Kantor internetowy »   Newsy »   Piątkowe dane z rynku pracy USA zatrzymają umocnienie dolara?  

Piątkowe dane z rynku pracy USA zatrzymają umocnienie dolara?

 
| 30.09.2019 12:10

Piątkowe dane z rynku pracy USA

Dolar kontynuuje umocnienie na fali awersji do ryzyka i ocieplenia relacji USA-Chiny. Ubiegłotygodniowe dane wprowadzają jednak odrobinę niepokoju – czy piątkowa publikacja z rynku pracy rozwieje go czy pogłębi?

Dane, które najbardziej rozczarowały inwestorów, to:

  • mniejsze niż oczekiwano tempo wzrostu wydatków Amerykanów m/m: 0,1 proc. wobec oczekiwanych 0,3 proc. (to najsłabsze tempo od pół roku)
     
  • zamówienia na dobra trwałego użytku – wzrost 0,2 proc. wobec 2 proc. w poprzednim miesiącu
     
  • spadło też tempo wzrostu PKB w II kwartale (te dane poznaliśmy w czwartek) – do 2 proc., co było zgodne z oczekiwaniami, jednak wciąż jest to spadek z 3,1 proc. w I kwartale tego roku.
Indeks zaufania konsumentów Conferencje Board spadł do poziomu 125,1 pkt we wrześniu ze 134,2 w sierpniu.

Wykres 1. Tempo wzrostu PKB w USA.

Tempo wzrostu PKB w USA
Źródło: Tradingeconomics.com.

Dolar kontynuuje umocnienie

Informacjami, które wsparły amerykańską walutę w ostatnich tygodniach jest zmiana tonu w relacjach USA-Chiny i zapowiedziany na październik powrót do negocjacji ws. wojny handlowej. Optymizm inwestorów zwiększyły też ustępstwa w postaci odroczenia terminu wprowadzenia ceł na chińskie towary, jak również piątkowa wypowiedź chińskiego ministra spraw zagranicznych, który zadeklarował gotowość do zakupu większej ilości towarów z USA właśnie w odpowiedzi na takie gesty.

Członkowie FED optymistyczni co do stanu amerykańskiej gospodarki

Wspierająco dla dolara zadziałały także wypowiedzi członków FED – Jerome Powell stwierdził, że amerykańska gospodarka jest w dobrej kondycji, a wiceprzewodniczący FED Richard Clarida w wywiadzie dla CNBC podkreślał, że konsumpcja, która odpowiada za 70 proc. gospodarki USA, znajduje się z znakomitej formie. Oczywiście wszystkie powyższe wypowiedzi zostały zarejestrowane przed publikacją danych z ubiegłego tygodnia. Tym bardziej kluczowe dla oceny FED będzie nadchodząca publikacja z rynku pracy. Na jutro, 1 października 2019, zaplanowano wystąpienie szefa FED z Chicago Charlesa Evansa oraz Jamesa Bullarda, szefa FED z St. Louis. Przewodniczący Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wypowie się tego samego dnia, kiedy zostaną opublikowane dane z rynku pracy USA – w piątek 4 października. Te wystąpienia można obserwować pod kątem ewentualnej zmiany narracji.

Co mogą zmienić piątkowe dane z rynku pracy USA?

Sierpniowy odczyt był gorszy od oczekiwań, jednak powszechnie uznano go za jednostkowe wydarzenie. Ten wynik próbowano też tłumaczyć krótszym o jeden dzień roboczy czasem pracy. Jeśli piątkowe dane będą znacząco gorsze od oczekiwań, będą stanowić mocny sygnał spowolnienia i być może sprawią, że do dyskusji wróci kwestia kolejnej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Po wrześniowym posiedzeniu FED inwestorzy oczekiwali jej w grudniu 2019, jednak później jej wyceniane prawdopodobieństwo spadło.

Jak widać na przygotowanym przez Bloomberg wykresie, w 2019 roku zatrudnienie w USA znajduje się w trendzie spadkowym.

Bloomberg wykres
Źródło: Bloomberg.com.

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
     

Czytaj również:Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>