Kantor internetowy »   Newsy »   Madagaskar za 500 euro – czy to się uda?  

Madagaskar za 500 euro – czy to się uda?

 
| 19.12.2018 10:25

Madagaskar to wyspa, o której myślimy najczęściej w kontekście filmu rysunkowego dla dzieci. Polscy turyści rzadko ją odwiedzają, często zakładając, że to destynacja jedynie dla wybranych, z bardzo zasobnym portfelem. Tymczasem jeżeli zdecydujesz się zejść z typowo turystycznych szlaków, okazuje się, że Madagaskar wcale nie jest drogi i można po nim podróżować bez konieczności wydawania astronomicznych sum pieniędzy.

Planując budżet na wyprawę na Madagaskar, wzięliśmy pod uwagę oczywiście transport i różne jego opcje - od luksusowej do ekonomicznej. Dodatkowo obliczyliśmy też, ile będą kosztować: zakwaterowanie, wyżywienie i atrakcje turystyczne. Warto również jeszcze przed wyjazdem przemyśleć kwestię wymiany pieniędzy, bo trzeba pamiętać, że Madagaskar to nie miejsce, w którym na każdym kroku znajdziesz bankomat.

Wybrzeże w północnej części Madagaskaru.

Jak przygotować portfel na wyprawę na Madagaskar?

 
Oficjalną walutą Madagaskaru są malgaskie ariary (MGA) - warto na bieżąco sprawdzać ich kurs, bo to waluta bardzo wrażliwa na wahania!
 

Madagaskar - karta kredytowa czy gotówka?

 
Na Madagaskar można pojechać zaopatrzonym w walutę euro i na miejscu wymienić ją na lokalne pieniądze. Warto wiedzieć, że banknoty o nominale powyżej 50 euro osiągną wyższy kurs wymiany niż banknoty o nominale 10 euro czy 20 euro. Pamiętaj, że na Madagaskarze cenione są banknoty w dobrym stanie - czyste i bez uszkodzeń.
 
W większości miasteczek i wiosek nie ma możliwości płacenia kartą kredytową, więc warto zawsze być przygotowanym na niespodziewane wydatki i mieć przy sobie gotówkę. Łatwiej jest też tu płacić kartą VISA niż Master Card czy American Express.
 
Kupując ariary, nie wahaj się również prosić o banknoty o mniejszym nominale - sprzedawcy na prowincji bardzo często nie mają jak wydać reszty.

PODRÓŻ PO MADAGASKARZE - OPCJA LUKSUSOWA

 

Luksusową opcją jest wynajęcie przewodnika z samochodem. Kosztuje to najczęściej od 150 000 MGA do 300 000 MGA za dzień (w zależności od tego, czy samochód ma napęd na cztery koła). W przeliczeniu na polskie złote według kursu Xe.com z 19.12.18, z godz. 9:11, jest to kwota między 158 a 317 zł. Warto też sprawdzić, czy w cenie jest już benzyna, nocleg i posiłki dla kierowcy, żeby nie mieć przykrej niespodzianki na miejscu. Zalet tego typu podróży jest wiele. Nie martwisz się szukaniem drogi, zawsze masz przy sobie osobę, która opowie o malgaskich zwyczajach, nie zgubisz się, a Twój bagaż będzie bezpieczny. Oczywiście jeżeli planujesz wydać 500 euro na Madagaskarze, to  wynajęcie kierowcy z samochodem znacząco uszczupli twój budżet. Na szczęście to niejedyna możliwość, jaką możemy wybrać.

(Subiektywny) ranking miejsc na wyjazd na święta Bożego Narodzenia i na Sylwestra»

Lemury z rezerwatu Berenty. 
 

PODRÓŻ PO MADAGASKARZE - OPCJA EKONOMINCZNA
 

Jeżeli jednak lubicisz prawdziwe podróżnicze "wyzwanie", możesz podróżować lokalnymi busami (Francuzi nazywają te większe taxi-brousse, a mniejsze taxi-be). Ich ceny są bardzo przystępne. Taxi-be to busiki podróżujące pomiędzy wioskami, a taxi-brousse to transport pomiędzy malgaskimi miastami.
 
