Kantor internetowy »   Newsy »   Poprawa nastrojów na rynkach  

Poprawa nastrojów na rynkach

 
| 31.10.2018 09:40

·        Dziś odczyt inflacji ze strefy euro oraz z Polski
·        Inflacja w Niemczech powyżej oczekiwań
·        Wzrost gospodarczy w strefie euro rozczarowuje
·        Poprawa nastrojów na globalnych rynkach
·        EURUSD blisko tegorocznych minimów

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Ze wstępnych danych wynika, że wzrost gospodarczy w strefie euro w III kw. okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł 0,2 % w ujęciu kdk. Stanowi to wyraźne spowolnienie dynamiki wzrostowej w porównaniu do II kw., kiedy to wyniosła ona 0,4 % kdk. Konsensus rynkowy zakładał, że wynik 0,4 % kdk utrzyma się również w III kw. Wyższy od konsensusu był natomiast wczorajszy odczyt inflacji z Niemiec oraz Hiszpanii. W Niemczech inflacja w październiku sięgnęła, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, poziomu 2,4 % i była najwyższa od ponad 6 lat. Wyższa od konsensusu była również inflacja w Hiszpanii która w październiku wyniosła  2,3 % wobec oczekiwanego 2,2 %.

·        Dziś uwaga koncentrować będzie się na zbiorczym wstępnym odczycie inflacji ze strefy euro za październik. Inflacja bazowa, która była zaskakująco niska w ostatnich miesiącach powinna odbić do 1,1 % z 0,9 % we wrześniu. Przełożyć się to powinno na wzrost inflacji do 2,2 % z 2,1 % we wrześniu nawet pomimo niższych cen ropy naftowej w ostatnich kilku tygodniach. Z Polskiej gospodarki w centrum uwagi będzie również odczyt październikowej inflacji. Tutaj oczekujemy nieznacznego wzrostu wskaźnika do 1,9 % z 1,8 % we wrześniu

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Wtorkowa sesja na rynkach przebiegała pod znakiem wzrostu apetytu na ryzyko. Odbijały indeksy w USA po serii spadkowych sesji wcześniej. Solidnym, blisko 2 % wzrostem zakończył dzień indeks rynków wschodzących MSCI Emerging. Dobre nastroje utrzymują się dzisiaj rano w Azji, gdzie na plusach kończy sesję większość parkietów, w tym chińskie, którym nie zaszkodził nawet słabszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI z  przemysłu (50,2 pkt w październiku)

·        Na rynku walutowym umocnienie kontynuuje dolar. Amerykańską walutę wspierają  bardzo dobre dane z gospodarki USA (wczoraj do 18-letniego maksimum wzrósł wskaźnik nastrojów konsumentów Coferernce Board), które coraz bardziej kontrastują z pogorszeniem się wskaźników makroekonomicznych w innych rejonach świata w tym w Europie, gdzie wczoraj rozczarował odczyt PKB.

·        Presja spadkowa w przypadku kursu EURUSD może się utrzymywać w tym tygodniu w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które również potwierdzić mogą bardzo dobra kondycje gospodarki. Technicznym wsparciem dla pary jest okolica 1,13, czyli tegoroczne minimum osiągnięte w sierpniu. Zejście poniżej będzie z technicznego punktu widzenia otwierało drogę w kierunku 1,119 (61,8 % zniesienie fali spadkowej z 2017 r.)

·        Spadający kurs EURUSD wywiera presję na osłabienie złotego. Kurs EURPLN po próbach zejścia poniżej 4,33 wczoraj przed południem, powrócił wieczorem nieznacznie powyżej tego poziomu, gdzie utrzymuje się również dzisiaj. Okolica 4,33 powinna nadal powstrzymywać wzrost na dzisiejszej sesji. Ryzyko wybicia będzie jednak rosło w przypadku spadku EURUSD do poniżej 1,13. Ryzyko osłabienia się złotego istnieje również jutro wobec niskiej płynności, która może towarzyszyć dniu Wszystkich Świętych. Z punktu widzenia technicznego w przypadku wzrostu kursu kolejnym oporem powinien być poziom 4,35.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>