Kantor internetowy »   Newsy »   Przecena ropy naftowej po danych o zapasach  

Przecena ropy naftowej po danych o zapasach

 
| 08.02.2018 12:04

·        RPP utrzymuje swoje neutralne stanowisko.
·        Przecena ropy naftowej po danych o zapasach.
·        Dziś decyzja Banku Anglii ws. poziomu stóp procentowych. 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsza decyzja RPP nie przyniosła zmian w stopach procentowych w Polsce, a komunikat do decyzji nie wskazał na zmiany w nastawieniu gremium. W podobnym – niezmienionym i neutralnym – tonie przebiegła konferencja prasowa.
RPP zwróciła w komunikacie uwagę na silny wzrost gospodarczy w Polsce i odbicie inwestycji – prawdopodobnie także prywatnych. Nie wpłynęło to jednak na ocenę procesów inflacyjnych. Według Rady dynamika cen jest na umiarkowanym poziomie przy niskiej inflacji bazowej.

Prezes NBP tonował ostatnie wypowiedzi z Davos, kiedy wspomniał o możliwym braku zmian stóp nie tylko w 2018 roku, ale też na początku 2019r. Tym razem A. Glapiński skupił się na 2018, powtarzając, że wierzy iż ten rok zmian stóp nie przyniesie.
Co istotne w gołębim tonie podczas konferencji wypowiedział się Ł.Hardt, zaliczany do bardziej jastrzębich przedstawicieli Rady. W jego ocenie szanse na brak zmian stóp w tym roku wzrosły w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy. Dopuszcza on sytuację, w której wzrost wynagrodzeń przekracza wzrost wydajności, co jego zdaniem nie powoduje transmisji na inflację (czego przykładem są wg. Hardta Węgry).

Wymowa konferencji potwierdza naszym zdaniem, że znacząca większość RPP czuje się komfortowo z obecną polityką i sugerowaną płaską ścieżką stóp na cały 2018r. Tym samym utrzymujemy naszą prognozę zakładającą pierwsze podwyżki stóp na początku 2019 roku.

·        Amerykański Departament Energii opublikował wczoraj dane o zapasach paliw w USA. Zapasy ropy naftowej wzrosły przez tydzień o 1,9 mln baryłek, czyli o 1 mln mniej niż stanowił konsensus rynkowy oraz wyraźnie mniej niż przed tygodniem, kiedy wzrost wyniósł 6,8 mln baryłek.  Dużo silniejsze od oczekiwań okazały się odczyty zapasów dla benzyny oraz destylatów, które wzrosły odpowiednio o 3,4 mln baryłek oraz 3,9 mln baryłek (oczekiwano 0,6 mln i -1,5 mln). W zeszłym tygodniu obie te kategorie odnotowały spadek zapasów o prawie 2 mln baryłek każda.

·        Dziś decyzję ws. stóp procentowych ogłosi Bank Anglii. Nie oczekujemy zmian kosztu pieniądza w Wlk. Brytanii pomimo utrzymywania się inflacji konsumenckiej w okolicach 3% w ostatnim czasie. Prezes Banku Anglii może zwrócić uwagę w swojej wypowiedzi na umacniającego się nieznacznie funta w ostatnich miesiącach, co powinno nieco hamować wzrost inflacji. Nadal w kontekście polityki pieniężnej podkreślana będzie niepewność związana z brexitem.

·        Dziś nad ranem pojawiły się dane handlowe z chińskiej gospodarki. Zarówno wzrosty eksportu (+11,1%), jak i importu (+36,9%) były wyższe od oczekiwań rynkowych, jednak wydaje się, że ta druga dana została zaburzona ze względu m.in. na datę chińskiego nowego roku. Spowodowało to wyraźnie mniejszą nadwyżkę bilansu handlowego Chin niż oczekiwano i osłabiło nieco chińskiego juana.

·        Wczoraj doszło do drugiej w tym roku podwyżki stóp procentowych w Rumunii o 25 pb. Obecnie główna stopa tamtejszego banku centralnego wynosi 2,25%.

·        Wczoraj ogłoszono zawarcie porozumienia ws. zbudowania koalicji pomiędzy CDU/CSU a SPD w Niemczech. By doszło do zawarcia koalicji potrzebna jest zgoda członków SPD w głosowaniu. Wybory parlamentarne w Niemczech odbyły się we wrześniu ubiegłego roku.

·        Dziś w amerykańskiej Izbie Reprezentantów powinno dojść do głosowania nad porozumieniem budżetowym, do którego jednak uwagi mają zarówno przedstawiciele partii republikańskiej, jak i partii demokratycznej. Brak przegłosowania porozumienia będzie skutkował kolejnym w tym roku „government shutdown”, czyli zaprzestaniem działalności przez część administracji państwowej do czasu przegłosowania nowego porozumienia.

KOMENTARZ RYNKOWY


·        Neutralne nastawienie RPP w średnim terminie, które zostało potwierdzone na wczorajszej konferencji po decyzji ws. poziomu stóp procentowych niezmiennie stanowi czynnik hamujący potencjał aprecjacyjny złotego, natomiast brak zaskoczeń wczorajszymi informacjami skutkował brakiem istotniej reakcji w notowaniach krajowej waluty. Potwierdzenie scenariusza płaskiej ścieżki stóp w tym roku wpisało się w lekko wzrostowy ruch EURPLN obserwowany wczoraj, przy wciąż niewielkiej zmienności kursu.

Wczorajszy wzrost kursu EURPLN powyżej obowiązującego do niedawna kanału 4,13-4,165, zapowiada możliwość prób dojścia do strefy  oporu przy 4,19. Nadal wpływ na nastawienie do rodzimej waluty będzie miała awersja do ryzyka, która wzrosła w ostatnich dniach na rynkach światowych.

·        EURUSD zszedł wczoraj poniżej 1,23. Obecnie wsparciem dla pary jest minimum z połowy stycznia czyli okolice 1,2160. USDPLN zbliżył się 3,40. Przełamanie tego psychologicznego poziomu otwierałoby drogę do wejścia w okolicę 3,4250.

·        Wczoraj doszło do wyraźnego spadku cen ropy naftowej na giełdach, co było spowodowane wyższymi od oczekiwań danymi o zapasach w Stanach Zjednoczonych. Było to sprzeczne z raportem API z wtorku, który wskazał na spadek zapasów ropy naftowej. To właśnie dane o zapasach oraz wydobycie ze Stanów Zjednoczonych będą jednymi z najważniejszych informacji wpływających na cenę surowca w kolejnych miesiącach.

·        Duża zmienność utrzymuje się w notowaniach indeksów giełdowych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Taka sytuacja może utrzymywać się jeszcze w tym tygodniu. Wczoraj giełdy europejskie wyraźnie wzrastały, natomiast dzisiaj może przynajmniej na otwarciu sesji dojść do przeceny w związku ze spadkami jakie obserwowaliśmy wczoraj w Stanach Zjednoczonych.

Wcześniej odniesione straty odrabiały także spółki na warszawskiej giełdzie. WIG20 wzrósł wczoraj o 1,23 %. W nieco dłuższym terminie spółki w Warszawie powinny być wspierane przez dobre otoczenie makroekonomiczne w Polsce.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Funt

Notowania

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>