Kantor internetowy »   Newsy »   Po danych z USA dolar najniżej od marca 2019  

Po danych z USA dolar najniżej od marca 2019

 
| 07.06.2019 16:10

Po publikacji danych NFP dolar stracił 2 grosze w stosunku do złotego w ciągu kilku minut i wylądował na poziomach z marca 2019. Czy ten ruch będzie długotrwały? Czy dane NFP skłonią FED do większej niż oczekiwano liczby obniżek stóp procentowych w tym roku?

Efekt publikacji był natychmiastowy – dolar poległ w ciągu kilku minut:

Wykres 1. Kurs USD/PLN w 2019 roku.

Wykres USD/PLN
Źródło: x-Station.

Niepokój wprowadziły opublikowane w środę dane z amerykańskiego rynku pracy przygotowane  przez ADP, prywatną firmę badawczą. Według nich liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła 27 tys. wobec prognozowanych 183 tys. Dane ADP są uważane przez niektórych za dobry prognostyk publikacji non-farm payrolls (NFP), jednak – jak pokazuje poniższe zestawienie – w rzeczywistości nie zawsze tak było.

Wykres 2. Odczyty NFP i ADP w latach 2007 – 2016.

Odczyty NFP i ADP w latach 2007 – 2016
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Forex Factory.​
 

Dzisiaj oba odczyty okazały się być pesymistyczne – NFP mniej niż ADP, jednak wciąż 75 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wobec oczekiwanych 185 tys. to spore rozczarowanie…Poza tym:

  • liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym wyniosła 75 tys. wobec prognozowanych 190 tys.
  • wzrost płacy godzinowej m/m wyniósł 0,2 proc. (prognoza: 0,3 proc.)
  • wzrost płacy godzinowej r/r wyniósł 3,1 proc. (wobec prognozowanych 3,2 proc.)
Poziom bezrobocia pozostał na tym samym, najniższym od 49 lat, poziomie – 3,5 proc.

Dzisiejsze dane z rynku pracy a decyzja FED

Po serii informacji o obniżkach stóp procentowych w różnych państwach (m.in. Australia i Indie) oraz wypowiedzi prezesa FED-u Jerome’a Powella, który zwrócił uwagę na konieczność bieżącego reagowania na zmieniającą się sytuację ekonomiczną i podkreślił, że „w czasach dużej niepewności, wykres dot plot (dotyczący oczekiwań członków FED co do poziomu stóp procentowych w przyszłości) można uznać za najmniej prawdopodobny scenariusz”, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA już w lipcu inwestorzy wyceniają na ponad 50 proc.:

Wykres 3. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA w lipcu 2019.

Wykres. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA
Źródło: CME FED Watch Tool.


Obniżka stóp oznaczałaby dalsze osłabienie dolara. Jak zwracało uwagę wielu ekonomistów, opublikowane w czerwcu dane z rynku pracy dotyczą maja tego roku, kiedy narastało już co prawda napięcie związane z wojną handlową, jednak w czerwcu konflikt przybrał na sile, i tego dane NFP jeszcze „nie zdążyły” odwzorować. Niepokój wśród inwestorów może zatem nadal narastać, tym bardziej, że Donald Trump włącza do wojny handlowej kolejne kraje – ostatnio zagroził nałożeniem ceł na Meksyk. Możliwe konsekwencje wojny handlowej musi też wziąć pod uwagę FED. Jak zwrócił uwagę w wywiadzie dla Bloomberga Angel Guria, sekretarz generalny OECD, już do tej pory wojna handlowa wywołała spadek światowego wzrostu gospodarczego o 1 proc. O podsumowanie sytuacji i prognozę możliwego rozwoju wypadków pokusił się też Bloomberg:

Wykres Bloomberg Economics

Źródło: Bloomberg.com

Niepokojące sygnały z amerykańskiej gospodarki

Optymizmem nie napawają też dane z amerykańskiej gospodarki – przemysłowy PMI znalazł się na poziomie z 2016 roku.

Wykres 4. Wartość przemysłowego PMI w USA od 2014 do czerwca 2019 roku.Wykres - Wartość przemysłowego PMI w USA
Źródło: Tradingeconomics.com

W kwietniu niższa od prognozowanej była też sprzedaż domów na rynku wtórnym (5,19 mln wobec 5,33 mln) oraz wyniki sprzedaży detalicznej (0,1 proc. wobec prognozowanych 0,7 proc.).

Te wszystkie czynniki wywołują wśród inwestorów obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki. Jak zareaguje dolar i jakie decyzje podejmie FED? Przekonamy się niebawem.
 
Jakie ruchy na rynku walutowym wywoływały dane z amerykańskiego rynku pracy w przeszłości? Czytaj więcej»​Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
   

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>