Kantor internetowy »   Newsy »   Nadpłata kredytu walutowego – czy to jest korzystne?  

Nadpłata kredytu walutowego – czy to jest korzystne?

 
| 15.07.2016 12:14

Każdy kredyt spłacasz według wcześniej zaakceptowanego harmonogramu. W przypadku kredytu walutowego musisz liczyć się z tym, że jego nadpłata nie zawsze musi być dla ciebie korzystna.

Zanim zdecydujesz się nadpłacić kredyt, powinieneś odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Najważniejsze to m.in.:

 

  • Czy posiadasz oszczędności, dzięki którym będziesz w stanie utrzymać się co najmniej przez kilka miesięcy gdy stracisz pracę?
     
  • Czy nadpłata kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
     
  • Czy dzięki nadpłacie kredytu rzeczywiście zyskasz?

 

Brak solidnego zaplecza finansowego powinien cię skutecznie zniechęcić do nadpłaty zaciągniętego kredytu. W takiej sytuacji wystarczy brak tylko jednej wypłaty, abyś miał problem z bieżącą spłatą zobowiązania. W innych przypadkach nie obejdzie się bez przeprowadzenia kalkulacji.

Z jakimi skutkami wiąże się nadpłata kredytu walutowego?

W ostatnim czasie problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań miało wielu kredytobiorców. Dotyczyło to przede wszystkim tzw. frankowiczów, czyli osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich. Nadpłata kredytu walutowego w ich przypadku wcale nie musiała oznaczać obniżenia wysokości raty czy okresu spłaty zobowiązania – jeśli po dokonaniu nadpłaty złotówka się osłabiła, potrzebnych było więcej PLN do zakupu takiej samej ilości CHF.

Nadpłata kredytu w złotówkach

W takiej sytuacji nadpłata kredytu hipotecznego może skutkować zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty. Dlaczego? Gdyż w tym przypadku nie trzeba obawiać się o wahania kursu tej waluty, które spowodowałyby znaczący wzrost wysokości raty kredytowej. Sprawdź jednak, czy w twojej umowie kredytowej przewidziano możliwość wcześniejszej spłaty i czy wiąże się ona z dodatkowymi kosztami.

O czym musisz pamiętać?

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na kredyt walutowy czy też wybrałeś kredyt w złotówkach, musisz mieć świadomość, że nie każdy moment jest dobry, aby dokonać dodatkowej wpłaty. Dlaczego? Banki zabezpieczają się przed takimi sytuacjami, zawierając w umowach stosowne zapisy. Na ich podstawie mogą obciążyć cię dodatkowymi kosztami. Zanim zatem zdecydujesz się przelać zaoszczędzone środki na rachunek banku, z usług którego korzystasz, sprawdź, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie dla ciebie korzystne.

Może zainteresują Cię też te artykuły:

 

 


 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>