Za przejazd taxi-be zapłacisz około 400 MGA (ok. 40 polskich groszy), a bilet kupisz bezpośrednio u kierowcy. Nasz współpracownik, który odwiedził Madagaskar, nie poleca jednak przejazdu tym środkiem transportu – z jego obserwacji wynika, że na Madagaskarze dochodzi do wielu wypadków drogowych, a kierowcy często jadą bardzo szybko.  
 
Turystom, którzy wolą przeznaczyć mniej na podróżowanie, poleca się raczej taxi-brousse, które przemieszczają się pomiędzy miastami. Ceny za podróżowanie taxi-brousse zależą oczywiście od odległości. Przykładowo za trasę od stolicy Antananarivo do miasta Tamatave zapłacisz 20 000 MGA (ok. 21 zł) za osobę.  

Lubisz podróże do egzotycznych krajów? Dowiedz się więcej o walucie Malezji»

Noclegi na Madagaskarze

 
Madagaskar oferuje szeroką bazę noclegową dla turystów, więc możesz spokojnie wybierać pomiędzy hotelami w cenie od 35 do 60 euro za noc. Jeżeli wolisz jednak zmniejszyć budżet na noclegi, to nic nie stoli na przeszkodzie, żeby przenocować w apartamentach na wynajem. Cena za jedną noc dla dwóch osób wynosi od 20 euro w górę.
 
Miasto Antananarivo​ - stolica Madagaskaru.

Atrakcje na Madagaskarze

 
To jedna z tych pozycji podczas pobytu na Madagaskarze, na której niestety trudno zaoszczędzić. Wejście do parków narodowych jest oczywiście płatne (najczęściej 45 000 MGA – 50 000 MGA za osobę, czyli między 48 a 53 zł ), a na dodatek trzeba przewidzieć dodatkową opłatę za przewodnika. Jeżeli podróżujesz tylko we dwójkę, możesz zawsze poszukać dodatkowych towarzyszy do współnego zwiedzania - wtedy można podzielić napiwek dla przewodnika.
Turysta w rezerwacie Tsingy de Bemaraha na Madahaskarze.
 

Jedzenie na Madagaskarze
 

To chyba jedna z tych rzeczy, za którą na Madagaskarze naprawdę nie musisz przepłacać. Oczywiście, znajdą się restauracje typowo turystyczne, gdzie ceny są "europejskie". Ale bardzo łatwo znaleźć miejsca, gdzie w średniej cenie zjesz smaczny i "domowy" posiłek, za który zapłacisz od 6 do 15 euro za osobę.
 
Przykładowo w restauracji Farihy za zupę w czerwcu 2018 nasz współpracownik zapłacił 12 000 MGA (około 3 euro), a za rybę z grilla z warzywami 20.000 MGA (czyli 5 euro). I mówimy tutaj o restauracji z widokiem na malownicze jezioro Itasy!  

5 oszczędności w kantorze internetowym z branży fintech»
 

Dodatkowy budżet - napiwki

 
Jadąc na Madagaskar warto pamiętać, że dla większości mieszkańców jesteśmy bogaczami. Tamtejsze pensje są niskie, korupcja panuje na każdym szczeblu i Malgasze pracujący w usługach bardzo liczą na napiwki. Warto przewidzieć w budżecie wynagrodzenie dla przewodników i osób, które chcą nam "pomóc" w zwiedzaniu.
 
