Kantor internetowy »   Newsy »   Oczekiwanie na jutrzejsze wystąpienie J. Yellen  

Oczekiwanie na jutrzejsze wystąpienie J. Yellen

 
| 11.07.2017 11:16

·        Lipcowa projekcja inflacji NBP zbliżona do marcowej.
·        O 14:00 poznamy strukturę inflacji CPI.
·        Rynek pozostaje w oczekiwaniu na jutrzejsze wystąpienie prezes Fed
·        Kolejne pogorszenie jakości zbóż w USA według szacunków USDA.
·        Dobre otwarcie w Azji i kontrakty terminowe zapowiadają wzrostowe otwarcie europejskich indeksów.

KOMENTARZ EKONOMICZNY

Departament Analiz Ekonomicznych NBP opublikował wczoraj lipcowy Raport o Inflacji. Ścieżka wzrostu gospodarczego została podniesiona dla całego horyzontu projekcji, z szacowaną dynamiką PKB w 2017r. na poziomie 4,0% r/r (wobec 3,7% w marcu). Podwyżka prognoz dla tempa wzrostu gospodarczego, poza założeniami odnośnie przyspieszenia inwestycji oraz stabilizacji konsumpcji na wysokim poziomie, była możliwa głównie z uwagi na rewizję prognoz dynamiki PKB dla gospodarek światowych, w tym strefy euro oraz Stanów Zjednoczonych. Ścieżka inflacji w projekcji obniżyła się natomiast w 2017r. o 0,1 pkt. proc. i konwerguje stopniowo do poziomu celu inflacyjnego w 2019r. NBP, zgodnie z raportem, nie spodziewa się istotnie narastającej presji płacowej w horyzoncie prognozy, ograniczanej napływem pracowników z zagranicy (przede wszystkim z Ukrainy) oraz wzrostem zatrudnienia pośród grup pracowników o niższych kwalifikacjach. Jednocześnie niższe ceny energii, w tym przede wszystkim ceny ropy naftowej ograniczać będą wzrosty inflacji CPI. Biorąc pod uwagę stopniową aprecjację waluty, niższe koszty dla przedsiębiorstw (które mogą dzięki temu bez podwyżek cen podnosić wynagrodzenia) oraz ograniczoną presję płacową, inflacja bazowa powinna rosnąc bardzo stopniowo do 1,5% r/r w 2019r.

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym publikacja wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Z zainteresowaniem oczekujemy struktury wskaźnika CPI, która wyjaśni, co stało za niższym od mediany oczekiwań odczycie flash. Spodziewamy się, że głównym powodem zaskoczenia w czerwcowych danych był ograniczony wzrost cen żywności.

KOMENTARZ RYNKOWY

Wczoraj mieliśmy spokojny dzień na rynkach w związku z raczej pustym kalendarzem makroekonomicznym i brakiem szczególnych wydarzeń, który silnie wpływałby na rynki. Jedyne dane, które j napłynęły na rynek i zwróciły uwagę inwestorów to europejski Sentix i chiński odczyt inflacji. Dzisiaj również niewiele publikacji danych. Wśród nich finalny odczyt wskaźnika CPI dla Polski. Oczekujemy potwierdzenia wstępnego odczytu, w związku z tym nie powinno to mieć silnego wpływu na notowania polskich aktywów. Dziś wieczorem zmienność na amerykańskich aktywach może pojawić się przy okazji wypowiedzi przedstawicieli Fed: Neela Kashkariego czy Lael Brainard.

Większa zmienność na rynkach może pojawić się przy okazji jutrzejszego wystąpienia w Kongresie J. Yellen zwłaszcza jeśli powiedziałaby coś więcej na temat przyszłych działań amerykańskiego Fedu. Mając na uwadze jednak niedawne posiedzenie Fed wraz z konferencją nie oczekujemy przełomu w retoryce szefowej amerykańskiego banku centralnego.  EURUSD oparł się ostatnio ostatniemu oporowi przy 1,1430. Przewidujemy, że aż do piątku para może pozostać poniżej tego poziomu, natomiast o kierunku zmian w piątek zadecyduje seria danych z amerykańskiej gospodarki: inflacja CPI, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i indeks zaufania konsumentów uniwersytetu Michigan. Podobnie jak rynek zakładamy poprawę miesiąc do miesiąca dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Oczekujemy też niższej inflacji niż przed miesiącem oraz jesteśmy bardziej optymistyczni co do indeksu zaufania konsumentów. Jeśli nasz scenariusz dotyczący piątkowych danych sprawdziłby się to prawdopodobnie będziemy obserwować nieznaczny spadek EURUSD. W przypadku EURPLN para pozostaje w przedziale 4,2080-4,2560. Oczekujemy, że przynajmniej do piątku para pozostanie w tym przedziale.

Na rynku surowców obserwowaliśmy wczoraj niewielkie wzrosty paliw oraz metali. W przypadku surowców rolnych dobrze radziły sobie zboża, wzrastała zarówno pszenica, kukurydza jak i soja. Dla wszystkich z wymienionych zbóż kolejny tydzień poznaliśmy niższe szacunki USDA, co do jakości zbiorów w Stanach Zjednoczonych. Gorzej radziły sobie inne surowce rolne jak kakao i cukier, które istotnie przeceniły się podczas wczorajszej sesji. Dziś wpływ na ropę naftową będzie miał raport publikowany przez API.

Na rynku akcyjnym obserwowaliśmy wczoraj wzrosty na rynkach europejskich (DAX +0,46%; CAC40 +0,4%). Podobnie zachowywał się warszawski parkiet gdzie zarówno indeksy największych spółek jak i nieco mniejszych podmiotów zyskały około 0,2%. Dość dobrze na rodzimym rynku radził sobie sektor energetyczny natomiast wyraźne spadki obserwowaliśmy u największych przedstawicieli branży obuwniczo-odzieżowej tzn. LPP i CCC. Dziś prawdopodobnie rozpoczniemy dzień od wzrostów na rynkach w Europie co sugeruje zarówno dobre zachowanie giełd azjatyckich jak i kontrakty terminowe na indeksy europejskie. W tym tygodniu zobaczymy silniejszy akcent publikacji wyników za 2 kwartał na amerykańskim rynku ze względu planową prezentację wyników Przez JPMorgan Chase, Well Fargo i Citigroup.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

FED

PKB

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>