Kantor internetowy »   Newsy »   Podróż do Salwadoru – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem  

Podróż do Salwadoru – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyjazdem

 
| 23.05.2019 11:22

Dlaczego podczas pobytu w Salwadorze przydadzą Ci się banknoty jednodolarowe? Ile zapłacisz za posiłek i nocleg? Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na pobyt na wybrzeżu? Sprawdzili to Sylwia i Philip Fengler.

Całą relację z podróży do Salwadoru przeczytasz tutaj»​. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje praktyczne – ich znajomość pozwoli uniknąć kilku nieprzyjemności podczas pobytu w tym państwie.

1. Waluta Salwadoru i płatności gotówką.


Oficjalną walutą Salwadoru jest dolar amerykański – to duże ułatwienie dla wszystkich odwiedzających ten kraj. Należy jednak pamiętać, by zawsze mieć przy sobie kilka lub kilkanaście banknotów jednodolarowych, ponieważ sprzedawcy bardzo często nie mają drobnych, by wydać resztę z banknotów większych niż 5 dolarów. Sami na początku pobytu dość często mieliśmy ten problem.


 

2. Płatność kartą w Salwadorze i wypłaty z bankomatów.


W bankomacie wypłacisz wyższe nominały, dlatego najlepiej zapłacić nimi za nocleg. Bankomaty często wydawały nam banknoty o nominale 100 lub 50 dolarów i poza turystycznymi restauracjami, hotelami lub hostelami płacenie nimi było praktycznie niemożliwe. W niewielu miejscach w Salwadorze można płacić kartą, dlatego najlepiej zawsze mieć ze sobą gotówkę. Bankomaty są ogólnodostępne, jednak przed wyjazdem do mniejszych miejscowości warto sprawdzić, czy są one dostępne.
 

3. Ceny w Salwadorze.


Pobyt w Salwadorze nie wymaga dysponowania dużym budżetem, mimo że walutą w tym państwie jest dolar. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego na swoją kieszeń. Przykładowo, za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką w średniej klasy hostelu trzeba zapłacić od 10 do 30 dolarów. Oczywiście ceny te są bardzo elastyczne i za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu zapłacimy dużo mniej, jak również pokój w kilkugwiazdkowym hotelu będzie dużo droższy. Obiad dla dwóch osób w lokalnej knajpce kosztował nas od 4 do 7 dolarów, jednak posiłek w turystycznej restauracji w centrum San Salwadoru wyniósł nas dwa razy tyle. Przejazdy lokalnymi autobusami czy taksówkami również nie są drogie. Przejazd taksówką to koszt kilku dolarów, a bilet na chickenbus, w zależności od długości trasy, wyniesie nas od kilkudziesięciu centów do 2–3 dolarów za osobę. Zawsze dobrze mieć przy sobie kilka jednodolarowych banknotów na przekąski, słodkości czy świeżo wyciskany sok, które można kupić na straganach i stoiskach ulicznych. Bilety wstępu do parków archeologicznych czy narodowych to koszt około 3 dolarów od osoby (dla porównania, bilet wstępu do parku narodowego w Kostaryce kosztuje 20 dolarów!).Co kupisz w państwach Ameryki Łacińskiej za 5 dolarów? Czytaj więcej»
 

4. Salwador – jaki rodzaj transportu publicznego wybrać?


Po Salwadorze najłatwiej przemieszczać się za pomocą chickenbusów, czyli lokalnych autobusów, które regularnie kursują pomiędzy większymi miejscowościami. Jest to naszym zdaniem najtańszy i najszybszy sposób podróżowania po tym kraju.
 

5. Noclegi i ważna informacja o śniadaniach!


Noclegi najlepiej rezerwować przez internet. Warto jednak sprawdzić opinie o danym miejscu oraz upewnić się (szczególnie na wybrzeżu), że masz dostęp do ciepłej wody. Podczas szukania noclegu polecamy wybierać opcje ze śniadaniem. Właściciele przygotowują przeważnie tradycyjny posiłek - pyszny i bardzo sycący. Składa się on z jajek, ryżu, fasoli, chleba oraz smażonych bananów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu rano na poszukiwanie kawiarenek czy restauracji. Często lokalne restauracje, które serwują śniadanie, zwłaszcza w małych miejscowościach, jak na przykład Alegria, są otwarte bardzo krótko (z naszego, „turystycznego” punktu widzenia) – o godzinie 8 czy 9 można już zastać lokal zamknięty. W bardzo popularnych hostelach oraz lepszych hotelach serwowane jest też śniadanie kontynentalne lub słodkie naleśniki.Co kupisz za 5 dolarów w różnych krajach? Sprawdź»
 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>