Kantor internetowy »   Newsy »   Obawy geopolityczne nie spadają przed Świętami  

Obawy geopolityczne nie spadają przed Świętami

 
| 14.04.2017 10:20

·        Eksport zwalnia w lutym. Dziś podaż pieniądza.
·        Dolar odrobił straty poniesione do euro po wypowiedziach D. Trumpa. Stabilny jest kurs EURPLN
·        Na rynku walutowym możliwa umiarkowana zmienność przy niskiej płynności. Nieczynne są rynki akcji
·        W centrum uwagi będzie geopolityka oraz dane z USA

KOMENTARZ EKONOMICZNY

Według szacunkowych danych NBP eksport w lutym wzrósł o 3,8% r/r po wzroście aż o 13,9% r/r w styczniu.

W tym samym czasie dynamika importu także zanotowała spadek, jednak nieco mniejszy bo z 16,1% r/r do 9,1% r/r. W efekcie bilans handlowy w lutym zamknął się saldem na poziomie minus 537 mln euro tj. o 750 mln poniżej wartości ze stycznia. Pogorszenie bilansu handlowego pociągnęło ze sobą także spadek salda obrotów bieżących, które wyniosło -860 mln euro wobec ponad 2,5 mld nadwyżki w styczniu. Tak duży spadek wskaźnika miał jednak źródło nie w bilansie handlowym lecz przede wszystkim w prawie 1,5 mld euro deficycie salda dochodów pierwotnych. To ostatnie, powróciło tym samym do „normalnych” poziomów po tym jak w styczniu zwyżkowało za sprawą jednorazowego napływu funduszy z UE.

W opublikowanych danych warto podkreślić relatywnie niewielkie spowolnienie importu. Może to świadczyć o nadal silnym popycie wewnętrznym, najprawdopodobniej kierowanym na inwestycje. Kategoria ta jest bowiem w polskiej gospodarce wysoko skorelowana z wahaniami importu gdyż wiele z potrzebnych towarów inwestycyjnych produkowanych jest za granicą

Dzisiaj poznamy natomiast dane o podaży pieniądza M3 w marcu. Oczekujemy wzrostu o 8,3% r/r wobec 8,2% r/r w lutym. Mediana oczekiwań rynku wskazuje na przyspieszenie wzrostu do 8,7% r/r. Dane poznamy o 14:00.

KOMENTARZ RYNKOWY

Wczorajsza sesja na ryku walutowym przebiegała pod znakiem zniżki kursu EUR/USD. Który powrócił w okolicę 1,06, oddając tym samym praktycznie cały wzrost, którym zareagował na wypowiedzi D. Trumpa wcześniej w tym tygodniu. Zdaniem Trumpa dolar jest zbyt silny oraz stopy procentowe powinny pozostawać niskie w USA. Po początkowej nerwowej reakcji, później na rynku zaczęło jednak dominować przekonanie, że wypowiedź amerykańskiego prezydenta (znanego zresztą z tego, że często zmienia on zdanie) to na razie niepoparta działaniem retoryka. Korzystne z punktu widzenia dolara były również wczorajsze dane z gospodarki amerykańskiej, na plus zaskoczyły odczyty wskaźników nowych bezrobotnych oraz odczyt indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Dzisiaj w centrum uwagi znajdą się dane na temat sprzedaży detalicznej i inflacji CPI z USA. Szczególnie interesujące będą odczyty na temat sprzedaży detalicznej, która wypada słabo na początku tego roku. Odczyt za marzec powinien wpisać się  w ten trend. Nieznaczny spadek możliwy jest również w przypadku inflacji. Dzisiejsze dane jeśli nie zaskoczą mocno na plus nie powinny raczej stanowić wsparcia dla dolara. Biorąc pod uwagę niską przedświąteczną płynność możliwe jest, że  kurs EURUSD zakończy tydzień w pobliżu obecnych poziomów w rejonie 1,06.  

Poza danymi makro w centrum uwagi pozostawać będzie dalej geopolityka. W ten weekend Korea Północna obchodzi rocznice rodzin założyciela Państwa Kim Ir-Sena i panują obawy, że to wydarzenie może zostać wykorzystane do przeprowadzenia próby z bronią nuklearną. Wczoraj wieczorem telewizja NBC powołując się anonimowe źródła poinformowała, że próba nuklearna spotka się  z reakcją zbrojną USA. Później jednak pojawiły się wypowiedzi dementujące tą informację.

Stabilnie, nieco powyżej 4,24, utrzymywał się wczoraj kurs EURPLN, który waha się w okolicy tego poziomu też dzisiaj rano. Również w przypadku tej pary prawdopodobna jest do końca dnia niska płynność. Powinno to powstrzymywać większe zmiany. Skutecznym oporem dla kursu okazuje się w tym tygodniu okolica 4,25 i jeśli tylko nie nastąpi niespodziewana eskalacja konfliktów geopolitycznych, których obawia się obecnie rynek, ruch w okolicy tego poziomu jest prawdopodobny do końca sesji.

Czwartkowa sesja na zachodnich rynkach akcji przyniosła spadki. Euro Stoxx stracił 0,6 %. W USA S&P 500 stracił 0,7 % a do sprzedaży akcji skłaniały obawy o destabilizację sytuacji geopolitycznej. Nastroje na Wall Street nie były w stanie poprawić nawet dobre wyniki kwartalne, które podało wczoraj kilka dużych banków. Słabe nastroje na rynkach bazowych nie szkodziły jednak wczoraj warszawskiemu parkietowi. Wig 20 zyskał 0,9 % odrabiając tym samym część strat poniesionych wcześniej  tym tygodniu. Dzisiaj większość giełd akcyjnych, w tym warszawska, są nieczynne w  związku z przerwą świąteczną.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Dolar

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>