kierunku 5,17 zł.

Wykres 1. Kurs GBP/PLN od października do grudnia 2019.


Źródło: H4, źródło xStation.

Obszar 5,00-4,985 wydaje się być silnym wsparciem dla GBP. 200-SMA (średnia ruchoma), która wspiera notowania szterlinga, została już co prawda naruszona, ale widać, że rynek ma potencjał na obronę powyższych poziomów. Jeszcze niżej znajduje się 50 proc. zniesienie Fibonacciego, mierzone od dołka z 10 października 2019 (poziom 4,7810) do szczytu osiągniętego w dniu wyborów (5,17). Kolejnym sygnałem przemawiającym za aprecjacją brytyjskiej waluty jest wskaźnik RSI, który sygnalizuje wyprzedanie rynku. Z technicznego punktu widzenia, powinniśmy spodziewać się powrotu popytu na parze GBP/PLN co w konsekwencji przyniesie może przynieść kolejną falę umocnienia funta.


Kurs funta po wyborach: perspektywa analizy fundamentalnej

Z kolei z perspektywy fundamentów zagrożeniem dla powyższego scenariusza może być ustawa zapobiegająca wydłużeniu okresu przejściowego dla brexitu poza rok 2020. Dla brytyjskiej gospodarki oznacza to powrót obaw o twardy brexit w przypadku nie wypracowania konsensusu pomiędzy UK a UE. Powyższa informacja ma negatywny wydźwięk dla kursu funta, co było doskonale widoczne na wykresie par z GBP.

Wykres 1. Kurs GBP/PLN


Źródło: M5, źródło xStation.

Masz pytania do artykułu? Napisz do jego autora: daniel.ligocki@rkantor.com.

 

Wymień funta po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Czytaj również:Tematy:

Funt

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>