Kantor internetowy »   Newsy »   Odejście z brytyjskiego rządu Borisa Johnsona osłabia funta  

Odejście z brytyjskiego rządu Borisa Johnsona osłabia funta

 
| 10.07.2018 09:34

·        Kolejna rezygnacja polityka w brytyjskim rządzie osłabiła funta
·        Poprawa sentymentu na rynkach sprzyja aktywom ryzykownym w tym z krajów rozwijających się
·        EURPLN zszedł wczoraj poniżej bariery przy 4,34. W razie utrzymania się dziś dobrych nastrojów istnieje szansa spadek do 4,30
·        Dziś wśród danych produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii oraz indeks ZEW z Niemiec

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś wśród danych warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową w Wielkiej Brytanii, która może odbić po spadku w maju. Oczekuje się jej wzrostu o 0,5% m/m. W przypadku niemieckiego indeksu ZEW oczekujemy, iż będzie on bliski odczytu sprzed miesiąca na poziomie -16 pkt. Konsensus rynkowy zakłada kontynuację spadku tego indeksu do -18 pkt.

·        W Wielkiej Brytanii doszło do kolejnej rezygnacji w rządzie. Tym razem do dymisji podał się Boris Johnson, który pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Jest to jeden z najbardziej popularnych brytyjskich polityków i zwolennik Brexitu. Jego odejście nieznacznie zwiększa szansę na przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii, jednak na ten moment nie należy jeszcze uwzględniać tego w scenariuszach bazowych. Rezygnacja jest efektem zbyt miękkiego podejścia rządu T. May do Brexitu w ocenie polityków, którzy odeszli z rządu.

·        Wczorajszy odczyt indeksu Sentix wyniósł 12,1 pkt i okazał się być wyższy od oczekiwań rynkowych na poziomie 8,2 pkt.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wczoraj doszło do stosunkowo silnego osłabienia się funta względem złotego, co jest efektem zarówno lepszego nastawienia do rynków rozwijających się, jak i ostatnich odejść z rządu T.May. O ile nie dojdzie do przyspieszonych wyborów w Wielkiej Brytanii to przecena brytyjskiej waluty nie powinna przybierać na sile.

·        W przypadku EURPLN obserwowaliśmy wczoraj przebicie poniżej oporów przy 4,34 i dziś rano para oscyluje już przy 4,31. Przy utrzymaniu się dość dobrego sentymentu rynkowego istnieje szansa na testowanie poziomu 4,30.

·        EURUSD pozostał wczoraj powyżej 1,17. Do czasu czwartkowych danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych para może pozostawać w konsolidacji o ile nie napłyną na rynek nowe informacje na temat konfliktu handlowego.

·        Siła złotego widoczna była również w przypadku USDPLN. Para zbliżyła się do 50 sesyjnej średniej przy 3,6680, jednak trwale jej nie przebiła, na co szansa istnieje dzisiaj.

·        Kolejną relatywnie słabą sesję na tle indeksów globalnych ma za sobą warszawski parkiet. Widać na nim wyraźnie brak świeżego kapitału. Na wczorajszej sesji obroty nie osiągnęły nawet 550 mln PLN. Na plus wśród WIG20 wyróżniły się spółki odzieżowo-obuwnicze, natomiast na minus banki oraz sektor paliwowy.

        Kolejną dobrą sesję mają natomiast za sobą amerykańskie indeksy akcyjne. Najprawdopodobniej jest to efektem oczekiwanego dobrego sezonu wyników finansowych za drugi kwartał. Rozpocznie się on w piątek, kiedy swoje wyniki opublikują trzy duże banki.

 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>