Kantor internetowy »   Newsy »   Powracają obawy o sytuację w Chinach  

Powracają obawy o sytuację w Chinach

 
| 13.10.2015 14:30
Dzisiejszy dzień to dominacja danych z Chin oraz szereg informacji dotyczących funta szterlinga.

W czasie sesji azjatyckiej poznaliśmy istotne dane dotyczące chińskiej gospodarki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo dobre. Bilans handlu zagranicznego wyniósł bowiem 60,3 mld dolarów, przy oczekiwaniach rynku 46,8 mld dolarów. Jest to wzrost o prawie 14 mld dolarów.
Diabeł tkwi w szczegółach, a te wyglądają następująco:
Export spadł o -3,7% (rok do roku), podczas gdy oczekiwania rynkowe były na poziomie -6,3% co wpłynęło pozytywnie na ostateczny odczyt bilansu handlu zagranicznego.
Kluczowym punktem odczytu był import, który według analityków miał być mniejszy aż o -15%, podczas gdy opublikowana wartość produktów sprowadzanych do Chin to -20,4%!
Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać, Shanghai Composite cały dzień był pod kreską.

Masz kredyt w walucie? Zobacz co przygotował dla Ciebie Rkantor.com

Obawy o sytuację w Chinach przeniosły się na pozostałe regiony świata. Obecnie w Europie obserwujemy spadki na giełdach (o godzinie 14:00 WIG20 -1.08%, DAX -1,23%). Negatywny sentyment przeniósł się również na złotego, który w głównej mierze (tak jak wspominaliśmy wczoraj) traci do euro i franka szwajcarskiego.

Funt zwycięzcą dzisiejszej zmienności

 Od rana można było zaobserwować silny wzrost pary GBPPLN (pierwsza świeca w czerwonym prostokącie - wykres GBPPLN), który najprawdopodobniej był wynikiem przejęcia w branży browarniczej pomiędzy SAB Miller a AB InBev na kwotę około 69 mld funtów. Ruch aprecjacyjny zatrzymał się po publikacji danych odnośnie inflacji w Wielkiej Brytanii, które zaskoczyły. Inflacja CPI wyniosła -0,1 r/r, przy oczekiwaniach na poziomie 0,0% oraz w ujęciu miesięcznym -0,1%, przy oczekiwaniach również 0,0%.

Źródło: tradingeconomics.com

Odczyt spowodował ponowne spekulacje odnośnie spodziewanej podwyżki przez Bank Anglii. Oliwy do ognia dolał nowy członek MPC, Gertjan Vlieghe, który stwierdził, że bank anglii może jeszcze obniżyć stopy procentowe i zwiększyć program luzowania ilościowego jeśli zajdzie taka potrzeba. Vlieghe dodał, że ryzyko spowolnienia wzrosło w ostatnim czasie, waluta królestwa jest przewartościowana.

Firmy mają specjalne stawki w naszym kantorze internetowym

Bo takiej serii danych GBP ustanowił nowe minima względem złotego nie notowane od czerwca.

Źródło: Thomson Reuter, GBPPLN

Aktualna sytuacja

USDPLN
Obawy o Chiny powodują lekką korektę wczorajszych spadków. Dolar zbliżył się do poziomu 3,72PLN, który stanowi opór dla dolara. Z drugiej strony mamy wsparcie 3,70PLN, które będzie kluczowe dla dalszych spadków na tej walucie.
GBPPLN
O funcie zostało napisane już powyżej. Dzisiejszy dzień powinien wpłynąć na umocnienie spadków na parze GBPPLN. Należy pamiętać, że po każdym silnym ruchu następuje korekta, która powinna nastąpić w okolicach 3,65-3,64PLN.
EURPLN
Euro cofnęło się w okolice 4,24PLN i zbliża się w okolice ostatnich szczytów. Negatywny sentyment płynący ze wschodu nie pomaga złotówce, co sprzyja korekcie ostatniego ruchu spadkowego.
CHFPLN
Frank Szwajcarski w ostatnich tygodniach jest silnie skorelowany z tym co się dzieje na walucie europejskiej wspólnoty. Frank dzisiaj odrobił wczorajsze spadki i zbliżył się w okolice 3,89PLN. Kolejne słabsze dane z Chin mogą powodować dalsze umocnienie franka.
 
 

Tematy:

Kredyt Walutowy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>