Kantor internetowy »   Newsy »   Po wyborach we Francji: kursy na minimach z 2015 roku!  

Po wyborach we Francji: kursy na minimach z 2015 roku!

 
| 08.05.2017 09:41

Oficjalne wyniki wyborów we Francji potwierdzają: nadszedł czas MACRON-ekonomii*. Jak zareagował na to rynek? Jaki wpływ może mieć zwycięstwo Macrona na francuską gospodarkę i kurs euro?

Teoretycznie wszystko było wiadomo jeszcze przed ogłoszeniem wyników wyborów – Macron prowadził w sondażach, miał poparcie kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze... Jednocześnie inwestorzy wstrzymywali się przed podjęciem wiążących decyzji w obawie przed ewentualnym zwycięstwem Marie Le Pen. Wśród nich był m.in. zarządzający funduszem inwestycyjnym Luwru Philippe Gaboriau, który w wywiadzie dla Bloomberg.com deklarował chęć zakupu europejskich aktywów pod warunkiem, że w wyborach nie wygra „ekstremalny kandydat”. Rynek wyczekiwał w niepewności, nauczony doświadczeniem zwycięstwa Donalda Trumpa (który w sondażach przegrywał z Hillary Clinton) i Brexitu (przed rozpoczęciem głosowania zwolennicy pozostania w UE mieli przewagę 52% nad eurosceptykami).

Rynek walutowy a wynik wyborów we Francji

Rosnące przekonanie rynków co do zwycięstwa Macrona razem z pozytywnymi informacjami ze strefy euro (wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 0,5% kw./kw.). sprawiły, że przed wyborami w czwartek 4 maja i w piątek 5 maja 2017 kurs EURUSD osiągnął poziomy nienotowane od momentu zwycięstwa Donalda Trumpa (patrz Wykres 1).

Wykres 1. Kurs EURUSD w okresie listopad 2016 – 5 maja 2017.


Źródło: Platforma xStation XTB.

Pierwszego dnia po ogłoszeniu nazwiska nowego prezydenta Francji mogliśmy obserwować następujący ruch na EUR/USD (Wykres 2). Nie bez znaczenia jest tu też wysokość przewagi Macrona w wyborach: 66,06 % do 33,94%.

Wykres 2. Kurs EURUSD 8 maja 2017 (do godz. 8:30).


Źródło: Platforma xStation XTB.


W maju 2017 na parze EURPLN obserwowaliśmy poziomy notowane w październiku 2015! (patrz Wykres 3).

Wykres 3. Kurs EURPLN w okresie czerwiec 2015 – maj 2017.


Źródło: Rkantor.com.
 
Spadek odnotowaliśmy też na parze CHFPLN – 8 maja po godz. 9:00 frank kosztował 3,8559 PLN! (patrz Wykres 4).

Wykres 4. Kurs CHFPLN w okresie czerwiec 2015 – maj 2017.


Źródło: Rkantor.com.

Pozytywny nastrój po wygranej Macrona widoczny jest też na francuskiej giełdzie – po skoku, który nastąpił po ogłoszeniu wyników I tury wyborów 24 kwietnia 2017 roku obserwujemy ciągłe wzrosty – to najlepsze wyniki od 2015 roku! (patrz Wykres 4).

Wykres 4. Francuski indeks akcji CAC40.


Źródło: Stooq.pl

Macron prezydentem… ale czy będzie efektywnie rządził? 

To pytanie nie tyle o osobiste zdolności, ale faktyczne możliwości – bardzo mało prawdopodobnym jest, że jego ugrupowanie „Naprzód” uzyska większość w zaplanowanych już na czerwiec 2017 roku wyborach do Zgromadzenia Narodowego. Wyniki I tury wyborów prezydenckich nie napawają optymizmem co do zdecydowanego zwycięstwa ugrupowania Macrona w czerwcowych wyborach: jego reprezentant zwyciężył w 240 okręgach wyborczych, natomiast Le Pen w 216.

Zdjęcie 1. Wyniki I tury wyborów prezydenckich we Francji w podziale na okręgi wyborcze.


Źródło: Bloomberg.com


Brak większości parlamentarnej znacznie utrudniłby, jeśli nie uniemożliwiłby – uchwalenie zapowiadanych przez prezydenta ustaw.

MACRON-ekonomia* a francuska gospodarka


Co prawda wraz z przegraną Marie Le Pen odeszło widmo Frexitu, a wygrana Emanuela Macrona przyniosła perspektywę spokoju i stabilizacji… Czy aby na pewno? Lista ekonomicznych wyzwań, z którymi Macron będzie musiał się zmierzyć, jest długa:

 • wydatki publiczne pochłaniają we Francji 57% PKB – to najwięcej ze wszystkich krajów OECD:

 •  
Źródło: Bloomberg.com.

 

 • wydatki socjalne to 31,5% francuskiego PKB – również najwięcej ze wszystkich krajów OECD

   

   
 • podatek dochodowy dla firm – jeden z najwyższych w Europie
   

Źródło: Tradingeconomics.com
 
 • deficyt finansów publicznych od 2008 roku powyżej dopuszczalnych przez europejski traktat 3%


Źródło: Eurostat.

 

 • dług publiczny na wysokości 96% PKB
Natomiast program gospodarczy Macrona zakłada obniżkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do 30% w ciągu pięciu lat, program inwestycji publicznych w wysokości 50 mld euro oraz obniżki podatków w wysokości 20 mld euro dla firm i osób prywatnych. W planach jest też utrzymanie deficytu publicznego na wymaganym przez UE poziomie 3%. Macron chce też zaoszczędzić 10 mld euro na zasiłkach dla bezrobotnych, obniżając poziom bezrobocia do 7%. Macron deklaruje też rozwój programów integracyjnych dla imigrantów. Zapowiedział też pozostawienie 35-godzinnego tygodnia pracy, jednak chce dać firmom możliwość negocjacji realnych godzin pracy.

Podsumowując – z jednej strony zaciskanie pasa, z drugiej wydatki… Pytanie też, czy Macronowi uda się osiągnąć wynik, który okazał się nieosiągalny dla osób sprawujących ten sam urząd w ciągu ostatnich 20 lat…

*określenie zastosowane w wywiadzie z Martinem Skanbergiem i Keithem Wade w portalu Schroders.com.

Czytaj też:Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>