Kantor internetowy »   Newsy »   Niepewna przyszłość frankowiczów  

Niepewna przyszłość frankowiczów

 
| 19.11.2015 17:27
Zmiana władzy w Polsce, dynamiczna sytuacja czterech największych światowych gospodarek i słaby złoty powodują, że kredytobiorcy zadłużeni w walucie obcej nie mogą spać spokojnie.
 
 
Wraz z przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, które będzie kontrolować teraz każdą ustawę, automatycznie pojawiają się spekulacje nt. frankowiczów. Początkowo ustawa przegłosowana w Sejmie zakładała podział kosztów przewalutowania kredytów walutowych 90/10, tak, aby 90% kosztów poniosły banki, a 10% klienci. Po poprawkach Senatu ustalono podział kosztów 50/50 i projekt wrócił do Sejmu. Nad ustawą pracuje też Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy. Dla samych zainteresowanych oznacza to kolejne tygodnie wyczekiwania.
 
Pojawia się jednak pytanie: czy dla wszystkich? Jak się okazuje, ustawa może nie dotyczyć wszystkich osób z kredytem walutowym. Powodem jest tzw. wskaźnik LtV (oznacza on, że wartość hipoteki jest niższa niż wartość kredytu). W pierwszej kolejności będą brani pod uwagę kredytobiorcy posiadający LtV wyższy niż 120%. Dlatego dla każdego frankowicza tak ważny jest poziom kursu CHF/PLN, który wciąż jest bardzo wysoki.
 
Co może zrobić PiS, który musi uwzględnić interesy kredytobiorców, banków, wyborców i innych partii? Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia ws. projektu dotyczącego frankowiczów. 6 listopada jego Kancelaria poinformowała, że przedłuża prace nad swoim projektem. Najwięcej rozbieżności między poszczególnymi planami pojawia się w odniesieniu do kosztów przewalutowania.
 
 Wiele pomysłów, brak jednego rozwiązania
 
Warto zaznaczyć, iż PiS nie jest jedyną partią, która podejmuje inicjatywę w tej kwestii – ugrupowanie Kukiz’15 złożyło do Kancelarii Prezydenta RP projekt ustawy zakładający przewalutowanie kredytów walutowych bez kosztów dla budżetu państwa.
Jak mówi sam prezydent, różnice między podziałem kosztów w projektach 50/50 i 90/10 są zbyt duże i trzeba znaleźć kompromisowe rozwiązanie.
 
Temat frankowiczów jest bardzo trudny, gdyż w przypadku pozytywnej decyzji Sejmu i prezydenta banki, które mają w swoich portfelach kredytowych kredyty walutowe poniosą duże koszty.
 
Drugim dnem sprawy kredytów walutowych jest fakt, że wartość wielu nieruchomości jest dużo niższa niż kwota kredytu, jaki został do spłacenia. Uniemożliwia to wielu osobom zamianę nieruchomość na większą czy też jej sprzedaż – kwota ze sprzedaży nie wystarczy na spłatę zobowiązania kredytowego w banku.
 
Kurs franka szwajcarskiego a szansa na korzystniejsze przewalutowanie
 
Dla osób, które zaciągnęły kredyty we franku bardzo istotna jest sytuacja gospodarcza w strefie euro i w Szwajcarii. Z jednej strony frankowicze liczą, że ich sytuację poprawi nowa ustawa, jednak może okazać się ona nieefektywna, jeśli kurs CHF/PLN nadal będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Jeśli ustawa wejdzie w życie i klienci banków zdecydują się z niej skorzystać, to najlepiej byłoby, aby kurs szwajcarskiej waluty był wtedy jak najniższy. Dzięki temu banki poniosłyby mniejsze straty związane z przewalutowaniem. Pytanie: czy jest szansa, aby kurs franka utrzymał się na niskim poziomie? Odpowiedzi należy szukać w analizie fundamentalnej najważniejszych gospodarek świata i Szwajcarii. Sytuacja gospodarcza Chin, USA, strefy euro i Szwajcarii bezpośrednio przekłada się na wycenę walut. Gorsze odczyty danych z Chin, wyczekiwanie na podwyżkę stóp procentowych w USA, deflacja w strefie euro i przewartościowany frank powodują, że w najbliższym czasie na rynku walutowym będzie panowała nerwowość i niepewność. Ta sytuacja na pewno umocni kurs franka na rynkach światowych. Dodatkowo niska inflacja w Polsce sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej nie będzie skora do wprowadzenia podwyżki stóp procentowych w Polsce w najbliższych miesiącach (tzw. postawa gołębia).

Póki co frank szwajcarski jest zaliczany do tzw. „bezpiecznych walut”, co oznacza, że jeśli na rynkach światowych dzieje się coś niepokojącego, to inwestorzy uciekają od ryzyka i skupują właśnie szwajcarska walutę. Nawet ujemne stopy procentowe w Szwajcarii nie odstraszają klientów, którzy lokują tam wolne środki w depozytach. Narodowy Bank Szwajcarii zapowiada dalsze luzowanie polityki monetarnej w celu osłabiania rodzimej waluty. To działanie zapewne zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie deflacja w Europie i walka Europejskiego Banku Centralnego o utrzymanie stóp procentowych na plusie, która osłabia euro.
 
Wpływ Banków Centralnych na wycenę kursu franka szwajcarskiego
 
Kolejnym zjawiskiem, które zapobiega osłabieniu się franka, jest spadek eurodolara i program skupu aktywów przez rozpoczęty przez ECB (tzw. luzowanie ilościowe). Ten ostatni wywołuje spadek PKB w Chinach, wskutek czego obniżają się też ceny surowców na świecie. Trzeba przy tym pamiętać, że właśnie przecena na surowcach powoduje spadek inflacji w poszczególnych gospodarkach. Wszystkie te zjawiska wpływają na wycenę walut na świecie.

W takiej sytuacji mimo że helwecka waluta jest przewartościowana, a gospodarka Szwajcarii przegrzana to i tak inwestorzy wolą trzymać swoje oszczędności w bezpiecznych bankach szwajcarskich – nawet jeśli muszą do tego dokładać (jest to tzw. efekt ujemnych stóp procentowych).

System Rezerwy Federalnej USA (FED) na ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku w USA postanowił nie podnosić stóp procentowych, ale sprawa ewentualnej podwyżki jest wciąż aktualna – odłożono ją tylko do grudnia. Zdecydowana większość członków komitetu była jednak za pozostawieniem kosztu pieniądza bez zmian. To nastawienie jest spowodowane przez umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego w USA, nieco wolniejsze niż zakładali to członkowie FED.
 
Podejmowaniu korzystnych dla frankowiczów decyzji nie sprzyja też napływ kolejnych fal emigrantów z Bliskiego Wschodu i nasilające się ataki terrorystyczne, które ewidentnie odwracają uwagę europejskich polityków od działań, które mogę poprawić sytuację monetarną w strefie euro.
 
Reasumując: w najbliższych tygodniach powinniśmy poznać decyzję Sejmu i Prezydenta RP, ale prognozowanie jej wyniku graniczy z cudem. Na pewno okoliczności polityczno-gospodarcze nie sprzyjają podjęciu korzystnej dla kredytobiorców decyzji i mogą wywołać zawirowania na rynku giełdowo-walutowym w naszym kraju. 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>