Kantor internetowy »   Newsy »   Lek albański, waluta Kosowa, waluta Czarnogóry – sprawdź co warto wiedzieć przed wyjazdem na Bałkany  

Lek albański, waluta Kosowa, waluta Czarnogóry – sprawdź co warto wiedzieć przed wyjazdem na Bałkany

 
| 08.10.2018 16:37

Bałkany cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. W najnowszym raporcie Polskiej Izby Turystycznej Albania znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów najchętniej wybieranych na zagraniczne wyjazdy. Co warto wiedzieć o płatnościach i walutach w Albanii, Kosowie i Czarnogórze?

Prowizje za wypłaty z bankomatów za granicą oraz niedostępność lokalnej waluty może mocno uprzykrzyć urlop – aby tego uniknąć, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat płatności w danym państwie.

Lek albański (ALL) 

Lek albański to waluta Albanii, która swoją nazwę wzięła od imienia żyjącego w piętnastym wieku księcia Lekë Dukagjini,. Dukagjini zapisał się w historii dzięki walkom z Imperium Osmańskim.
 
Lek albański stał się oficjalnym środkiem płatniczym w Albanii w roku 1926, ale aż do 1947 używany był zamiennie z obowiązującym wcześniej frankiem albańskim. W roku 1947 franki zostały ostatecznie wycofane, a leki uzyskały status jedynej waluty w Albanii. Do dziś dzielą się na 100 quindarek, które są jednak bardzo rzadko używane. To ze względu na denominację przeprowadzoną w stosunku 10:1. W jej efekcie na rynku dostępne są banknoty o nominałach 5000, 2000, 1000, 500 oraz 200 oraz monety o wartości 100, 50, 20, 10, 5 oraz 1 leków.
 

Lek albański – ile to polskich złotych? 

W ciągu ostatnich dwóch kurs albańskiej waluty do złotego nieznacznie wzrósł. W październiku 2018 za jednego złotego można kupić około 30 leków.

Wykres 1. Kurs ALL/PLN w latach 2017-2018.

Źródło: Xe.com.


Albańskiej walucie może sprzyjać stosunkowo stabilna sytuacja gospodarczo-polityczna w tym państwie, które kandyduje do Unii Europejskiej. Wybierając się do Albanii, masz szansę zjeść taniej w restauracjach, natomiast należy liczyć się z wyższymi wydatkami na zakup paliwa. 

Gdzie można kupić walutę Albanii w gotówce? 

Zakup albańskiej waluty w gotówce w Polsce jest możliwy w wybranych kantorach stacjonarnych. Można wymienić ją też w Albanii, płacąc kupionym wcześniej w kantorze internetowym euro. W większych miastach Albanii kantory są powszechnie dostępne i otwarte do późnych godzin wieczornych. Przed podjęciem decyzji o wymianie warto porównać kursy w kilku miejscach oraz zwrócić uwagę, czy za transakcję nie zostanie pobrana prowizja. 

Czy w Albanii można płacić kartą?

Transakcje kartą są coraz powszechniejsze w dużych sklepach, hotelach, czy restauracjach, ale wciąż stosunkowo rzadkie. Zwykle wiążą się też z wysoką prowizją pobieraną przez bank. Niekorzystne może być również wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Tych jest więcej niż terminali płatniczych, ale najczęściej obsługują wyłącznie karty krajowe. Wymianę oferują także osoby, które zaczepiają turystów na ulicy -  tym przypadku trzeba być bardzo ostrożnym. 


Albania przyciąga turystów pięknymi plażami i ciekawą kulturą.

Euro - waluta Czarnogóry

Oficjalną walutą Czarnogóry jest euro, które wprowadzono w 2002 roku. Zastąpiło ono markę niemiecką, którą można było płacić w Czarnogórze od roku 1999, kiedy z powodu hiperinflacji została wprowadzona obok jugosłowiańskiego dinara. Warto wiedzieć, że Czarnogóra przyjęła euro bez zgody Unii Europejskiej oraz wbrew przepisom narzucającym odpowiednie kryteria pozwalające wprowadzić tę walutę. Nie posiada więc ona prawa do emisji banknotów oraz monet. Warto też pamiętać, że w Czarnogórze euro ma większą siłę nabywczą, niż w krajach Unii.

 

Gdzie najkorzystniej wymienić euro na wyjazd do Czarnogóry? 

Wyjeżdżając do tego kraju, warto zabrać wymienione po korzystnym kursie w kantorze internetowym euro ze sobą. Jeśli jednak zabraknie ci gotówki, w niektórych kantorach stacjonarnych w Czarnogórze będziesz mógł je kupić za złotego. Usługę taką oferują również urzędy pocztowe oraz banki, zwykle nie pobierając za to prowizji. Może się jednak zdarzyć, że doliczą opłatę wynoszącą około 1 euro.  Niekiedy warto próbować wymienić pieniądze również w hotelach oraz biurach podróży.

Płatność kartą w Czarnogórze 

W Czarnogórze można skorzystać z rozbudowanej sieci bankomatów. Gotówka może być potrzebna szczególnie w mniejszych sklepach. W dużych supermarketach, punktach usługowych oraz turystycznych można z powodzeniem płacić kartami wszystkich najpopularniejszych operatorów. Ze względu na brak podwójnego przewalutowania, może być to znacznie bardziej opłacalne, niż wybieranie środków z bankomatów, które niekiedy naliczają dodatkową prowizję. 


Czarnogóra zachwyca pięknymi widokami: znajdziemy tu zarówno rozległe plaże, kamieniste szczyty i ogromne jeziora.

Waluta Kosowa – euro

Oficjalną walutą Kosowa jest euro, mimo że ten kraj nie należy do Unii Europejskiej. Euro zostało wprowadzone w Kosowie już w 2002 roku, wypierając markę niemiecką. Do roku 1999 płacono jugosłowiańskim dinarem, ale w związku z częstymi wyjazdami Kosowian do Niemiec, popularniejsza stała się waluta tego kraju. Wybór euro jako ten miał nie tylko wymiar praktyczny, ale był również oświadczeniem politycznym, podkreślającym odrębność Kosowa od Serbii. Waluta ta została przyjęta w porozumieniu z Unią Europejską, a europejski bank centralny zadbał o to, aby dostarczyć odpowiednią ilość waluty do Kosowa.

Jak najwygodniej płacić w Kosowie? 

W Kosowie jest stosunkowo niewiele kantorów stacjonarnych, więc euro w gotówce wygodniej będzie kupić już w Polsce. Warto wiedzieć, że wypłata z bankomatu w Kosowie wiąże się z prowizją w wysokości około pięciu euro. Bez problemów można jednak płacić tam kartą. Terminale znajdują się nie tylko w dużych supermarketach, ale również w mniejszych sklepikach oraz na stacjach benzynowych.

Chcesz wiedzieć się więcej o walutach z różnych zakątków świata? Czytaj również:


 

Tematy:

Waluty

Wymiana

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>