Kantor internetowy »   Newsy »   Rajd na funcie po porozumieniu ws. brexitu - czy to były rekordowe spadki? Co dalej?  

Rajd na funcie po porozumieniu ws. brexitu - czy to były rekordowe spadki? Co dalej?

 
| 16.11.2018 11:23

Wiadomość o porozumieniu ws. brexitu wywołała 10-gr spadek na funcie, zapoczątkowała serię dymisji w brytyjskim rządzie oraz podważyła przyszłość Theresy May na stanowisku premiera. To nie pierwszy raz, kiedy polityczne wstrząsy uderzały w funta. Jak teraz zachowuje się ta waluta? Czy są to rekordowe wahania od czasu referendum w 2016?

W środę wieczorem poznaliśmy wiadomość o tym, że negocjacje na linii Wielka Brytania – UE zakończyły się wypracowaniem ponad 500-stronnicowego porozumienia. Donald Tusk ogłosił, że 25 listopada odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE ws. zatwierdzenia tego porozumienia. Wtedy, wieczorem, funt zareagował umocnieniem, o którym w czwartek rynek zdążył już zapomnieć. Między 3:00 rano a 17:00 w czwartek 15.11.18 GBP/PLN stracił aż 10 groszy:

Wykres 1. Kurs GBP/PLN między 14.11.18 a 15.11.18.


Źródło: platforma xStation.

Dzień po porozumieniu ws. brexitu – przebieg wydarzeń

Godz. 10:00 – ze stanowiska rezygnuje Dominic Raab, minister ds. brexitu. Powód: brak poparcia dla wypracowanego porozumienia z UE. Ten sam powód przytoczyła kilka godzin później Esther Mc Vey, minister pracy i emerytur. Funt nadal kontynuował spadki.

Później szef Partii Konserwatywnej, Jacob Rees Mogg, zawnioskował o głosowanie nad wotum nieufności dla obecnej premier. Aby do niego doszło, list musi poprzeć przynajmniej 48 posłów, a szacuje się, że w samej Partii Konserwatywnej jest około 60 przeciwników obecnego porozumienia z UE. Czy znajdzie się jednak śmiałek, który w warunkach obecnego chaosu i niepewności weźmie na siebie zadanie budowania nowego rządu i przeprowadzenia kraju przez proces wyjścia z UE? Ostateczny termin upływa 29 marca 2019 – bez względu na to, czy odbędzie się to na podstawie wypracowanego porozumienia, czy bez niego. Okres przejściowy potrwa do 2020 roku.

Po godz. 17:00 funta osłabiła jeszcze informacja z agencji S&P, która stwierdziła, że mogłaby obniżyć ranking Wielkiej Brytanii, jeśli ta zdecydowałaby się opuścić Unię bez porozumienia.

No-deal katastrofą dla rynku walutowego?

Co więcej, jak zwracają uwagę analitycy Bloomberga, jeśli samo zamieszanie wokół porozumienia ws. brexitu wywołało tak duże wahania nie tylko na walutach, lecz także na innych aktywach, to ewentualne odrzucenie porozumienia – tzw. „no deal” może okazać się prawdziwym szokiem nie tylko dla rynków, lecz także dla konsumentów.
Jeśli porozumienie zostanie zaakceptowane przez państwa członkowskie UE na szczycie 25 listopada, kolejnym krokiem będzie poddanie go pod głosowanie w brytyjskim parlemencie w drugiej połowie grudnia.
Wymień walutę teraz»

Czy w czwartek obserwowaliśmy rekordowe wahania na funcie? Przypomnijmy:

  • 38 gr spadek kursu GBP/PLN po referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (wahania z 24.06.2018).
     

Źródło: plaftforma Bossa FX.
 

Funt w stosunku do dolara był wtedy najtańszy od 1985 roku –  płaciliśmy za niego 1,5 USD.

  • 5 gr wzrost na parze GBP/PLN 18 kwietnia 2017 – po tym, jak Theresa May ogłosiła decyzję o rozpisaniu przedterminowych wyborów do parlamentu. Więcej pisaliśmy o tym tutaj»

Źródło: Platforma xStation (XTB).

  • Osłabienie funta o 7,5 gr  8 grudnia 2017, kiedy ogłoszono sukces pierwszej fazy negocjacji ws. brexitu  (na wykresie dobrze widać formację wodospadu):
     


Źródło: plaftforma Bossa FX.

Co jeszcze pisaliśmy o brexicie? Czytaj tutaj»Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>