Kantor internetowy »   Newsy »   Poprawa sentymentu na rynkach  

Poprawa sentymentu na rynkach

 
| 09.07.2018 09:20

·        W tym tygodniu swoje posiedzenie będzie miała RPP
·        Rozpoczyna się sezon wyników amerykańskich spółek za II kwartał
·        Dziś swoje wystąpienie w parlamencie europejskim ma M. Draghi

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        W bieżącym tygodniu z danych makro z USA w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim odczyt czerwcowej inflacji CPI - możliwy jest tutaj nieznaczny wzrost w porównaniu do maja. Dane te mogą decydować o kierunku notowań kursu EURUSD w nadchodzących dniach.

·        W przypadku polskiej gospodarki w centrum uwagi będzie natomiast posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie należy jednak oczekiwać jakichkolwiek zaskoczeń. Rada posiada w ręku wszystkie argumenty do tego aby utrzymywać retorykę zakładającą brak podwyżek stóp procentowych w kolejnych kwartałach i w tym tonie będzie prawdopodobnie utrzymana konferencja po posiedzeniu.

·        Minister ds. Brexitu zrezygnował. Łagodniejsze nastawienie do wyjścia z UE brytyjskiego rządu jest przyczyną odejścia tego polityka optującego za tzw. twardym Brexitem. Była to jedna z najważniejszych postaci w negocjacjach z UE na temat relacji pomiędzy stronami po zakończeniu rozwodu.

·        W tym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych w USA za II kwartał, co będzie miało istotny wpływ dla zachowania się amerykańskich indeksów akcyjnych. W piątek dane opublikują Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo, natomiast już we wtorek wyniki przedstawi PepsiCo.

·        Korea Północna oskarża Stany Zjednoczone o żądanie denekluaryzacji, co może sugerować, że sprawa nie została jeszcze zamknięta i w którymś momencie na rynek znów mogę powrócić obawy o sytuację na Półwyspie Koreańskim.

·        W piątek poznamy dane handlowe z chińskiej gospodarki, co może mieć wpływ na nastawienie do krajów rozwijających się. Im lepsze dane się pojawią tym lepszy sentyment do tych krajów możemy obserwować.

·        Dziś wystąpienie w parlamencie UE  będzie miał M. Draghi. Słowa, które padną z jego ust, mogę mieć wpływ na rynki, jednak nie oczekujemy, iż zostaną dzisiaj podane jakieś przełomowe informacje w kontekście euro.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Ostatnie dni przynoszą odbicie EURUSD. Oczekujemy, że poprawa sentymentu do europejskich aktywów powinna wystarczyć do dalszego stopniowego wzrostu kursu EURUSD w kolejnych dniach. Ważnym i trudnym do sforsowania oporem dla pary będzie jednak okolica 1,1850, czyli poziom szczytów notowań z połowy czerwca br. Jego przebicie otwierałoby drogę w rejon 1,1950-1,20, gdzie umiejscowiony jest jeden z oporów związanych ze szczytem lokalnym z maja br. a także znajduje się obecnie 200-sesyjna średnia ruchoma.

·        Osłabienie się amerykańskiej waluty, czemu w piątek sprzyjały dane o słabsze od oczekiwań dane o wzroście płac, sprzyjały umocnieniu złotego. Złoty jest obecnie w dość ograniczony sposób zależny od czynników lokalnych, kluczowe jest dla niego nastawienie globalnych inwestorów do rynków wschodzących. Z technicznego punktu widzenia najbliższą silną strefą wsparcia dla notowań EURPLN powinien być rejon 4,32-4,34. Ewentualne próby odbicia na początku tygodnia powinna natomiast ograniczać okolica 4,38. W przypadku USDPLN najbliższe wsparcie znajduje się przy 3,6560, gdzie przebiega obecnie 50-sesyjna średnia ruchoma.

·        Wciąż na wysokich poziomach utrzymuje się ropa naftowa czemu sprzyja brak podniesienia limitów produkcyjnych przez OPEC, natomiast wzrosty wydobycia ropy naftowej przez Arabie Saudyjską są efektem problemów podażowych w takich krajach jak Libia, Kanada czy Wenezuela. Obecnie dla ropy Brent silnym oporem pozostaje okolica 80 dolarów za baryłkę. Wpływ w tym tygodniu na notowania będą miały dane o zapasach ropy.

·        W notowaniach złota obserwowane jest odbicie czego główną przyczyną jest osłabienie się amerykańskiej waluty. Wciąż negatywnym czynnikiem dla złota pozostaje nastawienie części banków centralnych w tym szczególnie Fedu, który zaostrza swą politykę pieniężną, zmniejszając atrakcyjność inwestycji w kruszec.

·        W piątek obserwowaliśmy spadkową sesję na warszawskiej giełdzie. Wśród największych spółek na minus wyróżniało się JSW, Orange Polska oraz PGNiG. Wciąż warszawski parkiet wyróżnia się relatywną słabością. Dobre nastawienie nie  opuszcza za to inwestorów w Stanach Zjednoczonych. S&P500 od marca znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Najbliższym oporem dla indeksu jest okolica 2775 pkt, do której brakuje już niecałego procenta.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>