Kantor internetowy »   Newsy »   Poprawa nastrojów na giełdach  

Poprawa nastrojów na giełdach

 
| 04.07.2017 10:02

·        RPP oceni nową projekcję inflacyjną.
·        Poniedziałek przyniósł umocnienie dolara wspierane przez odbicie rentowności obligacji w USA.
·        Osłabił się złoty po gorszym od oczekiwań odczycie indeksu PMI.
·        Wzrosty dominowały na rynkach akcji, które odrabiały straty z ubiegłego tygodnia.
·        Dziaj na rynkach możliwa jest niska zmiennosć z powodu Święta Niepodległości w USA. W centrum uwagi będzie geopolityka po kolejnej próbie balistycznej Korei Północnej.

KOMENTARZ EKONOMICZNY

Dziś zaczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oprócz ostatnich wskaźników makroekonomicznych i sytuacji na rynkach, Rada z pewnością poświęci wiele uwagi nowej projekcji inflacyjnej. Oceniamy, że nie będzie ona jednak istotnie różnić się od marcowej, przez co nie dostarczy wielu argumentów za zmianą nastawienia członków gremium. Nadal jednak uważamy, że zaostrzenie retoryki możliwe jest jeszcze pod koniec tego roku wraz z prawdopodobnymi sygnałami normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro, przy czym ryzykiem dla takiego scenariusza cały czas pozostają ceny ropy naftowej, których spadek może obniżyć ścieżkę inflacji oczekiwaną przez NBP.
 

KOMENTARZ RYNKOWY

Początek tygodnia przyniósł korektę EURUSD po wzrostach w ubiegłym tygodniu. Kurs zszedł w okolicę 1,135, a za umocnieniem dolara przemawiało odbicie rentowności obligacji w USA. Rentowności 10-latek USA po wyjściu górą z konsolidacji, w której przebywały na przełomie maja i czerwca, kontynuują wzrosty i zbliżyły się już do 2,35%, co jest ich najwyższym poziomem od 2 miesięcy. Odbiciu sprzyja ostatnie zaostrzenie retoryki przez większość dużych banków centralnych. W środę opublikowane zostaną Minutki z czerwcowego posiedzenia Fed, które powinny potwierdzić jastrzębi kurs Fed. Możliwe dlatego, że, dalsza umiarkowana presja na umocnienie dolara utrzyma się w najbliższym czasie. Szczególnie, że dobry wydźwięk miały opublikowane wczoraj dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks ISM w przemyśle amerykańskim wzrósł do 57,8 pkt, potwierdzając oczekiwania, że drugi kwartał w gospodarce przyniósł wyraźne przyśpieszenie po w porównaniu do pierwszego kwartału (Wzrost w pierwszym kwartale wyniósł 1,4 % w ujęciu zanualizowanym, model opracowywany przez oddział Fed z Atlanty sugeruje tymczasem, że wzrost w drugim kwartale powinien osiągnąć poziom około 3,0 %). Dzisiaj prawdopodobna jest niska zmienność na rynku z powodu Święta Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Technicznie silnym wsparciem powinna być okolica 1,13 i zejście poniżej tego poziomu wydaje się na razie mało prawdopodobne w oczekiwaniu na środową publikację minutek FED.

Złoty tydzień rozpoczął od osłabienia, do którego przyczynił się słabszy od oczekiwań odczyt PMI z polskiej gospodarki za czerwiec (53,1 pkt, wobec spodziewanych 53,7 pkt). Dodatkowo niekorzystny wpływ z punktu widzenia polskiej waluty ma również utrzymująca się presja na wzrost rentowności na rynkach bazowych. W tym otoczeniu możliwe jest dalsza umiarkowana słabość złotego. Wzrost kursu wczoraj powstrzymywał opór na poziomie 4,25. W przypadku wzrostu powyżej 4,25, oporem powinien być również 4,26, czyli szczyt z czerwca. Wsparciami są obecnie 4,22 oraz 4,20 i zejście poniżej tych poziomów wydaje się na razie mało prawdopodobne.

Dobrze rozpoczęły tydzień tymczasem rynki akcji, gdzie w poniedziałek dominowały wzrosty po spadkach, którymi reagowały one w ubiegłym tygodniu na zaostrzenie retoryki przez kilka dużych banków centralnych, w tym przez EBC. Euro Stoxx zyskał 1,4 %, wyraźnie odbił niemiecki DAX, który zyskał 1,2 %. Notowaniom na europejskich giełdach pomagały nieoficjalne informacje agencyjne sugerujące, że część europejskich bankierów centralnych jest zaniepokojona ubiegłotygodniową reakcją rynków na sygnały ze strony EBC i może być dlatego niechętna sygnalizowaniu zbyt dużych zmian w nastawieniu banku po zakończeniu lipcowego posiedzenia EBC. Dobre nastroje dominowały wczoraj na Wall Street. Negatywnie wyróżniały się jednak spółki technologiczne. Nasdaq zakończył sesję na minusie i wyraźnie ponownie traciły spółki takie jak Amazon, Facebook czy Netflix których kursy w ostatnim czasie znajdują się pod presją spadkową. Wzrosty na zachodnich giełdach pomagały w poniedziałek warszawskiemu pakietowi. Indeks WIG 20 zyskał 1,0 %, a wzrostom przewodziły banki. Słabiej wyglądała jednak sytuacja na szerokim rynku, nieduże zniżki zanotowały bowiem zarówno sWIG80  jak mWIG40. Gorsze nastroje na rynkach panują we wtorek rano i na minusie sesję kończy sesje większość azjatyckich parkietów. Do spadków we wtorek rano przyczyniły się informacje o ponownej próbie z pociskami balistycznymi dokonanej przez Koree Północną.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

EBC

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>