Kantor internetowy »   Newsy »   Po decyzji May funt ostro w górę. A jutro…  

Po decyzji May funt ostro w górę. A jutro…

 
| 18.04.2017 14:43

Dziś premier Wielkiej Brytanii Theresa May zawnioskowała o rozpisanie przedterminowych wyborów. Po ogłoszeniu tej decyzji kurs funta poszybował w górę, na GBP/PLN obserwowaliśmy ruchy w zakresie 5 gr. Głosowanie nad wnioskiem premier już jutro w brytyjskim parlamencie – czy odbije się ono szerokim echem na rynku walutowym?


Przedterminowe wybory miałyby się odbyć 8 czerwca 2017 roku. Swoją decyzję May uzasadnia koniecznością uzyskania jednoznacznego mandatu do poprowadzenia negocjacji ws. Brexitu – obecnie partie opozycyjne są przeciwne założeniom zaprezentowanym przez premier. To dość ryzykowny ruch – jeśli May przegra w jutrzejszym głosowaniu, proces wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE może zostać zahamowany. Zwycięstwo Partii Konserwatywnej, z której wywodzi się T. May, niesie jednak ze sobą konkretne korzyści – przedłużenie kadencji i większą liczbę mandatów w parlamencie (a w konsekwencji swobodę w prowadzeniu Brexit-owych negocjacji).

Zapewne nie bez wpływu na decyzję May pozostało poparcie, jakie udzielili jej Brytyjczycy w sondażu przeprowadzonym przez Orb International – 55% badanych popiera jej podejście do negocjacji ws. Brexitu - to najwyżej od pięciu miesięcy. Sondaż YouGov z poniedziałku daje Partii Konserwatywnej 21% przewagę nad laburzystami. To najniższe poparcie dla Partii Pracy od 2009 roku.

Wykres 1. Poparcie dla partii w brytyjskim parlamencie.


Źródło: YouGov.com


Jutro zapowiada się ciekawy na dzień na rynku walutowym – głosowanie nad wnioskiem May może wywołać dużą zmienność – już dziś wahania na GBP/PLN wyniosły 5 gr, a na USD/GBP 1,7 gr! Od 29 marca, kiedy rozpoczęto oficjalną procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, funt podrożał o 15 gr! Dziś po chwilowym spadku po informacji o wystąpieniu May (kiedy nie wiadomo było, co będzie tematem tego wystąpienia i inwestorzy obawiali się nawet scenariusza wycofania Wielkiej Brytanii z procedury Brexitu) kurs znów wystrzelił w górę.

Wykres 2. Kurs GBPPLN od 29 marca 2017 do 18 kwietnia 2017.


Źródło: Platforma xStation (XTB).
.
Sprawdź kurs funta teraz>>

W związku z obowiązującym na Wyspach prawem, przeprowadzenie przedterminowych wyborów jest możliwe tylko w dwóch przypadkach – jeśli wniosek poprze 2/3 parlamentu i jeśli nowo powołana administracja nie zdobędzie wotum zaufania w ciągu 14 dni od momentu wyboru. Theresa May chce wykorzystać tę pierwszą „furtkę”. Poparcie dla wniosku zapowiedział już szef największej partii opozycyjnej Jeremy Corbyn, przychylnie nastawiony jest do niego też przedstawiciel Partii Liberalnej Tim Farron… Jednak wszystko okaże się jutro…

Czytaj więcej:
 

Tematy:

Funt

Kursy

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>