Kantor internetowy »   Newsy »   Payrolle: prognozy a rzeczywistość. 10-letni rekord  

Payrolle: prognozy a rzeczywistość. 10-letni rekord

 
| 08.03.2019 16:07

Większą różnicę między oczekiwaną liczbą nowych miejsc pracy a właściwym odczytem odnotowaliśmy ostatnio w 2009 roku. Dane z amerykańskiego rynku pracy rozczarowały. Jak odbiło się to na dolarze? Czy dzisiejszy odczyt wpłynie na decyzje FED, którego posiedzenie odbędzie się w tym miesiącu?

Dzisiejszy odczyt liczby nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym wyniósł tylko 20 tysięcy. To o 160 tys. mniej niż zakładały prognozy. Ostatnio większy rozdźwięk między prognozami a danymi z rynku odnotowano w USA w 2009 roku, czyli w rok po wybuchu globalnego kryzysu (wtedy oczekiwania wyniosiły -320 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, odczyt wyniósł -533 tys.).

Wykres 1. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA w latach 2007-2019.


Źródło: Forexfactory.com

Dolar w ciągu minuty osłabił się do złotego o 1 grosz:

Wykres 3. Kurs USD/PLN z 8 marca 2019.


Źródło: XTB x-Station.

Dolar osłabił się też w stosunku do euro, jednak szybko wrócił do poziomu sprzed publikacji danych.

Wykres 3. Kurs EUR/USD z 8 marca 2019.


Źródło: XTB x-Station.

Co ciekawe, „słabe” payrolle odczuł też złoty, który umocnił się w relacji do euro:

Wykres 4. Kurs EUR/PLN z 8 marca 2019.Źródło: XTB x-Station.
 

Większych wahań na rynku walutowym nie obserwowaliśmy zapewne dlatego, że dolara mogły wesprzeć pozostałe, bardziej pozytywne elementy odczytu:

  • Stopa bezrobocia niższa od oczekiwanej (3,8 proc.vs. 4 proc.),
     
  • Płaca godzinowa m/m wyższa od oczekiwanej (0,4 proc. vs. 0,1 proc.),
     
  • Płaca godzinowa r/r wyższa od oczekiwanej (3,4 proc. vs. 3,1 proc.).
Rozczarowujące dane z rynku pracy największej światowej gospodarki nie napawają optymizmem. Wczoraj pisaliśmy też o pogorszeniu danych ze strefy euro» Europejskiej gospodarce nie pomaga też brak porozumienia ws. brexitu. Niepokojące wieści płyną też z gospodarki innego światowego giganta, Chin, które trzy dni temu obniżyły swoje prognozy wzrostu PKB – ustanowiono je w zakresie 6 – 6,5 procent, zostawiając tym samym przestrzeń na ewentualną obniżkę o pół proc. Taki poziom oznaczałby najniższe od 30 lat tempo wzrostu gospodarczego.

Rozczarowujące dane z rynku pracy przed posiedzeniem FED

Te wszystkie czynniki weźmie zapewne pod uwagę FED, którego posiedzenie zaplanowano na 19-20 marca 2019 roku. Na początku miesiąca prezes FED Jerome Powell i wiceprezes Richard Clarida mówili o dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki i uzależnili decyzje ws. ewentualnych podwyżek stóp procentowych w USA od danych. Słaby odczyt z rynku pracy może postawić tę kwestię pod znakiem zapytania. Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec 2018 roku spekulowano, że FED zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych i nie zdecyduje się na taki ruch. Marcowe posiedzenie zapowiada się zatem ciekawie…

 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>