Kantor internetowy »   Newsy »   Kursy w tym tygodniu – czy powtórzą się ekstrema z ostatnich dni? [KALENDARIUM]  

Kursy w tym tygodniu – czy powtórzą się ekstrema z ostatnich dni? [KALENDARIUM]

 
| 19.08.2019 16:04

Kursy w tym tygodniu

Po 6-gr wahaniach na euro z piątku nie ma już śladu. Czy w tym tygodniu będziemy świadkami podwyższonej zmienności, jaką obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dni? Sprawdź rekordowe wahania i kalendarium najważniejszych wydarzeń.

Rekordowe poziomy kursowe obserwowaliśmy w ostatnim tygodniu w święto 15 sierpnia, co było spowodowane nie tyle danymi fundamentalnymi, co brakiem aktywności polskich inwestorów w związku z przerwą w handlu. To wtedy euro zbliżyło się do psychologicznie ważnego poziomu 4,40 zł, aby następnego dnia stracić aż 6 gr w relacji do złotego. Czy w nadchodzących dniach możemy spodziewać się znaczących wahań? W sytuacji niepewności ws. wojny handlowej ryzyko podwyższonej zmienności jest nadal aktualne, a rynki mogą dynamicznie reagować na informacje polityczno-gospodarcze. Jakie dane mogą w tym tygodniu „ruszyć” rynkiem?

KURS EURO – kalendarium

  • Wtorek 20 sierpnia – wystąpienie premiera Conte we włoskim senacie, tego dnia dowiemy się też, czy odbędzie się wtedy głosowanie ws. wotum zaufania. Więcej o sytuacji we Włoszech i jej możliwym wpływie na euro pisaliśmy w tym artykule»​​
     
  • Czwartek 22 sierpnia – dane o produkcji przemysłowej w eurolandzie (indeks PMI) oraz w Niemczech. Prognozy dla Niemiec nie zakładają znaczących spadków, ale rozczarowujący (tj. znacząco odbiegający od prognoz) odczyt może odbić się na euro. Tego samego dnia zostanie opublikowany protokół z posiedzenia EBC (tzw. minutki). Jeśli będzie zawierał nowe informacje dotyczące instrumentów luzowania ilościowego, które może wykorzystać EBC, może stać się pretekstem do wahań rynkowych.
Wykres 1. Kurs EUR/PLN od 12 do 19 sierpnia 2019.

Kurs EUR/PLN
Źródło: x-Station.

Maksymalny kurs EUR/PLN w tygodniu od 12 do 19 sierpnia – 4,3960 zł.

KURS DOLARA – kalendarium

  • Czwartek 22 sierpnia – publikacja z amerykańskiego przemysłu (PMI)
Przemysłowe PMI z USA to ważna informacja, którą inwestorzy interpretują także w kontekście potencjalnych skutków wojny handlowej. Prognozy zakładają spadki, jednak jeśli ich zakres będzie większy niż oczekiwano, może się to odbić na dolarze.
  • Piątek 23 sierpnia – sympozjum FED w Jackson Hole
To ważne spotkanie członków amerykańskiego banku centralnego, które zacznie się w czwartek i potrwa trzy dni, jednak piątek jest szczególnie ważny ze względu na wystąpienie szefa tej instytucji, Jerome’a Powella, zaplanowane na godz. 16:00. Rynek będzie szukał w wystąpieniu Powella sygnałów, które potwierdzą lub zaprzeczą wyrażonej przez niego po lipcowym posiedzeniu opinii, że lipcowa obniżka może być jednorazowa. To o tyle istotne, że zaniepokojeni dochodzącymi z rynku sygnałami recesji inwestorzy oczekują kolejnych obniżek – presja ze strony otoczenia, w tym prezydenta Donalda Trumpa, jest duża. Czytaj więcej o sytuacji USA w obliczu wojny handlowej»

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 12 do 19 sierpnia 2019.

Kurs USD/PLN


Źródło: x-Station.

Maksymalny kurs USD/PLN w tygodniu od 12 do 19 sierpnia – 3,9450 zł.

KURS FRANKA

W kalendarzu makroekonomicznym na ten tydzień brak odczytów, które mogłyby znacząco wpłynąć na kurs tej waluty. W przypadku niespodziewanych wydarzeń, np. związanych z rozwojem wojny handlowej na linii USA-Chiny lub zawirowaniach na euro, możliwy jest odpływ kapitału właśnie do franka, a w konsekwencji – wzrost kursu.

Wykres 3. Kurs CHF/PLN od 12 do 19 sierpnia 2019.

Kurs CHF/PLN


Źródło: x-Station.

Maksymalny kurs CHF/PLN w tygodniu od 12 do 19 sierpnia – 4,05 zł.

KURS FUNTA SZTERLINGA

W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy odbicie na funcie – rynek najwyraźniej zdyskontował optymizm związany z deklaracją przewodniczącego Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna, który sprzeciwił się koncepcji twardego brexitu, realizowanej przez Borisa Johnsona, i zapowiedział walkę o przeforsowanie innego scenariusza. Osłabiło to nieco trwający na rynkach pesymizm. W kalendarzu brak znaczących odczytów dla Wielkiej Brytanii w tym tygodniu.

Wykres 4. Kurs GBP/PLN od 12 do 19 sierpnia 2019.

Kurs GBP/PLN


Źródło: x-Station.

Maksymalny kurs CHF/PLN w tygodniu od 12 do 19 sierpnia – 4,7850 zł.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Kursy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>