Kantor internetowy »   Newsy »   Nowe cła – czy we wtorek zobaczymy odreagowanie na dolarze?  

Nowe cła – czy we wtorek zobaczymy odreagowanie na dolarze?

 
| 02.09.2019 12:15

Nowe cła – czy we wtorek zobaczymy odreagowanie na dolarze?

Co mogą oznaczać spadki indeksów giełdowych w Azji i amerykańskich kontraktów terminowych z równoczesnym umocnieniem jena? Na przykład wejście w życie nowych ceł nałożonych w wojnie handlowej… Czy dolar odreaguje to we wtorek?


Wymiana ciosów w wojnie handlowej, do tej pory na etapie deklaracji, w niedzielę 1 września weszła w życie. W tym momencie rozwój wypadków wygląda jak klasyczne „oko za oko, ząb za ząb” z kodeksu Hammurabiego. I choć może się wydawać, że ostatnio w mediach regularnie pojawiają się informacje o nowych cłach, na które powoli zaczynamy się uodparniać, to warto zdać sobie sprawę, jak poważna jest ta sytuacja. Szczególnie w kontekście ostatnich 10 dni.

Ostatnie 10 dni w wojnie handlowej – co się wydarzyło?

23 sierpnia, piątek – Chiny kradną show dolarowi i Powellowi

To wtedy, zupełnie niespodziewanie, bo rynek czekał na przemówienie szefa Amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, Chiny nałożyły cła na amerykańskie towary, m.in. ropę naftową i soję» Donald Trump odpowiedział zwiększeniem o 5 proc. ceł na chińskie towary, które miały wejść w życie od 1 września i 1 października. Na Twitterze zaproponował też amerykańskim przedsiębiorstwom przeniesienie produkcji z Chin do USA.

Co ważne, 23 sierpnia Państwo Środka poinformowało też o wprowadzeniu ceł na produkowane w Stanach

Zjednoczonych pojazdy (10 proc.), które mają wejść w życie 15 grudnia tego roku. To silne uderzenie nie tylko w amerykańskie fabryki, położone w środkowej i południowej części tego państwa, lecz także w Donalda Trumpa, który w tych regionach ma swoich wyborców. W czasie niepokoju o zbliżającą się recesję , obawy o zmniejszenie produkcji nie wróżą dobrze amerykańskiemu prezydentowi w obliczu zbliżających się wyborów. Wydaje się jednak, że w tym momencie emocje wzięły górę nad racjonalnym rachunkiem zysków i strat.

1 września 2019 – wejście w życie ceł

Cła na chińskie towary sprowadzane do USA

 • 15 proc. na obuwie, ubrania, niektóre produkty technologiczne
   

Cła na amerykańskie towary importowane do Chin

 • dodatkowe 5 proc. na produkty sojowe i ropę (do tej pory obowiązywała na nie stawka 25 proc.)
   
 • dodatkowe 10 proc. na amerykańską wieprzowinę, wołowinę, drób i inne produkty rolne.

Czy wtorek przyniesie odreagowanie na dolarze?


To pytanie jest o tyle zasadne, że poniedziałek 2 września jest dniem wolnym od handlu w Stanach Zjednoczonych. Może to być też jeden z powodów, dla którego dziś rano obserwujemy lekkie osłabienie na USD. Zmienność na parach z USD wróci zapewne we wtorek, wtedy też warto obserwować zachowanie amerykańskiej waluty. Kolejny powód to zaplanowane na ten dzień odczyty z USA:
 • Indeks PMI dla przemysłu, który zostanie opublikowany o godz. 15:45.
   
 • Raport ISM dla przemyłu – publikacja o godz. 16:00.
Inwestorzy nadal trwają w niepewności co do rozwoju wypadków w wojnie handlowej. Do tej pory nie osłabiało to znacząco dolara, co widać na poniższym wykresie.

Wykres 1. Kurs USD/PLN od 23 sierpnia do 2 września 2019.
Kurs USD/PLN od 23 sierpnia do 2 września 2019
Źródło: x-Station.
 
Niepokój w tym tygodniu może wzmagać przepychanka polityczna, jakiej spodziewamy się w związku z zawieszeniem prac brytyjskiego parlamentu i planach posłów opozycji w Wielkiej Brytanii»​​​ Może ona zwiększać awersję do ryzyka, czyli powodować napływ kapitału do „bezpiecznych przystani”, do których zaliczany jest (obok franka szwajcarskiego i jena) dolar.

Wojna handlowa a dolar - jak długo amerykańska waluta będzie biła rekordy? Więcej»​​​​

Payrolle w piątek 6 sierpnia 2019 mogą wesprzeć dolara?

Dodatkowym bodźcem wspierającym dolara mogą być dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy już w najbliższy piątek 6 sierpnia 2019. Jeśli będą zgodne z oczekiwaniami rynku, mogą wesprzeć amerykańską walutę. Rozczarowanie inwestorów może przynieść nowe wahania na USD.

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Dolar

Kursy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>