Kantor internetowy »   Newsy »   Niska inflacja utrzyma się do czerwca  

Niska inflacja utrzyma się do czerwca

 
| 13.04.2018 10:00

Główny Urząd Statystyczny potwierdził odczyt flash inflacji CPI na poziomie 1,3% r/r, jak również jego komponenty tj. spadek cen paliw o 0,9% m/m oraz żywności i napojów o 0,1% m/m. Ceny energii w marcu spadały natomiast o 0,5% m/m, wobec szacowanego wcześniej spadku o 0,2%. Mimo to odczyt inflacji bazowej, który poznamy w poniedziałek powinien być zgodny z naszymi wcześniejszymi szacunkami tj. 0,6%-0,7% r/r.


Najważniejszą informacją w dzisiejszych danych są źródła obniżenia inflacji bazowej, dla której jeszcze w lutym spodziewano się wzrostu do 0,8%-1,0% r/r. Wcześniejsze przypuszczenia, że odpowiadać za to mogły ceny odzieży i obuwia nie znajdują potwierdzenia w danych, co więcej zanotowana miesięczna dynamika tej kategorii na poziomie 2,3% m/m znacznie przewyższa wartości notowane w średnio marcu w poprzednich latach.

Źródłem obniżenia inflacji bazowej były natomiast m.in. ceny związane z wyposażeniem mieszkania, które w marcu spadły o 0,4% m/m. Zarówno w przypadku cen mebli, jak i sprzętu AGD zanotowano dynamiki niższe niż można było oczekiwać na podstawie poprzednich lat. Duży spadek zanotowały też ceny usług transportowych, które zniżkowały aż o 1,5% m/m. Struktura dzisiejszych danych wskazuje zatem że ostatni spadek inflacji bazowej nie wynikał wyłącznie z efektów jednorazowych. Pozwala to oczekiwać na jedynie niewielkie odbicie wskaźnika CPI w kwietniu do około 1,5% r/r, a wyraźniejszy wzrost inflacji możliwy jest dopiero w czerwcu, kiedy CPI może zbliżyć się do 1,9%. W całym roku presja inflacyjna pozostanie jednak umiarkowana umożliwiając Radzie Polityki Pieniężnej utrzymanie łagodnej retoryki, wskazującej na brak podwyżek stóp procentowych nawet w całym 2019 roku.

MIESIĘCZNA DYNAMIKA CEN W KATEGORII WYPOSAŻENIE MIESZKANIA


Źródło: RBPL

 

Tematy:

Kursy

Waluty

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>