Kantor internetowy »   Newsy »   Posiedzenie FED w marcu 2019: czerwone światło dla dolara i nowy etap w polityce monetarnej?  

Posiedzenie FED w marcu 2019: czerwone światło dla dolara i nowy etap w polityce monetarnej?

 
| 21.03.2019 11:47

Choć wydawało się, że posiedzenie FED w marcu tego roku nie zaskoczy inwestorów, którzy przygotowali się na złagodzenie wypowiedzi i brak podwyżek stóp procentowych, to natychmiastowe osłabienie dolara o 3 grosze można określić jako „lekki szok”. Co wywołało taką reakcję?

Niespodzianki co do poziomu stóp procentowych nie było – Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła je na tym samym poziomie. Jerome Powell, szef FED-u, zapewnił też, że amerykańska gospodarka jest „w dobrym miejscu”. Pozytywny wydźwięk tej wypowiedzi przysłoniły jednak inne informacje:

1. Wycofanie się z podwyżek stóp procentowych w 2019 roku.

 

Na 2020 rok zaplanowano jedną podwyżkę stóp procentowych. To mocny sygnał, bo jeszcze w grudniu 2018 była mowa o dwóch podwyżkach stóp procentowych w 2019 roku.

 

2. Rezygnacja z zacieśniania ilościowego.

 

Program zacieśniania ilościowego (quantitative tightening, QT) ma zakończyć się we wrześniu 2019 roku. To eksperyment, na który amerykański bank centralny zdecydował się w 2017 roku, i który polega na zmniejszaniu sumy bilansowej, czyli aktywów, których FED jest właścicielem. W jego ramach obligacje kupione przez amerykański bank centralny w ramach programu luzowania ilościowego (quantitative easing, QE) były reinwestowane (a nie sprzedawane). Jak dowiedzieliśmy się na wczorajszej konferencji, od maja tego roku zmniejszy się miesięczna wartość reinwestowanych w ten sposób obligacji – z 30 mld USD do 15 mld USD.
 

3. Obniżenie prognoz wzrostu PKB USA w 2019 roku.

Jeśli do powyższych informacji dodamy obniżenie prognoz wzrostu PKB w 2019 roku do 2,1 proc. (w grudniu 2018 FED prognozował, że wyniesie ono 2,3 proc.), to prawie natychmiastowe, 3-gr osłabienie dolara podczas konferencji FED wydaje się adekwatnie oddawać skalę zaskoczenia wśród inwestorów.


Wykres 1. Kurs USD/PLN od 19 do 21 marca 2019.


Źródło: XTB x-Station.
 

Dolarowi nie pomogły też ostatnie słabe dane z rynku pracy, o których więcej przeczytasz tutaj» Zwykle w przypadku napływu niekorzystnych informacji w analizach i spekulacjach pojawiają się pytania o recesję – wzbudziła je również wczorajsza konferencja FED.
Wskaźnikiem, który określa prawdopodobieństwo wystąpienia recesji, posługuje się też nowojorski FED. Im wyższa jego wartość, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Na poniższym wykresie warto spojrzeć na poziom z marca tego roku i lat 2008-2009, kiedy mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym.


Wykres 2. Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA wg nowojorskiego FED.


Źródło: Newyorkfed.org

Jak widać, sytuację można określić jako rozwojową. Owszem, recesja występowała w czasie kryzysu finansowego w 2008 roku, jednak tym słowem określa się po prostu spadek aktywności gospodarczej. Jak zwraca uwagę John Auters z Bloomberga, wskaźnik realnego wzrostu amerykańskiego PKB (GDPNow), którym posługuje się FED z Atlanty, jest na najniższym od 5 lat poziomie.


Wykres 3. Indeks GDPNow FED Atlanta.
 

Źródło: Bloomberg.com.
 

Wśród czynników ryzyka, poza sytuacją w USA, można wymienić:

  • wciąż toczące się negocjacje ws. wojny handlowej,
     
  • słabe dane ze strefy euro, na które zwrócił uwagę Europejski Bank Centralny Czytaj więcej»
     
  • brak porozumienia ws. brexitu Czytaj więcej»
Kolejne posiedzenie FED zaplanowano na 30 kwietnia-1 maja 2019.
 
Spodobał Ci się ten artykuł? Masz jakieś uwagi lub pytania? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com

Tematy:

Dolar

FED

FOMC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>