Kantor internetowy »   Newsy »   Po konferencji EBC: nie tylko obniżka stóp… Draghi kończy kadencję z przytupem  

Po konferencji EBC: nie tylko obniżka stóp… Draghi kończy kadencję z przytupem

 
| 12.09.2019 16:47

Po konferencji EBC: nie tylko obniżka stóp

Ostatnia decyzja EBC z Draghim na stanowisku prezesa zaskoczyła pakietem stymulacyjnym, który w kilku częściach odbiegał od oczekiwań inwestorów. Ich zdumienie i niezdecydowanie było też widać na wykresie euro. Co dzisiejsza decyzja oznacza dla rynku walutowego? Co zdaniem Draghiego będzie teraz ważnym instrumentem, który ma wspierać gospodarkę?

To była ostatnia konferencja na temat polityki monetarnej EBC z Mario Draghim na czele. Od 1 listopada na tym stanowisku zastąpi go Christine Lagarde. W obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w strefie euro aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze pod koniec 2019 roku EBC chciał utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie do 2020 roku… Oczekiwania inwestorów dotyczące luzowania polityki monetarnej narastały od kilku miesięcy, a brak decyzji o obniżce stóp procentowych na posiedzeniu w lipcu tego roku rozczarował rynek. Tym bardziej narastała presja na taką decyzję we wrześniu… Odpowiedź była zdecydowana – EBC zdecydowało się wprowadzić cały pakiet stymulacyjny, którego częścią była faktycznie obniżka stóp procentowych w strefie euro.

– Pamiętacie, jak mówiłem, że wszystkie instrumenty polityki monetarnej są na stole, są gotowe do użycia? – zwrócił się dziś do dziennikarzy Drgahi. – Dziś to zrobiliśmy – podsumował.

Obniżka stóp procentowych

EBC zdecydowało o obniżce stóp procentowych w strefie euro z -0,4 proc na -0,5 proc. Mają one pozostać na tym poziomie, dopóki inflacja nie znajdzie się w okolicach celu 2 proc. lub w jego pobliżu. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze przed dzisiejszą decyzją, stopy procentowe w strefie euro już były historycznie niskie:

Wykres 1. Poziom stóp procentowych w strefie euro od 2000 roku.

Poziom stóp procentowych w strefie euro od 2000 roku.

Źródło: Tradingeconomics.com


Jaki cel mają realizować ujemne stopy procentowe? Obniżają one koszty kredytów zaciąganych przez firmy i osoby prywatne, dzięki czemu mogą wspierać inwestycje. Ich negatywną stroną jest obniżenie zysków z lokat i rachunków oszczędnościowych. I właśnie o takie, negatywne skutki decyzji o obniżce stóp, dopytywał jeden z obecnych na konferencji dziennikarzy. Na pytanie „Czy polityka monetarna uderzy w popyt, bo konsumenci będą mieli mniej pieniędzy w portfelu?” Draghi odpowiedział zdecydowanym „Nie”, choć jednocześnie podkreślił, że EBC jest świadome możliwych negatywnych efektów stóp procentowych i uważnie przygląda się sytuacji na rynku. - Ujemne stopy procentowe są niezbędnym instrumentem polityki monetarnej, które dały dużo pozytywnych efektów – mówił. Zaznaczył, że razem z innymi działaniami, wśród których ważnym elementem jest polityka fiskalna, umożliwiły powrót stóp procentowych na wyższy poziom.

Jednym z instrumentów, które mają złagodzić ewentualne negatywne skutki uboczne ujemnych stóp procentowych, jest tiering.

Tiering

EBC zdecydowało o wprowadzeniu II-poziomowego tieringu, który polega na wyłączeniu części środków banków komercyjnych, przechowywanych na rachunkach EBC, spod wpływu ujemnych stóp procentowych.

Program skupu aktywów Quantitative Easing (QE)

Jego wprowadzenie poparła większość Rady Prezesów, dlatego już 1 listopada tego roku EBC rozpocznie program skupu aktywów na poziomie 20 miliardów EUR miesięcznie. Rynek oczekiwał większej kwoty, jednak podobno taka możliwość nie była dyskutowana. Jak tłumaczył na konferencji prasowej Draghi, QE ma wspierać efekt niskich stóp procentowych i być dla niego „tłem” – te dwa instrumenty mają ze sobą współgrać. Program skupu aktywów będzie kontynuowany do momentu pierwszej podwyżki stóp procentowych.

