Kantor internetowy »   Newsy »   Nowe bariery handlowe między USA i Chinami psuja nastroje  

Nowe bariery handlowe między USA i Chinami psuja nastroje

 
| 23.03.2018 10:28

·        Dziś rewizja ratingu Polski przez Moody’s (nie zakładamy zmian) oraz dane o bezrobociu za luty.
·        Ogłoszenie nowych bariery handlowych między USA a Chinami wyraźnie pogorszyło nastroje na rynkach.
·        Nie pomogły też dalsze spadki indeksów PMI ze strefy euro, potwierdzające, że szczyt ożywienia może być za nami.
·        EURUSD może pozostać nad 1,23 za sprawą słabości dolara.
·        Korekcyjne spadki EURPLN mogą być hamowane przez pogorszone nastroje na rynkach globalnych. 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Na dziś zaplanowany jest przegląd oceny kredytowej Polski przez agencję Moody’s. Nie spodziewamy się zmiany ratingu, ani jego perspektywy (A2, stabilny). Pozytywne zmiany po stronie gospodarki i sytuacji fiskalnej bilansuje ryzyko związane z prowadzoną przez UE procedurą ws. naruszenia praworządności, co może zmniejszać przyszłą dynamikę inwestycji.

·        Z danych makro poznamy dziś odczyt stopy bezrobocia za luty, jak i pełen zestaw danych z gospodarki zawarty w Biuletynie Statystycznym. W przypadku stopy bezrobocia, podobnie jak konsensus,  zakładamy jej spadek do 6,8% z 6,9% w styczniu.

·        Po ostatnich jastrzębich wypowiedziach ze strony dwóch członków RPP, wczoraj w gołębim tonie wypowiedział się J. Żyżyński, który nie wyklucza, że kolejną zmianą stóp będzie ich obniżka. Członek RPP zgadza się z prezesem NBP twierdząc, że nie ma obecnie potrzeby podnosić stóp z uwagi na to, że gospodarka jest stabilna. Nasza prognoza niezmiennie zakłada, że do podwyżki stóp dojdzie najwcześniej w Ikw. 2019r., z ryzykiem po stronie późniejszej zmiany.

·        Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami USA wczoraj ogłosiły wprowadzenie ceł na 1300 produktów importowanych z Chin w kwocie 50mld USD. Ruch jest odpowiedzią na praktyki Chin, w tym kradzież praw intelektualnych. Objęcie cłami ma nastąpić za kilka tygodni, natomiast na reakcję Chin nie trzeba było długo czekać. Dziś ogłosiły one objęcie cłami 128 produktów importowanych z USA w kwocie 3mld USD. Znacznie niższa skala barier sugeruje kolejne kroki ze strony Chin.

·        Jutro natomiast zaczną obowiązywać cła ogłoszone wcześniej przez D. Trumpa na stal i aluminium. Wczoraj podano jednak, że nie zostaną nimi objęte UE, Meksyk, Kanada, Australia, Argentyna, Brazylia  i Korea Płd. – dostawy z tych państw stanowią ponad 50% importu stali i aluminium do USA.

·        Sentymentowi do amerykańskich aktywów nie pomagają informacje o dalszych roszadach w administracji D. Trumpa. Tym razem odszedł doradca ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster.

·        Wstępne odczyty PMI ze strefy euro za marzec wypadły gorzej od oczekiwań i zanotowały kolejny miesiąc spadków, w tym indeks dla przemysłu znalazł się na 14-miesięcznym minimum (56,1pkt wobec 59,6 w lutym), a dla usług na najniższym poziomie od 5 miesięcy (55pkt wobec 56,2 miesiąc wcześniej). Badanie wskazuje na spowolnienie przyrostu nowych zamówień i ryzyko polityczne, które negatywnie wpływa na popyt. Z drugiej strony firmy raportują konieczność zwiększenia zatrudnienia by poradzić sobie z zaspokojeniem popytu przy coraz wyższym wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Choć wskaźniki PMI pozostają na wysokich poziomach oznaczających wzrost aktywności to wskazują naszym zdaniem, że gospodarka strefy euro może już być za szczytem ożywienia.

·        Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił wczoraj stóp procentowych (główna stopa wciąż na poziomie 0,5%). Co ciekawe jednak decyzja nie była jednogłośna – 2 z 9 przedstawicieli głosowało za podwyżką. O ile początkowo informacja ta wsparła oczekiwania na to, że do kolejnej podwyżki dojdzie na kolejnym posiedzeniu 10 maja, ostatecznie wymowa wczorajszego komunikatu BoE została zinterpretowana gołębio. Na posiedzeniu poprzedzającym zmianę stóp w listopadzie ub.r. BoE zmienił bowiem język komunikatu sugerując podwyżkę w ciągu najbliższych miesięcy. We wczorajszym komunikacie takiej modyfikacji jednak nie było.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczorajsze notowania przyniosły wyraźne pogorszenie nastrojów na rynkach. Od rana nie pomagały słabe dane PMI ze strefy euro, zaburzające dotychczasowy pozytywny obraz europejskiej gospodarki. Nałożenie nowych barier na import z Chin przez USA i reakcja tego kraju nasila obawy o eskalację „wojen handlowych”.

·        W efekcie Niemiecki DAX stracił wczoraj 1,7% i ponownie zbliżył się do do wyznaczonych ostatnio rocznych minimów, choć póki co pozostał ponad barierą 12000pkt. Amerykański S&P500 spadł natomiast o 2,5%.

·        Na polskim parkiecie nastroje nie różniły się istotnie od zagranicy. WIG20 stracił 2% i zbliżył się do niemal rocznych minimów przy 2250pkt.

·        Doniesienia z USA nie pomagają dolarowi, za to sprzyjają „bezpiecznemu” jenowi – kurs USDJPY spadł poniżej poziomu 105 – najniżej od listopada 2016r.

·        Kurs EURUSD z kolei wczoraj oddawał przez większą część dnia wzrosty jakie miały miejsce po posiedzeniu Fed, czemu sprzyjały niskie odczyty PMI ze strefy euro. Para nie zdołała jednak zejść pod 1,23, co może być efektem jednoczesnej słabości dolara. Tym samym kurs pozostaje w konsolidacji przy 1,23 i dziś powinien utrzymać się ponad tym poziomem.

·        Kurs EURPLN odrabiał wczoraj wybicie z poprzednich dni, czemu sprzyjało osłabienie euro. Para wróciła w okolice 4,22, po wcześniejszym teście poziomu 4,24. Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych może utrudnić dalsze znaczące spadki pary, dlatego nie spodziewamy się by były one pogłębione w kierunku 4,20. Szansą na taki ruch byłby ewentualny korzystny komentarz po rewizji ratingu Polski przez Moody’s, jednak może się też okazać, że agencja wstrzyma się z rewizją, co utrzyma w centrum uwagi negatywne otoczenie rynkowe.

     W ślad za ruchem na EURPLN i słabością dolara kurs USDPLN spadł wczoraj z okolic 3,45 do 3,42. Dziś oczekujemy utrzymania w konsolidacji 3,40-3,45, z większą szansą na niewielkie pogłębienie wczorajszej zniżki.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

Moody's

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>