Kantor internetowy »   Newsy »   Optymizm po spotkaniu prezydentów USA i Korei Płn.  

Optymizm po spotkaniu prezydentów USA i Korei Płn.

 
| 12.06.2018 09:20

·        Optymistyczne doniesienia ze spotkania Trump-Kim
·        Dobre nastroje na globalnych rynkach sprzyjają złotemu, choć przestrzeń do spadków EURPLN ograniczona
·        W kalendarzu makro możemy dziś zobaczyć niższy indeks ZEW i wzrost inflacji w USA. Tym samym EURUSD może pozostać pod 1,18

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś w centrum uwagi rynków znajduje się historyczne spotkanie w Singapurze między przywódcami USA i Korei Północnej. Po spotkaniu D. Trump i Kim Dzong Un podpisali dokument zakładający m.in. zobowiązanie Korei do prac nad kompletną denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Trudno oczywiście już teraz przesądzać o ostatecznym sukcesie tego procesu jednak zapowiedzi kolejnych spotkań liderów wskazują, że rozmowy będą kontynuowane, co powinno zostać dobrze odebrane przez rynki finansowe.

·        Po stronie danych makro dziś warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI w USA, która prawdopodobnie nieco wzrosła dostarczając argumentów za kolejna podwyżką stóp w USA już jutro.

·        Ze strefy euro ważny będzie odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który mógł spaść z uwagi na podwyższoną w ostatnim czasie niepewność na rynkach nasiloną doniesieniami z Włoch.


KOMENTARZ RYNKOWY

·        Początek tygodnia przyniósł poprawę nastrojów na rynkach globalnych, co sprzyjało złotemu. Kurs EURPLN wrócił w okolice 4,26, jednak tu ponownie spadki hamują (powyżej minimów z ubiegłego tygodnia) co potwierdza, że przestrzeń do zniżki kursu pozostaje ograniczona.

·        Kurs EURUSD nie zdołał wczoraj wybić się trwale nad 1,18 i dziś oscyluje poniżej tego poziomu. Niski ZEW z Niemiec i odbicie inflacji w USA powinny utrzymać parę poniżej tej bariery w oczekiwaniu na jutrzejsze doniesienia z konferencji Fed. W efekcie, po wczorajszych spadkach USDPLN dziś ruch powinien wyhamować z możliwym powrotem bliżej 3,65.

·        Na zagranicznych rynkach akcyjnych zapowiada się kolejna wzrostowa sesja, co dodatkowo wspierać powinny doniesienia z Singapuru. Wczorajsze wzrosty ominęły jednak polski parkiet. WIG20- stracił 0,7%, a w spadkach przewodził CD Projekt po prezentacji gry „Cyberpunk 2077”. Mimo pozytywnego przyjęcia inwestorów rozczarował brak daty premiery gry.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>