TLTRO III

TLTRO to skrót od targeted longer-term refinancing operations, czyli ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących. Tutaj EBC też zaskoczył – wydłużył czas trwania tego programu z dwóch do trzech lat i zmniejszył stopy procentowe dla tego typu operacji. Jak dowiedzieliśmy się na konferencji EBC, zmiana warunków TLTRO została wywołana pogarszającymi się warunkami gospodarczymi.

Jak zareagował rynek po konferencji EBC w lipcu tego roku? Więcej»​ 

EBC nie pozostawia wątpliwości: perspektywy wzrostu się pogarszają

Jak zaznaczył Draghi, „odzwierciedlają to projekcje EBC, które przewidują też dalsze osłabienie inflacji. Dzisiejszy pakiet stymulacyjny ma wspomóc konsumpcję, a dzięki temu wesprzeć rozwój inflacji” zaznaczył. Jakie projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego przedstawił EBC?

Tempo wzrostu PKB w strefie euro

  • EBC przewiduje „umiarkowany, ale pozytywny wzrost w III kwartale. Na jego osłabienie mają wpływ konflikty handlowe, które odczuwa też europejski sektor przemysłowy”
     
  • Tempo wzrostu PKB w stefie euro szacowane jest na 1,1 proc. w 2019 roku, 1,2 proc. w 2020 roku, 1,4 proc. 2021 roku. Nastąpiła rewizja w dół dla lat 2019 i 2020.
EBC przewiduje jednak ciągły wzrost zatrudnienia i płac.

Inflacja HICP w strefie euro

  • Roczna HICP w 2019 roku szacowana jest na 1,2 proc, w 2020 roku na 1 proc, w 2021 roku na 1,5. W porównaniu do projekcji z lipca nastąpiło ich obniżenie.
Na sytuacji gospodarczej strefy euro kładzie się cieniem pogarszająca się kondycja Niemiec. Co się dzieje?» 

Polityka fiskalna ważnym instrumentem

Draghi zaznaczył, że większość członków EBC była zgodna co do tego, że perspektywa wzrostu pogarsza się bardziej niż oczekiwano. Głównym instrumentem, który wywoła wzrost popytu w tych warunkach, ma być polityka fiskalna. Wywołało to oczywiście pytania o tzw. helicopter money, czyli przekazywanie pieniędzy obywatelom przez władzę. Draghi zaznaczył, że przekazywanie pieniędzy społeczeństwu leży w gestii rządów, a nie polityki monetarnej, której głównym celem jest utrzymanie stabilności cen. Na pytanie dziennikarza, czy stwierdzenie o polityce fiskalnej to sygnał ostrzeżenia dla rządów, że EBC nie będzie w nieskończoność przychodzić im z pomocą, Draghi odpowiedział, że tak.

Kilka słów o Donaldzie Trumpie na konferencji EBC

Jedna z dziennikarek przytoczyła wpis, który amerykański prezydent zamieścił na Twitterze po tym, jak EBC ogłosiło decyzję o obniżce stóp procentowych:

Kilka słów o Donaldzie Trumpie na konferencji EBC

Trump napisał: „Europejski Bank Centralny działa szybko i obniża stopy procentowe o 10 punktów bazowych. Próbują (z sukcesem), zdeprecjonować euro wobec bardzo silnego dolara, uderzając w eksport USA… A FED siedzi, i siedzi, i siedzi. Płaci się im, aby pożyczali pieniądze, kiedy my płacimy odsetki!”

Odpowiedź Draghiego była krótka: „Mamy mandat do działania, naszym celem jest stabilność cen, a nie kursy wymiany walut”. Dopytywany jeszcze później przez dziennikarzy, Draghi przypomniał konsensus o niestosowaniu dewaluacji walut i braku rywalizacji w tym zakresie wśród wszystkich członków grupy G20. Szef EBC podkreślił, że tego samego oczekuje od wszystkich państw członkowskich.

Zarówno decyzja EBC, jak i wypowiedź Donalda Trumpa, to element dodatkowej presji, kierowanej w stronę amerykańskiego banku centralnego. W środę 18 września poznamy jego decyzję co do poziomu stóp procentowych w USA. Presja na luzowanie polityki monetarnej jest bardzo duża.

Jakie mogą być polityczne konsekwencje dzisiejszej decyzji EBC? Czytaj więcej»​ 

Jak zareagowało na decyzję EBC euro?

Zaraz po ogłoszeniu decyzji o obniżce stóp procentowych osłabiło się o 2 gr, jednak później wróciło do poziomu sprzed konferencji:

Wykres 2. Wykres EUR/PLN z 12 września 2019.

Wykres EUR/PLN z 12 września 2019

Źródło: x-Station.
 

Wymień euro po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Euro

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>