Zwyczajowo napiwek dla przewodnika wynosi zazwyczaj od 10 000 MGA do 50 000 MGA (od 11 do 53 zł). Jak relacjonuje nasz współpracownik,  „Podczas naszej wycieczki do dżungli, przewodnik był z nami 4 godziny i naprawdę starał się znaleźć zwierzęta, pomagał nam w przechodzeniu przez trudne tereny i opowiadał wiele ciekawych historii o faunie i florze Madagaskaru. Dlatego z przyjemnością wynagrodziłem go napiwkiem w wysokości 40 000 MGA. Ale kiedy pojechałem zwiedzać gejzery w Ampefy, napadła mnie chmara "przewodników", którzy niewiele wiedzieli o regionie i tylko oczekiwali na jakąkolwiek gratyfikację. Bez żalu zrezygnowałem z ich usług. Wolałem za to przeznaczyć pieniądze na zakup pamiątek od starszych pań, które sprzedawały ręczne wyroby przy drodze”.
 
Sklep z pamiątkami na Madagaskarze.
 
Pamiętaj, że na Madagaskarze możesz być "atakowany" przez różnego rodzaju przewodników - warto wiedzieć, że niektórzy po prostu chcą wykorzystać twoją obecność, żeby zarobić na chleb.

Przykładowy budżet tygodniowych wakacji na Madagaskarze (bez przelotu)

 
Z takim przykładowym budżetem możesz się zorientować, na co chcesz przeznaczyć pieniądze podczas podróży na Madagaskar. Oczywiście, jeżeli podróżujecie w dwie osoby, to automatycznie dzielicie na dwa cenę pokoju hotelowego, podróży samochodem i napiwków dla przewodników. W powyższym planie założyliśmy codziennie podróże i atrakcje turystyczne - a przecież może się zdarzyć, że będziecie woleli spędzić jeden czy dwa dni leniwie przy hotelowym basenie. Przykładowe ceny podaliśmy w euro, bo waluta malgaska jest bardzo zmienna, a poza tym hotele często podają na stronach ceny jedynie w euro.

3 sprytne sposoby na bezpieczne przelewy»
 
Podobnie zmieniają się ceny hoteli. Na początku czerwca za noc w hotelu Farihy nasz współpracownik zapłacił 30 euro za pokój dla dwóch osób, z kolei w miesiącach wakacyjnych ceny idą w górę - nawet do 80 euro za dobę.
 
PRZYKŁADOWY CENNIK 7-DNIOWEGO POBYTU NA MADAGASKARZE (BEZ CEN BILETÓW LOTNICZYCH)
 
 
  OPCJA LUKSUSOWA (dla jednej osoby)   OPCJA EKONOMICZNA (dla jednej osoby)  
HOTEL 50 euro
 
( cena pokoju 2 osobowego, Hotel Farihy, Ampefy) 20 EURO (cena domku La Chaumière de Itasy w regionie Ampefy)
TRANSPORT 50 EURO (kierowca z samochodem, cena za 1 dzień) 10-15 EURO taxi brousse bilet
WYŻYWIENIE 25 EURO (Restauracja hotelu Farihy) 15 EURO Restauracja Marie Lodge w Andasibe
ATRAKCJE TURYSTYCZNE 13 EURO Bilet wstępu do parku narodowego 13 EURO Bilet wstępu do parku narodowego
NAPIWKI 7 EURO  Napiwek dla przewodnika 2,5 EURO Napiwek dla przewodnika
JEDEN DZIEŃ 145 EURO   50-60 EURO  
TYDZIEŃ  1015 EURO   353- 420 EURO  
Źródło: opracowanie własne.
 
  
Madagaskar za 500 euro nie musi oznaczać wielu wyrzeczeń, chociaż oczywiście musisz się liczyć z niedogodnościami (typu czekanie na transport czy zatłoczone busy). Jeżeli jednak lubisz inteligentnie planować nasz budżet na podróż, to na pewno uda się spędzić fantastyczne wakacje bez konieczności przepłacania.
 
Ceny w malgaskiej walucie podane w tym artykule zostały przeliczone na PLN wg kursu MGA/PLN portalu Xe.com z dn.19.12.18, z godz. 9.11.

 

Tematy:

Euro

Ceny

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>